Перетасовки в уряді Росії: сучі сини, але свої...

Перетасовки в уряді Росії: сучі сини, але свої...

1053
Ukrinform
Який пасьянс розкладається з нового списку російських віце-прем'єрів

"Чотирикратний" президент Росії Володимир Путін запропонував на посаду прем'єр-міністра Дмитра Медведєва. Слідом був оголошений список віце-прем'єрів. Російські політкоментатори взялися до роботи.

Пояснення часто звучать кумедно. Ну, коли йдеться про міжкланове балансування – це нормально, справа звична. Більш цікавими є пояснення, виведені з психофізичних особливостей ВВП, на кшталт «Мы своих не сдаем». Але найбільш дикими видаються порівняння російської політичної системи з... США (мовляв, там і там президентська республіка). Як не дивно, це останніми днями досить поширений спосіб, який застосовують, до речі, люди нібито цілком розумні.

Для України ж найбільш, мабуть, цікавими були новини щодо двох віце-прем'єрських персон: військової – Дмитра Рогозіна та спортивної – Віталія Мутко. З них і почнемо.

АС РОГОЗІН І АЗИ РОСДИПЛОМАТІЇ

Так, віце-прем'єр з оборонно-промислового комплексу Дмитро Рогозін йде з посади. Для України та українців це, мабуть, неприємна новина. Тому що найкраще, що Дмитро Олегович умів робити на своїй роботі, так це писати у Твіттері і балаболити. То у нього щире жалкування, що він зараз сидить у віце-прем'єрському кріслі, а не в окопах з «борцями за Новоросію». То настільки ж реалістична обіцянка найближчим часом почати освоєння Місяця.

А тим часом на космодромі «Східний» робітники почали щось писати на дахах своїх бараків. На жаль, це було не послання космічному розумові, а повідомлення керівництву Росії. Втім, такому ж малодоступному. Про що? Про те, що вони хронічно не отримують зарплату. Так космобуд впевнено перетворився на долгодром. Ну, тобто – космодром впевнено перетворився на довгобуд.

Рогозін, який до того працював у Брюсселі послом Росії в НАТО, віртуозно опанував там ази сучасної російської дипломатії, яка стоїть на трьох китах: хамство, тролінг, залякування. Опинившись на посаді військового віце-прем'єра, за браком інших умінь він пустив у хід саме ці навички. Ось Румунія не пропустила борт з Рогозіним до Кишинева. Він одразу ж пообіцяв наступного разу прилетіти на винищувачах Су. Міністр закордонних справ Естонії Свен Міксер зробив заяву про Росію, яка Рогозіну не сподобалося, Дмитро Олегович почав дотепно (у його розумінні) каламбурити щодо «міксера», виставленого на продаж...

Поєднання таких якостей, як відсутність менеджерських здібностей, наявність корупційних скандалів, помножене на вміння створювати міжнародні скандали на порожньому місці, призвели до того, що Рогозіна з поста віце-прем'єра "попросили". І зараз, звичайно, надзвичайно цікаво, яку ж посаду йому підберуть. Тут навіть ніхто прогнозувати не наважується."Болтать – не мешки ворочать", тому Дмитро Олегович готовий грубіянити і тролити на будь-якій посаді, куди б його не "послало Отечество".

І ось з'явився перший варіант посади, яку йому підібрали. Кажуть, Дмитро Рогозін може бути призначений повноважним представником президента в Центральному федеральному окрузі (ЦФО). Це – як раз те, що треба. Відповідати за все і ні за що. І регулярно викривати продажних баламутів, які заважають зробити життя в ЦФО ще кращим.

Фото: ТАСС
Фото: ТАСС

А на його місце прийде нинішній заступник Шойгу – Юрій Борисов. Шкода. Чи буде він на цій посаді краще Рогозіна? Для Росії – так, оскільки бути гірше практично неможливо. Для нас – не дуже, тому що Борисов таки фахівець – з радіоелектроніки, доктор технічних наук, встиг побути заступником не тільки міністра оборони, але й міністра промисловості.

