З архіву: кінець страшного «Джексона-Вейніка» та 1693 обдурених «Еліта-Центром» (2006)

З архіву: кінець страшного «Джексона-Вейніка» та 1693 обдурених «Еліта-Центром» (2006)

Укрінформу 100
1264
Ukrinform
Проект Укрінформу з нагоди сторічного ювілею агентства: «100 років – 100 новин»

Трагедія в Алчевську була яскравим прикладом наслідків, до яких призводить безгосподарність. Але водночас вона відкрила в українцях нові якості, які яскраво проявилися в Україні в останні роки – взаємодопомога і доброчинність. Де б ми зараз були, якби не ці наші чесноти! Шкода тільки, що задля того, аби вони заграли всіма барвами веселки, щоразу доводилося виборсуватися з болота, в яке самі себе заганяли. І про це теж писав Укрінформ.

ТРАНЗИТ РОСІЙСЬКОГО ГАЗУ

5 січня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «У Москві 4 січня підписано протокол договору про постачання та транзит російського газу».

Довідково: Згідно з підписаною угодою, ціна газу на нашому кордоні становила 95 доларів за тисячу кубометрів, а транзитний тариф по території України – 1,6 долара за тисячу кубів за кожні сто кілометрів.

Термін дії договору був розрахований на 5 років і розпочав діяти з 1 січня 2006 року. Для здійснення постачання газу, як російського так і туркменського до українського кордону, було досягнуто домовленості про створення спільного підприємства (СП).

З української сторони до нього увійшли НАК «Нафтогаз України», з російської – ПАТ «Газпром» та «РосУкрЕнерго». Всі три представники цих компаній засвідчили створення СП своїми підписами.

2 лютого 2006 року компанії «Нафтогаз України» і «РосУкрЕнерго» створили спільне підприємство ЗАТ «УкрГазЕнерго»,  основними напрямами діяльності якого стала поставка природного газу та інших видів енергоресурсів споживачам України.

Перша газова війна України з Росією розпочалася наприкінці 2005 року, коли українська сторона не подала заявки на імпорт російського газу, прагнучи змінити контракти, укладені ще за часів прем'єрства Віктора Януковича. Крім того, 31 грудня 2005 року закінчувався і термін дії міждержавного договору з Туркменістаном. Таким чином, на 1 січня 2006 року єдиним можливим постачальником газу до України залишався російський «Газпром», який назвав нову ціну за свій газ – 230 доларів за тисячу кубів.

Вже зранку 1 січня газопостачання для України було зупинено, газ від російської сторони був лише для європейських споживачів.

З боку Газпрому відразу пролунали звинувачення, що Україна «приступила до несанкціонованого відбору газу», призначеного для європейців. Представники українського Нафтогазу ці звинувачення відкидали.

4 січня 2006 року тодішні міністр енергетики Іван Плачков та голова «Нафтогазу» Олексій Івченко привезли з Москви нову газову угоду, згідно з якою Україна імпортуватиме «коктейль» із дорожчого російського та дешевшого середньоазійського газу за ціною у 95 доларів за тисячу кубів, разом із тим скасовувалася практика бартерної торгівлі, тобто транзит за газ – в обмін на постачання газу.

КОМУНАЛЬНИЙ КОЛАПС В АЛЧЕВСЬКУ

27 січня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «У м. Алчевськ Луганської області тривають роботи з відновлення теплопостачання».

 На фото: жителі Алчевська тимчасово розселені по наметах - тут можна зігрітися, поїсти, отримати медичну допомогу. - Зйомка 2 лютого 2006 року. Луганська область. Фото: Укрінформ
На фото: жителі Алчевська тимчасово розселені по наметах - тут можна зігрітися, поїсти, отримати медичну допомогу. - Зйомка 2 лютого 2006 року. Луганська область. Фото: Укрінформ

Довідково: 26 січня було усунуто аварію в тепломережі котельні «Східна», підключено до тепла 48 житлових будинків, у яких мешкає 7700 осіб та підготовлено до подачі теплоносія 61 будинок. Також станом на 26 січня без теплопостачання залишились 630 житлових будинків, у яких проживало понад 67 тисяч осіб, а також 13 дошкільних закладів та 7 загальноосвітніх шкіл.

