Сміх з підступом: Stratcom НАТО «препарував» гумор Кремля

1727
Ukrinform
КВК і «Камеді клаб» породили гумор, що має на меті не висміяти, а похвалити владу

17 березня в Ризі пройшла конференція, організована Центром стратегічних комунікацій НАТО (Stratcom), присвячена специфіці гумористичних програм на російському ТБ, а конкретно - очевидній прокремлівській заданості цих програм. Російському гумору був протиставлений український гумор.

Називалася конференція «Stratcom сміється. У пошуках аналітичної основи» («Stratcom laughs. In search of an analytical framework»). Що це було і про що? Якщо коротко - про виродження сатири та гумору на теренах сучасного російського ТБ. Якщо детально - аналіз програм «Клубу веселих та кмітливих (КВК), «Вечірній Ургант», «Прожекторперісхілтон», Yesterday Live «Максим Максим» за період з 2008 по 2016 рік. Плюс оригінальна методика дослідження подібних програм з урахуванням психологічних, інтелектуальних, емоційних особливостей гумору та його впливу на певні соціальні групи. Розробники методики - співробітники Латвійського університету на чолі з професором Жанетою Озолінею. «Препаратор» Клубу веселих та кмітливих - Солвіта Деніса-Лієпніце. Дослідник інших вечірніх розважальних програм - Сігіта Струберга. Трохи осібно, але в рамках загальної методики - доповідь представника фонду «Глобальна Україна» Максима Кияка про використання українськими ЗМІ гумору як фактору, що допомагає суспільству подолати стресові ситуації в період російської агресії (відрізок з 2014 по 2016 рік). Одразу скажемо: виступ українського учасника викликав жвавий інтерес у аудиторії, містив велику кількість фото та відеоприкладів. Українська «нота» була якнайкраще в тему: різниця між гумористичними шоу в Україні та Росії зараз надзвичайно велика! І різниця ця, контраст прояснює дуже багато чого у розумінні політики країн, самовідчуття людей, сьогодення, а також дня завтрашнього.

Гумор - потужна сила. І велике чудо. Гумор дозволяє відчути єдність, зверхність, силу, незалежність. Ще й радість на додачу! Чи можна вважати гумор зброєю? Образно - звичайно, так. Втім, у доповідях ризької конференції гумор до багнета не прирівнювали, його називали інструментом впливу, що абсолютно справедливо.

БЕЗЗУБИЙ І НУДНИЙ КВК

Гумор - ще і візитка будь-якого суспільства. І яка вона у Росії? Особливу увагу доповідачі ризької конференції приділили Клубу веселих та кмітливих - власне, єдиній оригінальній розважальній програмі російського телебачення. Решта, як відомо, калька з зарубіжних зразків. До того ж, КВК давно і безперебійно постачає кадри для всіх гумористичних шоу Росії, тому вишкіл - стиль, почерк - однакові. І мімікрія - теж.

Хто продовжує дивитися КВК або, принаймні, намагається його дивитися в пам'ять про минулі заслуги цієї передачі, знає - нинішній КВК нудний і беззубий. Програма, яка, за загальним визнанням, сприяла розвалу СРСР, програма, колись відома їдкою сатирою, злободенністю, яку закрили за часів «брежнєвських заморозків» і яка блискуче відродилася за перебудови, стала абсолютно аморфною. З неї геть вичищена критика керівників країни - якщо тільки жарти в компліментарному дусі. Серйозних проблем у державі наче й не існує. Про системні помилки російської влади - ні слова. Зате лідерам західних держав дістається по повній: насамперед, Америці, потім - Німеччини, Франції, Італії. Це, скажімо так, «постійні фігуранти»; інші виникають у міру необхідності. З жартами на адресу КВК-щики не церемоняться, прийнятний будь-який рівень, в тому числі, нижче пояса. Що стосується загальної тональності - вона та сама, що і у всіх інших програмах ТБ, політичних, економічних, так званих аналітичних: Росія в кільці ворогів, але ще покаже всім «кузькіну мать», втім, вже показує!

