З архіву: смерть Кушнарьова, «Беркут» для Піскуна, долар для Елтона Джона (2007)

З архіву: смерть Кушнарьова, «Беркут» для Піскуна, долар для Елтона Джона (2007)

Укрінформу 100
2056
Ukrinform
Проект Укрінформу з нагоди сторічного ювілею агентства: «100 років – 100 новин»

Українське правосуддя завжди було надто лояльним до убивць з «необережності» чи через нехлюйство, особливо, якщо ними виявилися впливові люди. Гучні клятви справедливо покарати злочинців завершувалися тихими амністіями. Мовляв, люди все-одно загинули, навіщо калічити ще й долі винуватців. Цим трендом позначена вся новітня історія нашої країни, і 2007 рік тут не виняток.

СМЕРТЬ ЄВГЕНА КУШНАРЬОВА

18 січня 2007 року. ХАРКІВ. УКРІНФОРМ. «16 січня на полюванні отримав вогнепальне поранення відомий український політик Євген Кушнарьов».

Євген Кушнарьов. Фото: Укрінформ
Євген Кушнарьов. Фото: Укрінформ

Довідково: 17 січня головний анестезіолог Міністерства охорони здоров'я України Фелікс Глунчер констатував, що через погіршення функцій серця, а також порушення згортання крові о 13 год. 45 хв. народний депутат Євген Кушнарьов помер. Стан хворого був несумісний із життям. Бригада медиків, яка прибула з Німеччини о 13 годині, вже не могла надати ніякої істотної допомоги.

За 30 км від районного центру Ізюм Євген Кушнарьов із товаришами (компанія з 5 чоловік) полював на території угідь «Гай». Мисливці мали з собою документ, який дозволяв їм зробити санітарний відстріл дикого кабана. За офіційною версією, у лісі він перебував з водієм Андрієм Порфирьєвим, нардепом Дмитром Шенцевим, його помічником Дмитром Завальним і генералом міліції у відставці Василем Луценком.

Обставини, за яких Кушнарьов отримав поранення, відтворювалися за словами свідків, які змінювали свої покази. Спочатку повідомлялося, що політик був поранений в автомобілі Toyota Land Cruiser, в якому знаходилися мисливці. Нібито машина підскочила на дорозі, і зброя, не поставлена на запобіжник, вистрілила. Пізніше свідчення змінили: поранення Кушнарьов отримав під час полювання. Завальний, побачивши вовка (за іншими даними – кабана), почав стріляти з карабіна, одна з куль зрикошетила від дерева і потрапила в політика. А за словами Ізюмського міжрайонного прокурора Олександра Масельського на шляху руху автомобіля з мисливцями в лісі зненацька з'явився вовк і в запалі мисливської пристрасті пасажири авто почали стрілянину, через яку Кушнарьов і дістав вогнепальне поранення. Куля з нарізної зброї увійшла зі спини і тяжко поранила його в ділянку черевної порожнини, уразивши при цьому багато життєво важливих органів. Прокурор відкинув версії про замах на життя Кушнарьова, замаскований під нещасний випадок.

Євгенія Кушнарьова було доставлено до Ізюмської лікарні, де йому зробили кілька операцій. Від моменту поранення і до потрапляння на операційний стіл політик втратив близько трьох літрів крові. Всі очікували на чудо, але, на жаль, його не сталося, й депутат помер.

Було порушено кримінальну справу за статтею 126 Кримінального кодексу України – тяжке тілесне ушкодження з необережності. Обвинувачений у справі Дмитро Завальний своєї провини не визнав. Під час розслідування він змінював свідчення й навіть відмовлявся їх давати. Слідство тривало 2,5 року. У травні 2009 року Харківський обласний апеляційний суд амністував Завального і ухвалив рішення знищити всі речові докази у справі. Верховний Суд України, куди сім'я Кушнарьова звернулася в надії скасувати вердикт, підтвердив рішення про амністію.

Євген Кушнарьов був сильним регіональним лідером, за його бутність Харків складав серйозну конкуренцію Донецьку у впливі на східну Україну. Після смерті Кушнарьова Слобожанщина повністю підкорилася донецькому клану.