22 січня в Алчевську, що на Луганщині, стався прорив теплотраси, яка йшла від однієї з двох міських котелень. Пізніше була аварійно зупинена і друга котельня, в результаті місто залишилося без тепла. Із труб у квартирах не злили воду, яка замерзла й порозривала їх. Ситуація ускладнювалася й досить холодною погодою, температура під ранок опустилася нижче ніж мінус 35°С. Без тепла в місті залишилося 677 об'єктів, серед яких – 25 дошкільних закладів, 14 шкіл, 9 лікувальних закладів. У місті оголошено надзвичайну ситуацію державного рівня.

На фото: в Алчевську тривають роботи з відновлення теплопостачання в місті. - Зйомка 7 лютого 2006 року. Луганська область. Фото: Укрінформ
На фото: в Алчевську тривають роботи з відновлення теплопостачання в місті. - Зйомка 7 лютого 2006 року. Луганська область. Фото: Укрінформ

Залишившись без опалення, мешканці Алчевська намагалися обігрітися за допомогою електрики і газу, але спочатку електромережа не витримала навантаження, а потім відключили й газ. Через кілька днів через відсутність теплої води замерзла й каналізація. Місто фактично залишилось без системи опалення, каналізації, електроенергії та газопостачання.

У центрі Алчевська встановили намети з обігрівачами, пересувні кухні. До міста почали звозити гуманітарну допомогу – теплий одяг та ковдри. Сотні дітей разом зі вчителями були евакуйовані на курорти і готелі в інші регіони України.

Для відновлення теплопостачання в Алчевськ приїхали фахівці з Дніпропетровської, Харківської, Полтавської, Львівської, Тернопільської областей. Найважчу ділянку з ліквідації аварії взяла на себе Укрзалізниця. Більше як дві тисячі фахівців-залізничників прибули до Алчевська зі своїми радіаторами, трубами, вагонами-квартирами, їдальнею та медичним персоналом.

Основну частину коштів для ліквідації аварії дав уряд, проте дуже багато організацій і простих мешканців України надсилали благодійну грошову допомогу.

Алчевськ відвідували й перші особи нашої держави. Зокрема Президент України Віктор Ющенко під час свого візиту 30 січня дав доручення завершити ремонтні роботи за 12 днів. Але аварію на тепломережі вдалося ліквідували лише через місяць.

ШАХРАЇ З «ЕЛІТА-ЦЕНТРУ»

15 лютого. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «У кримінальній справі, порушеній проти столичної будівельної компанії «Еліта-центр» за фактом шахрайства, затримано бухгалтера цієї фірми, двоє її керівників оголошено в міжнародний розшук».

На фото: Емблема «Еліта-центр». Фото: twitter
На фото: Емблема «Еліта-центр». Фото: twitter

Довідково: 2 лютого вкладники «Еліта-Центру» виявили, що телефони офісу фірми мовчать. Керівники фірми зникли, попередньо перевівши кошти за кордон.

7 лютого Подільське районне управління ГУМВС у м. Києві порушило кримінальну справу за фактом шахрайства. Як з`ясувалося, керівництво «Еліта-центр» продавало квартири у неіснуючих будинках. Було встановлено факти подвійного, а також потрійного оформлення документів на одну й ту саму квартиру.

У 2004 році група будівельних компаній, об'єднаних вивіскою «Еліта-центр», розгорнула активну пропаганду будівництва житла у восьми районах Києва. Пропонувалися елітні квартири поліпшеного планування, причому за ціною, удвічі меншою для подібного житла. А перед новим роком компанія на честь свого 11-річчя перебування на ринку оголосила ще й про зниження вартості одного квадратного метра на 11 відсотків. І люди повірили й понесли кошти не в банк, а прямо керівникам фірми.