«ЗНАЧИТЬ, МИ ЩОСЬ НАМАЦАЛИ»

Матеріали дослідження Stratcom опублікував за два дні до конференції, що було негайно помічено і зазначено російськими ЗМІ. Ніхто не залишився осторонь. Спасибі за докладну повсюдну інформацію про Stratcom (Науково-інноваційний центр стратегічних комунікацій НАТО NATO Stratcom Center of Excellence - був відкритий в Ризі у 2014 році; його підтримують десять країн, у тому числі Британія, Німеччина, Нідерланди, Італія). А ось з заголовками могли б покреативити, не бубоніти одне і те саме: «НАТО вивчила можливість використання КВК як засобу психологічної війни», «У НАТО визнали КВН «політичним інструментом Кремля», «НАТО заявила про можливості антиєвропейської пропаганди через КВК»... Висловилися ТАРС і РИА Новости, Перший канал і канал Росія, НТВ, РБК, «L!fe», купа інформаційних інтернет-порталів, а також «Медуза», «Дощ», «Нова газета»... загалом, практично усі. І усі - за винятком, мабуть, тільки «Медузи», більшою чи меншою мірою шпигали. Ніхто - на превеликий жаль - не зазначив серйозності, важливості виконаної наукової роботи. «Жаль» відноситься в першу чергу до так званих ліберальних ЗМІ - телеканалу «Дощ», «Нової газети». Можливо, вони ще повернуться до ризької конференції, зуміють оцінити її по заслузі, визнають очевидність висновків, які прозвучали в доповідях, - однак перша реакція цих ЗМІ була шокуючою.

 Мария Захарова

«НГ» відбулася порожнім дописом з принизливою реплікою від «мідовки» Марії Захарової в фіналі. Зауважимо, Захарова з приводу доповіді Startcom буквально фонтанувала - і на своїй сторінці у Фейсбуці, і на брифінгу з журналістами, які не втомлювалися згодом її цитувати. До речі, саме це дозволило офіційному представнику Stratcom Лінді Цуріка заявити в інтерв'ю агентству «Медуза»: «Якщо навіть Марія Захарова прокоментувала - значить, ми щось намацали».

Фото: РИА Новости

Але повернемося до більш ніж дивної реакції російських опозиційних ЗМІ, зокрема, до телеканалу «Дощ». Перша новина вийшла на «Дощі» 15 березня о 21:00, була суто нейтральною. За кілька годин замість аналітики була випущена «новина» «Гравці КВК закликали «з гумором» поставитися до дослідження НАТО» - там давався передрук з порталу радіо «Говорить Москва» з розгорнутим висміюванням «Stratсom laughs» через саркастичне цитування колишніх кавекашників. І, нарешті, в ефірі великої програми «Паноптикум» був даний вже свій оригінальний варіант глузувань над дослідженням. Показово, що зроблено це було нібито ліберальним політологом Станіславом Бєлковським. «Штаб Stratсom знаходиться в Ризі, що вже говорить про його невисоке місце в ієрархії натовських структур, - сповістив Бєлковський. - У Латвії досить стабільно дивляться Перший канал, там багато російської агентури. І тому - якщо подивитися на цю справу в профіль - то я вважаю, що це взагалі проект Першого каналу. У центр Stratсom комусь занесли для піару Першого каналу в Латвії - для просування на євроатлантичних ринках його гумористичних програм. По-іншому пояснити цю дивну конференцію я не можу». Абсурдне, внутрішньо суперечливе висловлювання! Яскравий зразок опозиційного симулякра. З одного боку, визнання наявності в Ризі, Латвії численної російської агентури, з іншого - пересмикування фактів, повна маргіналізація всього і разом.

Максим Кияк

Загалом, ніхто з критикованих критики на свою адресу не визнав, чого і слід було очікувати. Доповідь Максима Кияка з фонду «Глобальна Україна» взагалі вважали за краще не помітити, що також було передбачувано, - але ми заповнимо цю прогалину.

