Результат конференції URC2024 в Берліні: угоди на 16 млрд євро

Результат конференції URC2024 в Берліні: угоди на 16 млрд євро

Укрінформ
У Німеччині пройшла третя Міжнародна конференція з питань відновлення Ukraine Recovery Conference 2024. Що вона дала?

Членство в ЄС, зброя та засоби протиповітряної оборони, підтримка зруйнованої енергетики, залучення нових інвестицій. Усе це та багато іншого обговорювалося цього тижня під час дводенної Міжнародної конференції з питань відновлення (Ukraine Recovery Conference – URC2024) у Берліні. Участь у ній взяли понад 2 тисячі осіб із більш як 60 країн світу. Усього за підсумками Конференції було укладено 110 міжнародних угод на загальну суму, за оцінками німецької сторони, на 16 млрд євро. Тож підсумуємо.

ОБʼЄДНАНІ У ВІДНОВЛЕННІ, ОБʼЄДНАНІ У ЗАХИСТІ

Варто зазначити, що цьогорічна берлінська конференція з відновлення URC2024 стала першою після здобуття Україною статусу кандидата в члени ЄС та пройшла під девізом “Обʼєднані у відновленні, обʼєднані у захисті”. Та й загалом, різниця з попередніми двома конференціями була відчутна.

Уперше можемо говорити й про підвищення практичності URC. Мова йде про нові формати – як-от спеціальні панелі з дискусіями про створення спільних підприємств у галузі оборонної промисловості чи локалізації виробництва озброєння в Україні, круглі столи та практичні сесії, підписання меморандумів.

Наприклад, уже в переддень URC2024  Україна підписала 23 меморандуми з японськими партнерами, а в перший день роботи було анонсовано про створення Skills Alliance – об’єднання близько 50 інституцій з метою навчання на перенавчання українців, на що у найближчі три роки планується виділити близько 700 млн євро. 

Фото: instagram.com/svyrydenko.official
Фото: instagram.com/svyrydenko.official

«Завершили конференцію з угодами, меморандумами, контрактами за кожним із напрямків… За кількістю та масштабністю укладених бізнесових угод під час конференції ми бачимо, що наші партнери готові вкладати кошти в український бізнес, виходити на український ринок», – наголосила перший віцепрем’єр-міністр - міністр економіки України Юлія Свириденко на закритті конференції.

Голова Комітету з фінансів та податкової політики ВРУ Данило Гетманцев, коментуючи в своєму Телеграмі результати роботи конференції, теж говорить про очевидний перехід дискусій від теоретичної до практичної площини.

“Пройшло два роки від Лугано (перша конференція з відновлення у Швейцарії в 2022 році, – ред.), повномасштабна війна триває, ми тримаємось. Відновлюємось від шокового падіння економіки 2022 року, будуємо все більш глибокі та амбітні плани. Наш настрій та серйозність намірів відчули й партнери, донори та інвестори, кількість яких зростає – нинішня конференція об’єднала понад 2 тисячі політиків, керівників урядів, міжнародних організацій, бізнесу, а розмови здебільшого перейшли від формату декларацій та запевнень у стратегічній підтримці, до конкретних, практичних проєктів”, – підкреслив Гетманцев.

Загалом, за оцінками німецької сторони, за два дні у Берліні було укладено 110 міжнародних угод на загальну суму на 16 млрд євро.

Найбільший за розміром пакет, за словами Гетманцева, це проєкт «Альянс стійкості малого та середнього бізнесу для України», обсяг зобов’язання у рамках якого оцінюється у 7 млрд євро. Другий за обсягом пакет – «Гарантійні та грантові угоди в рамках інвестиційного компонента програми UkraineFacility», загальним розміром 1,4 млрд євро. І третій пакет-«мільярдер» – виділення понад 1 млрд доларів у рамках Координаційної групи G7+ з надання допомоги енергетичному сектору України (засідання якої також відбулось під час Конференції).

Запрацювала Консультативна рада бізнесу, до якої увійшли майже 20 керівників провідних світових компаній та бізнес-асоціацій з різних країн. Її завдання – допомога у покращенні інвестиційного клімату в Україні.

Також багато країн анонсували передачу нового озброєння для України. Серед усього іншого – системи Patriot, Iris-T SLM, Gepard, ракети та артилерійські боєприпаси.

“Відновлення – про комплексну роботу. Це зусилля і в обороні України від російської агресії, і в забезпеченні стійкості нашого суспільства до будь-яких ударів цієї війни, і в збережені нашого з вами спільного європейського способу життя. Від якого не залишається нічого там, куди приходить путінська Росія”, – зазначив Володимир Зеленський під час свого виступу.

ВІДНОВЛЕННЯ ЕНЕРГЕТИКИ – В ПРІОРИТЕТІ

Звісно, основним акцентом події стала потреба у відновлені української енергетики, адже російські ракетні удари навесні цього року знищили 50% генеруючих потужностей України.

“Ударами по Україні Путін намагається відточити практики знищення енергообʼєктів – від звичайних теплових електростанцій і дамб до таких елементів енергообʼєктів, як газові сховища та інтерконектори, які поєднують нашу енергосистему з європейською. Тому відбудоване і відремонтоване в Україні зараз буде слугувати подвійним результатом – в інтересах України та Європи”, – переконував Володимир Зеленський.