Першими на сполох забили фахівці з нерухомості. Надто не ринковими були ціни і будинки за цей час ніхто з замовників не зводив. Але остаточно викрити шахраїв допоміг інтернет. Майбутні мешканці, налякані різними чутками довкола їхніх будівельних компаній, створили сайт і почали шукати сусідів по будинку й ділитися новинами. От тоді все й стало зрозумілим. По-перше, в компанії не було необхідних дозволів на будівництво і нічого не зводилося, по-друге – квартири продавалися по кілька разів і люди, по суті, купували повітря. Ходили чутки, що одна квартира продавалася 14 разів, а трикімнатну квартиру перепродавали як три однокімнатні.

Коли люди зрозуміли, що їх ошукали, то хотіли забрати вкладені гроші. Проте, коли розлючені вкладники прийшли до офісу, то не застали керівництва, а робітники нічого пояснити не змогли. До того ж, стало відомо, що з рахунків компанії зникли всі кошти (із сотень мільйонів, зібраних із людей, залишилося якихось 15 тисяч). За фактом шахрайства було порушено кримінальну справу.

За даними правоохоронців, від афери «Еліта-центру» постраждали 1693 особи, у яких загалом видурили понад 383 мільйони гривень на будівництво житла, яке так і не було побудовано. Серед постраждалих виявилися високопоставлені міліцейські начальники, прокурори і навіть радник Президента.

Ця будівельна афера стала найбільшою на тільки у Києві, а й в Україні.

СКАСУВАННЯ ПОПРАВКИ ДЖЕКСОНА-ВЕЙНІКА

10 березня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «У середу, у Міжнародний жіночий день, палата представників Конгресу США зробила подарунок українській економіці – проголосувала за скасування поправки Джексона-Веніка».

На фото: Капітолій, в якому засідає Конгрес США. Фото: Укрінформ
На фото: Капітолій, в якому засідає Конгрес США. Фото: Укрінформ

Довідково: резолюцію з цього приводу підтримали 417 конгресменів, двоє проголосували проти. 23 березня того ж року президент США  Джордж  Буш підписав закон, а перед тим, 18 листопада 2005 року скасування поправки підтримав Сенат США.

Після відміни поправки між Києвом та Вашингтоном відновився так званий режим нормальних торговельних відносин, який передбачає скасування дискримінаційних податків для українських експортерів.

До речі, лобіювали скасування поправки перед конгресменами не лише політики, а й бізнесмени, які вкладають гроші в українську економіку. Зокрема, Майкл Блейзер, президент компанії «СигмаБлейзер», напередодні заявив, що скасувати поправку слід було уже давно, бо політичних передумов її існування вже немає. Загалом 250 українських та американських компаній склали коаліцію, яка просила Конгрес скасувати дію поправки.

Під час першого офіційного візиту в США президент Віктор Ющенко, виступаючи перед конгресменами, також попросив скасувати поправку, яка забороняла надання державних кредитів, а також встановлювала дискримінаційні податки й тарифи на експорт для держав, які забороняють або протиправно обмежують вільну еміграцію своїх громадян.

Поправку Джексона-Вейніка було введено у 1974 році як політичний захід ще проти Радянського союзу, а згодом і України.

ЧЕМПІОНАТ СВІТУ З ФУТБОЛУ

15 червня. КИЇВ. УКРІНФОРМ. «Учора, 14 червня в Лейпцигу збірна України провела свій перший в історії матч у фінальній частині чемпіонату світу».

На фото: збірна України перед виходом на поле
На фото: збірна України перед виходом на поле "Гамбургштадіону". - Зйомка 30 червня 2006 року. Гамбург. /Фото нестандартного розміру - знімок зроблено під час телетрансляції/. Фото: Укрінформ

Довідково: На цей поєдинок у Німеччині збірна України вийшла в такому складі: Шовковський, Несмачний, Тимощук, Єзерський, Русол, Шевченко, Гусєв, Воронін, Гусін, Ващук, Ротань.

За жеребкуванням, українці потрапили в групу з Іспанією, Тунісом і Саудівською Аравією. У груповому турнірі перший матч з іспанцями українці програли з рахунком 4:0. Проте, наступний бій – з Саудівською Аравією, виграли 4:0. Голи забили Андрій Русол (перший гол збірної України на чемпіонатах світу), Сергій Ребров, Андрій Шевченко і Максим Калиниченко.