ГОСПОДАРІ «ЄВРО-2012»

19 квітня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «Учора, 18 квітня, в результаті голосування, в якому взяла участь дюжина членів виконкому УЄФА, господарями чемпіонату Європи 2012 року з футболу названо Україну та Польщу».

Президент Футбольної Асоціації Польщі Міхал Лісткевич (зліва) і президент ФФУ Григорій Суркіс тримають переможний трофей Європейського Чемпіонату УЄФА. - Зйомка 17 квітня 2007 року. Велика Британія, Кардіфф. Фото надане інформаційним агентством Танюг
Президент Футбольної Асоціації Польщі Міхал Лісткевич (зліва) і президент ФФУ Григорій Суркіс тримають переможний трофей Європейського Чемпіонату УЄФА. - Зйомка 17 квітня 2007 року. Велика Британія, Кардіфф. Фото надане інформаційним агентством Танюг

Довідково: Президент УЄФА Мішель Платіні, котрий оголосив це рішення, зазначив, що всі країни, які брали участь у боротьбі за проведення Євро-2012, зробили величезний внесок у розвиток футболу й спорту. А потім він повільно відкрив конверт, дістав аркуш і прочитав уголос: «Україна і Польща!»

Президент Федерації футболу України Григорій Суркіс у своєму слові до присутніх сказав: «Мені важко висловити ті почуття, які мене переповнюють... Цей тривалий марафон завдовжки у три роки залишив багато зарубок на серцях людей, яким дорогою є доля наших двох країн. Повірте мені, той історичний вибір, той фантастичний вибір, про який оголосив президент УЄФА, ми виправдаємо... 15 років тому народилася незалежна Україна. Це був шанс реалізувати себе як самостійній країні. Тепер у нас з'явився новий шанс; це новий виклик долі, нові відчуття й емоції. Я дякую всім, хто віддав свої голоси Україні й Польщі. Ми виправдаємо вашу довіру».

Фаворитом букмекерів на проведення чемпіонату була Італія. Із восьми претендентів комітет УЄФА обрав Україну та Польщу – країни, які подали спільну заявку та стали переможцями відбору.

Цього ж року прем'єр-міністри України та Польщі Віктор Янукович і Ярослав Качинський під час офіційної зустрічі прийняли рішення створити організаційний комітет з підготовки до Євро- 2012. Главою комітету став Віктор Янукович.

ЗВІЛЬНЕННЯ ПІСКУНА

25 травня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «Секретар РНБО Іван Плющ на колегії Генпрокуратури повідомив, що 24 травня Президент України Віктор Ющенко звільнив із займаної посади Генпрокурора Святослава Піскуна».

Святослав Піскун залишає приміщення Генпрокуратури й вирушає до Вищої ради юстиції. - Зйомка 25 травня 2007 року. Київ. Фото: Укрінформ
Святослав Піскун залишає приміщення Генпрокуратури й вирушає до Вищої ради юстиції. - Зйомка 25 травня 2007 року. Київ. Фото: Укрінформ

Довідково: Менше ніж за годину відповідний указ з'явився на сайті глави держави. Підставою для звільнення стала несумісність депутатського мандату з діяльністю генпрокурора.

Проте Піскун заявив журналістам, що пов'язує своє звільнення із закриттям справи стосовно суддів Конституційного Суду. За його словами, він ще 14 травня написав заяву про складання депутатських повноважень і подав її до секретаріату ВРУ.

Близько 14-ї години до Генеральної прокуратури прибув міністр внутрішніх справ Василь Цушко у супроводі спецпідрозділу «Беркут», бійці якого одразу заблокували всі входи до відомства. Щоб потрапити до кабінету генпрокурора, беркутівці побилися з представниками управління держохорони. Але міністр внутрішніх справ заявив, що «МВС забезпечує нормальну роботу генпрокурора Піскуна і бореться з державним переворотом». Також він пообіцяв арештувати всіх тих, хто не дав йому пройти до кабінету Піскуна.