«КВАРТАЛ 95», «ВАТА NEWS» І ОРЕСТ ЛЮТИЙ

Гумор, крім усього іншого, це ще й дар, талант. Українці таким талантом володіють. Це перша даність. Друга - війна, перетрушування та перебудова всього життя, граничне розпечення емоцій. У такій ситуації гумор необхідний людям, щоб піднятися над проблемами, подолати стрес, відчути свою силу, єдність. Ось чому в сучасній Україні так популярні різноманітні гумористичні телепрограми, не кажучи вже про комікси, карикатури, фотожаби. В країні справжня свобода слова, заборонених тем немає, обговорюється і висміюється все - часом це без перебільшень дозволяє приводити владу до тями. І це - велика цінність. Така, якщо коротко, суть доповіді Максима Кияка на ризькому форумі. Серед наведених ним прикладів - шоу «Квартал 95», «Вата news», Орест Лютий, проекти Вадима Дубовського та групи «Мірко Саблич»... Виступ представника України викликав помітне пожвавлення в серйозній, «вченій» залі Латвійського університету, де проходила конференція.

До речі, замовило дослідження про гумор як найважливіший засіб комунікації, що впливає на суспільство, міністерство оборони Латвії. Чому замовило - зрозуміло (алаверди пану Бєлковському). У країнах Балтії трансляція російських телеканалів не заборонена, місцеві російськомовні жителі регулярно споживають пропагандистську, в тому числі гумористичну бурду, приготовану російськими телевізійниками.

Янис Сартс

- Вже вибачте, процитую багатьом відомий анекдот радянського часу, - сказав, відкриваючи конференцію, директор Stratcom Яніс Сартс. - Засперечалися якось два журналіста - радянський та американський, де більше свободи, в СРСР чи Америці. Американець говорить: «У нас будь-хто може вийти до Білого Дому, крикнути «Буш - дурень!», і нічого йому не буде». «Ну і що, - відповідає радянський. - У нас теж кожен може вийти під стіни Кремля, крикнути «Буш - дурень!», і йому теж нічого не буде...» Анекдот старий, але саме так працюють сучасні російські гумористи, кращого способу для визначення суті їхньої діяльності не придумати.

Камеди клаб

З паном Сартсом згоден російський публіцист, «огоньковец» Андрій Архангельський: «КВК і «Камеді клаб» спільно породили новий тип жарту. Формально він є глузуванням над владою; це може бути навіть жарт про Путіна, але по суті він є прихованим компліментом, таємним захопленням крутістю вищих світу цього... У кожного часу були свої хитрощі, але раніше неможливо було уявити, що гумор має своєю таємною метою не висміяти, а похвалити... Можна констатувати: гумор, який колись був єдиним критиком влади, тепер перетворився на його спаринг-партнера. Ми спостерігаємо негласний договір з владою, камеді в Росії ніколи не порушує «конвенції», а якщо порушує, на цей випадок є ціла витончена система компенсацій. Наприклад, якщо в ефірі звучить жарт про російську владу, наступним майже гарантовано буде жарт про геїв або про Обаму; це такий найбільш доступний сигнал про лояльність, знак «я свій».

А ось думка відомого телеоглядача «Нової газети» і радіо «Ехо Москви» Ірини Петровської: «Те, що було можливо в Росії в 90-х роках минулого століття, зараз уже неможливо. Там, де влада сакральна, не може бути сатири та висміювання влади».

Прожекторперисхилтон / Фото: Fishki.net

Чим займається злощасний «Прожекторперісхілтон», на кілька років прикритий, але який знову відродився буквально місяць тому? Олюдненням одіозних представників влади. Гостею першого ж випуску стала Марія Захарова, другого - колишня «прокурорша» Наталія Поклонська, третього - Віталій Мілонов, великий «гееборець» землі руської. Як пророкують багато телеглядачів, довго такий реанімований «Прожектор» не потягне, аж надто нудний і убогий. Про якість гумористичної реакції на конференцію Stratcom, без якої програма, зрозуміло, не могла обійтися (вкладеної в уста Гаріка Мартиросяна), судіть самі: «А не треба обирати собі лідерів, над якими можна ржати постійно. Посміховисько вибирати не треба. Треба чинити більш мудро - як наш народ - спочатку обирати лідерів, без вад які».

Сміх у залі. Завіса.

Рита Болотська, Рига.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-