Третій матч визначав долю путівки в плей-офф, тобто в 1/8 фіналу. 23 червня збірна України зустрілася зі збірною Тунісу. Єдиний в цьому матчі гол забив Андрій Шевченко, в результаті – 1:0 на нашу користь.

На фото: футболісти України під час виконання національного гімну. - Зйомка 30 червня 2006 року. Гамбург. /Фото нестандартного розміру - знімок зроблено під час телетрансляції/. /НК/. Фото: Укрінформ
На фото: футболісти України під час виконання національного гімну. - Зйомка 30 червня 2006 року. Гамбург. /Фото нестандартного розміру - знімок зроблено під час телетрансляції/. /НК/. Фото: Укрінформ

У матчі 1/8 фіналу українці зустрічалися зі швейцарцями і змогли пройти далі завдяки грі Олександра Шовковського під час післяматчевої серії пенальті, який не пропустив жодного м'яча. Натомість голи забили Артем Мілевський, Сергій Ребров, Олег Гусєв.

На жаль, в 1/4 фіналу збірна України програла збірній Італії з рахунком 0:3, яка й виграла той чемпіонат світу.

Це був перший виступ Української збірної з футболу на Чемпіонаті світу. Вона дійшла до чвертьфіналу, що й на сьогодні є найвищим досягненням українців на мундіалях.

ВИБУХИ В НОВОБОГДАНІВЦІ

22 серпня. УКРІНФОРМ. «У суботу, 19 серпня, близько 14-ї години, мешканці Новобогданівки, Спаського та деяких інших сіл Мелітопольського району побачили яскравий спалах світла, а потім високий стовп вогню та чорного диму, який піднявся над територією 275-ї бази ракет і артилерійських боєприпасів».

На фото: сапери на ліквідації наслідків вибухів на артилерійських складах у Новобогданівці. - Зйомка - серпень 2006 року. Запорізька область. Фото: Укрінформ
На фото: сапери на ліквідації наслідків вибухів на артилерійських складах у Новобогданівці. - Зйомка - серпень 2006 року. Запорізька область. Фото: Укрінформ

Довідково: Через вибух загорілося близько 3 га території складу. Були евакуйовані 1,5 тис. місцевих жителів, 4 тис. осіб поміщені в укриття. Поранення отримали чотири людини. Пожежу вдалося загасити лише через три доби. За фактом порушення військовослужбовцями нормативних актів, які регулюють правила поводження з боєприпасами, порушено кримінальну справу.

На фото: наслідки вибухів на артилерійських складах у Новобогданівці. - Зйомка - серпень 2006 року. Запорізька область.  Фото: Укрінформ
На фото: наслідки вибухів на артилерійських складах у Новобогданівці. - Зйомка - серпень 2006 року. Запорізька область. Фото: Укрінформ

Це був не перший випадок вибуху на складах у Новобогданівці. 6 травня 2004 року на складі 275-ї бази зберігання артилерійських боєприпасів стався спалах, у результаті якого почали вибухати артснаряди й інші боєприпаси. За офіційними даними, тоді в результаті надзвичайної події 5 чоловік загинуло і 4 постраждали, 81 чоловік був госпіталізований.

(далі буде)

Хроніка попередніх років: 1918,  1919,  1920-1921,  1922-1923,  1924-1925,  1926-1927,  1928-1929,  1930-1932,  1933-1934,  1936-1937,  1937-1938,  1939,  1940,  1941-1943,  1944,  1945,  1946-1947,  1948,  1949,  1950,  1951,  1953,  1954,  1955-1956,  1957,  1958-1959,  1960 1961,  1962-1963,  1964,  1965,  1966,  1967-1968,  1970,  1971,  1972,  1973-1975,  1976-1977,  1978,  1979-1980,  1981,  1982 1983,  1984,  1985,  1986,  1987-1988,  1989,  1990,  1991,  1992,  1993,  1994,  1995,  1996,  1997,  1998,  1999,  2000,  2001,  2002,  2003,  2004,  2005

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-