Також одразу до місця події підтягнулися й депутати з коаліції, які виштовхали з кабінету Генпрокурора новопризначеного начальника управління держохорони Валерія Гелетея. Після цього міністр МВС попросив усіх покинути кабінет, крім самого генпрокурора, його заступників та керівників фракцій більшості.

Після нетривалої наради з приміщення генпрокуратури на прохання Піскуна було виведено частину спецпідрозділу «Беркут», але саму будівлю відомства міліція взяла під охорону. Пізніше стало відомо, що прокуратура порушила кримінальну справу через спроби усунути  Святослава Піскуна з посади.

Сам Генпрокурор подавав позови до суду для відновлення його на посаді, але на посаді його не поновили.

Незважаючи на те, що захоплення будівлі ГПУ відбувався на очах у журналістів і співробітників силових відомств під прицілом відеокамер, встановити правомірність дій МВС і Держохорони не вдалося й досі: всі кримінальні справи, порушені за фактом перевищення Цушком службових повноважень, були закриті в судовому порядку.

Сам екс-міністр став справжнім улюбленцем преси і через деякий час навіть заявив, що саме його вчинок 24 травня врятував Україну від громадянської війни.

КОНЦЕРТ ЕЛТОНА ДЖОНА

18 червня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «16 червня на Майдані незалежності о 23.20 завершився грандіозний благодійний концерт Елтона Джона, на який, за деякими підрахунками прийшло понад 200 тисяч осіб».

Слухачі на концерті Елтона Джона. - Зйомка 16 червня 2007 року. Київ. Фото: Укрінформ
Слухачі на концерті Елтона Джона. - Зйомка 16 червня 2007 року. Київ. Фото: Укрінформ

Довідково: Незважаючи на свої роки (Елтону було 60), легенда британської поп-музики дві години двадцять хвилин невтомно і за символічну плату в 1 долар дарував публіці свої хіти, а шестеро щасливчиків із фан-зони під сценою ще й отримали автограф.

Легендарний музикант приїхав на запрошення дочки екс-президента країни Леоніда Кучми Олени Пінчук та її фонду АнтиСНІД.  Благодійний концерт був покликаний привернути увагу до дітей, що хворіють на СНІД. Сам співак перейнявся проблемою СНІДу після смерті Фреді Мерк'юрі – лідера групи «Queen», що помер від набутого імунодефіциту. В 1992 році Елтон заснував «Elton John AIDS Foundation» і лише за останні десять років виділив на боротьбу із захворюванням понад 30 мільйонів доларів. В Україні цей фонд фінансує вже 23 проекти, присвячені боротьбі зі СНІДом. Гроші, виручені за білети за VIP-місця з концерту Елтона Джона в Києві (1 білет коштував близько 1000 доларів), пішли на фінансування цих проектів.

На концерті сера Елтона Джона були присутні й перші особи нашої держави, а також міністри, діячі культури, бізнесмени. Останню свою композицію Елтон Джон присвятив публіці, закликавши Майдан і всю країну: «Зупинимо СНІД разом». Ці слова він промовив українською мовою.

ВИБУХ ГАЗУ В ДНІПРОПЕТРОВСЬКУ

16 жовтня. ДНІПРОПЕТРОВСЬК. УКРІНФОРМ. «Уранці 13 жовтня стався вибух побутового газу в десятиповерховому житловому будинку по вул. Мандриківській, 127».

Аварійно-рятувальні роботи на місці трагедії у Дніпропетровську.- Зйомка 15 жовтня 2007 року. Дніпропетровськ. Фото: Укрінформ
Аварійно-рятувальні роботи на місці трагедії у Дніпропетровську.- Зйомка 15 жовтня 2007 року. Дніпропетровськ. Фото: Укрінформ

Довідково: Третій і четвертий під'їзди житловому будинку «сіли», а 96 квартир перетворилися на купу залізобетонних уламків, поховавши під собою людей та майно. У цьому будинку в 160 квартирах було зареєстровано більш як 400 громадян. Постраждали й дві сусідні дев'ятиповерхові житлові споруди, кілька приватних будинків, де не тільки повилітали шибки від вибухової хвилі, а й знесло дахи. Одразу було припинено газопостачання та електропостачання й у сусідніх житлових мікрорайонах другого і третього масивів. Без струму залишилося 17 будинків.

