ОТГ повинні утворюватися навколо сильних центрів – експерт

ОТГ повинні утворюватися навколо сильних центрів – експерт

Децентралізація
807
Ukrinform
Основними пріоритетами подальшого втілення реформи децентралізації є ухвалення перспективних планів створення ОТГ.

Також має бути стовідсоткове охоплення території областей, нормативне забезпечення їх спроможності, впорядкування служби в органах місцевого самоврядування та активне створення об’єднаних громад шляхом приєднання до міст обласного значення довколишніх сільрад. Про це у п’ятницю у Вінниці під час семінару-наради на тему «Законодавча основа змін в сфері децентралізації. Основні тенденції розвитку реформи» в коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив експерт Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Іван Лукеря. Захід організований Вінницьким Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України.

«Є декілька ключових пріоритетів подальшого впровадження реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади. Насамперед, це розробка, схвалення обласними радами і затвердження Кабміном перспективних планів ОТГ, які би покривали 100% території областей. Зараз маємо відійти від того, що вони розробляються за фактом створення об’єднаних територіальних громад і в тій конфігурації, яка складається. Тобто, з порушенням методик, з порушенням визначеного переліку перспективних центрів економічного розвитку», - повідомив Лукеря.

За його словами, при формуванні ОТГ акцент робиться на їх створенні навколо визначеного переліку адміністративних центрів - міст, районних центрів, селищ чи спроможних сільських рад. Інший чинник – їх спроможність, яка чітко корелюється з кількістю населення, демографічними процесами, займаною територією тощо. Скажімо, не може нормально функціонувати ОТГ, у якій на утримання апарату і працівників суміжних установ витрачається половина бюджету.

А щоб створити передумови для формування спроможних ОТГ потрібне ухвалення низки законодавчих актів.

«Зокрема, йдеться про законопроект №6403, який дозволяє органам місцевого самоврядування ОТГ здійснювати просторове планування території та запроваджує план ОТГ - це містобудівна документація, яка покриває 100% території об’єднаної громади. Це дозволить економічно ефективно і прогнозовано планувати розвиток території.

Читайте також: Хто вони - романтики реформи?

Критичним питанням є і впорядкування районів. Законопроекти, які встановлюють порядок змін їхніх меж, реформування районів, створення і ліквідації РДА, підготовлені і зареєстровані в парламенті, очікують свого розгляду. Третій важливий блок - це законодавче впорядкування служби в органах місцевого самоврядування», - каже експерт.

Одним з визначальних пріоритетів реформи децентралізації наразі є й активне об’єднання ОТГ навколо міст обласного значення, переконаний Лукеря.

«Необхідно забезпечити спільний розвиток міст і навколишніх територій, тому що фактично це вже й зараз пов’язані території - сільські мешканці працюють у місті, там вчаться їхні діти, вони користуються міською інфраструктурою тощо», - каже він.

Наразі в Україні є 149 міст обласного значення і, на думку експерта, саме навколо них до кінця року мають бути сформовані об’єднані територіальні громади через процедуру приєднання сільських рад.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Фото: Олександр Лапін / Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-