Він також заявив, що «Україна до кінця року побудує до 1 Гвт газової маневреної генерації. Та ще 4 Гвт у найближчі роки». Однак реалістичність цих планів викликала неабиякий сумнів у експертів.

Між тим під час конференції перша віцепрем'єр-міністерка Юлія Свириденко окреслила задачу України – знайти іноземні компанії, що готові інвестувати в українську енергетику вже сьогодні. І, судячи з усього, ці зусилля мали результати.

“Сьогодні ми маємо комітменти (домовленості – ред.) від компаній, готових інвестувати 500-600 млн доларів для того, аби допомогти нам згенерувати 1 ГВт потужностей”, – прокоментувала вона підсумки зустрічей під час конференції.

Зокрема, мова йде про меморандум-взаєморозуміння з Siemens Energy AG – впровадження енергоефективних технологій, децентралізованого виробництва електроенергії, збільшення використання ВДЕ (відновлювані джерела енергії). Із Нафтогазом – про співпрацю у сфері декарбонізації та роботі газосховищ.

До інвестування в енергетику долучаться і в Deutsche Bank AG. Там обіцяють  фінансування розбудови газових та парогазових електростанцій для виробництва тепла та електроенергії в Україні. У планах GOLDBECK SOLAR Investment GmbH – розбудова 500 МВт сонячних станцій, Voith Hydro разом з ПрАТ «Укргідропроект» працюватимуть над проєктами нових гідроелектростанцій та реконструкції зруйнованих. Swedish Development Financial Institution пропонують  проєкти використання газових і парових турбін на основі біомаси та з NOTUS Energy Invest Ukraine планують побудувати в Україні 120 МВт вітрової генерації.

Закріплені домовленості з Німеччиною про виділення через установу KfW кредиту для підтримки енергетичної інфраструктури України на суму 30,4 млн євро.

Фото: instagram.com/svyrydenko.official
Фото: instagram.com/svyrydenko.official

На полях конференції також започатковане норвезько-українське енергетичне партнерство. Врешті – збільшити планують і обсяги імпорту електроенергії з Європи. “Для нас це критично, бо впливає на життя людей, на економіку” – підкреслила Свириденко.

Всього на конференції Мінекономіки представило 95 інвестпроєктів.

БІЗНЕС ПРО URC2024

Окрім політичних лідерів, до конференції долучилися і представники громадського сектору та бізнесу, які теж мають свої погляди на результати та перебіг конференції.

Зокрема, про тренди міжнародного форуму, обсяги фінансування відбудови не “колись”, а уже влітку цього року, а також про спільні оборонні підприємства в Україні розповів Укрінформу один з учасників URC2024 – керуючий партнер Bureau of Investment Programs Олександр Бондаренко.

“1,9 млрд євро фінансової допомоги у рамках Ukraine Facility прийде в Україну вже до 30 червня та ще 1,5 млрд доларів Україна має отримати в липні – перші накопичені прибутки від 300 млрд доларів заморожених російських активів. Ці кошти підуть на армію та проєкти з відновлення, такі як платформа Dream”, – стверджує Бондаренко.

Він також підкреслив, що спільні німецько-українські, американсько-українські, британсько-українські підприємства в оборонній сфері вже починають відкривати офіси в Україні. І навіть сервісні підприємства з ремонту військової техніки.

“Це новий тренд. Минулого року цього не було. ⁠Таким чином, я бачу, що вже кристалізується певна архітектура поствоєнної відбудови. І це плюс. Визначаються основні гравці цієї відбудови: фонди, компанії, НУО. Це в першу чергу американські компанії і європейські мультидонорські фонди/ платформи”, – відмітив Бондаренко.

За його словами, активізувалися також японські та корейські компанії, які вже не вперше відвідують цей захід. Інжинірингові та консалтингові конгломерати з цих країн вже заходять в Україну.

“Основне питання – як пройти цю зиму, враховуючи, що більше 9 гВт електрогенерації було знищено за останні кілька місяців. Чув багато розмов про децентралізацію електрогенерації та когенераційні установки для міст. Відмітив також гарну підготовку міністерств та громад України для спілкування з міжнародними донорами. Вони приїхали вже з конкретними запитами та пропозиціями щодо підтримки – як товарної, так і технічної. Тобто сформовані  запити з показником корисної дії, кошторисом та адекватним описом для міжнародних партнерів”, – поділився спостереженнями Бондаренко.

Тож конференція завершилася, угоди укладені, фінансування очікується. “Одним словом – дуже плідні та корисні два дні у Берліні, тепер справа – за практичним втіленням кожного зі згаданих та інших проєктів”, – резюмував Данило Гетманцев.

Наступну конференцію проведуть в Італії.  МЗС Італії додає, що у Конференції з відбудови у 2025 році візьмуть участь глави держав і урядів із 77 країн: загалом очікується близько 1800 учасників. Буде запрошено 500 компаній, з них 150 з Німеччини, 150 з України та 200 – з інших країн-учасниць.

Ліза Бикова, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-