В результаті вибуху загинули 23 людини, у тому числі 9 дітей, а ще 160 сімей залишилися без даху над головою.

Ця аварія відрізнялася від попередніх тим, що причиною вибуху стала не побутова недбалість мешканців будинку, а нехлюйство газовиків – у газовій мережі раптово підскочив тиск. За результатами слідства на лаві підсудних опинилися гендиректор «Дніпрогазу», його перший заступник і головний інженер, однак у 2009 році усіх трьох амністували.

Постраждалі від вибуху отримали компенсації від держави. На придбання нових квартир на рахунки потерпілих було переказано 88,9 мільйона гривень (із розрахунку 10 тис. гривень або 2 тисячі доларів за 1 кв. метр втраченого житла). На відшкодування вартості майна та побутової техніки родинам було виплачено понад 3,740 мільйона гривень, а спеціальною комісією за участю постраждалих розподілено майже 18 мільйонів гривень, які надійшли на благодійний рахунок. Родини отримали від 71 до 307 тисяч гривень, по 176 тисяч дісталося родинам, які втратили рідних.

Згодом на місці трагедії відкрили храм і встановили пам'ятний знак із переліком імен загиблих.

ВИБУХИ НА ШАХТІ ІМЕНІ ЗАСЯДЬКА

Листопад-грудень. ДОНЕЦЬК. УКРІНФОРМ. «18 листопада на шахті імені Засядька, що у Донецьку стався вибух на виїмній дільниці № 3 13-ї східної лави на горизонті 1078 метрів близько третьої години ночі. Пізніше 1 та 2 грудня на шахті знову пролунали вибухи.».

Біля шахти ім.Засядька. /НМ/. Фото: Укрінформ
Біля шахти ім.Засядька. /НМ/. Фото: Укрінформ

Довідково: На момент першої аварії під землею перебувало 456 гірників, у тому числі на аварійних дільницях – 186. Під час другого вибуху під землею перебував 231 робітник.

Цю аварію на шахті імені Засядька назвали найстрашнішою в історії України. Три вибухи метану 18 листопада та 1 й 2 грудня забрали життя 106-и гірників. Відразу після вибухів під землею спалахнула пожежа, яку вирішили погасити, затопивши частину шахти.

Причиною тієї трагедії керівництво шахти назвало вихід сумішей невідомих газів. Самі ж гірники стверджували, що в усьому винне начальство, яке змушувало добувати вугілля, незважаючи на те, що на датчиках зашкалювали показники присутності метану.

Після вибухів на шахті Засядька президент Ющенко повідомив про закриття шахти до з'ясування всіх обставин і причин аварії. Однак, Юлія Тимошенко заявила, що підприємство, яке є одним із найбільш перспективних у вуглевидобувній галузі України, не буде закрито.

У листопаді 2008 року урядова комісія виявила понад 20 посадових осіб, винних у аварії, проте їхні імена названі не були. 11 листопада 2010 року було затримано голову Державної воєнізованої гірничорятувальної служби Сергія Смоланова, йому пред'явили звинувачення в загибелі 5 гірничорятувальників під час вибуху 2 грудня 2007 року.

(далі буде)

Хроніка попередніх років: 1918,  1919,  1920-1921,  1922-1923,  1924-1925,  1926-1927,  1928-1929,  1930-1932,  1933-1934,  1936-1937,  1937-1938,  1939,  1940,  1941-1943,  1944,  1945,  1946-1947,  1948,  1949,  1950,  1951,  1953,  1954,  1955-1956,  1957,  1958-1959,  1960 1961,  1962-1963,  1964,  1965,  1966,  1967-1968,  1970,  1971,  1972,  1973-1975,  1976-1977,  1978,  1979-1980,  1981,  1982 1983,  1984,  1985,  1986,  1987-1988,  1989,  1990,  1991,  1992,  1993,  1994,  1995,  1996,  1997,  1998,  1999,  2000,  2001,  2002,  2003,  2004,  2005,  2006

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-