ПЕРЕМІЩЕННЯ ЗІ СМІХОМ, РОКІРОВКИ ЗІ ЗМІСТОМ

Але Рогозін – це ще не найскандальніший з віце-прем'єрів колишнього складу. Най-найскандальніший, без сумніву, – віце-прем'єр, відповідальний за культуру і спорт, Віталій Мутко. Це була важлива людина в російському кабміні, цінна повною відсутністю комплексів, що, наприклад, дозволяло йому творити безсмертні афоризми англійською.

Фото: change.org
Фото: change.org

Почалося все з простенького «Лет ми спик фром май харт». Але вже дуже скоро Віталій Леонтійович досяг справжніх висот. Ось як афористично він описав підготовку до Чемпіонату світу-2018, який відбудеться в Росії: «Ворлд кап из Раша из ноу проблем. Ноу проблем, ноу криминалити!». А коли його все ж продовжували запитувати про корупційний скандал в міжнародних футбольних структурах, Мутко не розгубився: «Туморроу митинг будет Евро ассоциейшн».

З тієї ж сміливістю, що межувала з нахабством, і часто, за російською традицією, переходила ці межі, Віталій Леонтійович не тільки розмовляв англійською, але й створював допінгову державну систему в країні. Через це з ним відмовилися спілкуватися західні партнери, що робило його залишення посади неминучим...

Так думав багато хто, але помилилися. Мутко не звільнили, а тільки перемістили і відправили завідувати будівництвом і регіональною політикою. Таке призначення пояснюють тим, що будівництвом в Росії займається не кабмін, а приватний бізнес, тому тут навіть Мутко нічого запороти не зможе. Так само, як і в регіональній політиці, якої в Росії немає як такої. Показово, що коли Дмитро Медведєв заявив про переведення Віталія Леонтійовича, в залі пролунав сміх, причому не поодинокий. Прем'єр теж посміхнувся і пояснив, чому Мутко переводять, а не звільняють: «Мы внешнему нажиму не поддаемся». «Внешний нажим» – це те, що колишній мінспорту так облажався з допінгом і став у світі "нерукопожатним". З такою логікою важко уявити, що ще має статися, щоб Путін зняв Віталія Леонтійовича з посади.

Фото: gazeta.ru
Фото: gazeta.ru

А колишнє місце Мутко займе Ольга Голодець, яка раніше сиділа в не менш «жирному» кріслі віце-прем'єра з соціальних питань. На місце Голодець, зі свого боку, приходить Тетяна Голікова, яка раніше головувала в Рахунковій палаті. І ось тут якраз є цікавий сюжет. Керівництво Рахунковою палатою передбачає певну репутаційну чистоту. А з цим у Голікової були проблеми, оскільки раніше (будучи главою МОЗ) вона засвітилася у небезкорисливому лобіюванні продукції компанії «Фармстандарт» (краса сюжету ще й у тому, що її чоловік і співвласник Віктор Христенко на той момент був головою Мінпрому РФ).

І ось тепер Голікова повертається в Кабмін, та ще й з підвищенням. "Лоббируй - не хочу."

МЕДВЕДЄВСЬКІ СЮЖЕТИ

Можливо, хтось забув, але більше року тому підйом хвилі протестів у Росії починався з викривального фільму Навального «Он вам не Димон». Минув час. А краще за Медведєва для Путіна на посаді прем'єр-міністра нікого немає. Чому? Підкреслено незграбний і невмілий, повсюдно і привселюдно осміюваний – саме така людина №2 і потрібна в державі, якою одноосібно керує "оксамитовий диктатор".

Фото: ALEXANDER ASTAFYEV/TASS
Фото: ALEXANDER ASTAFYEV/TASS

До того ж, для підозрілого ВВП Дмитро Анатолійович пройшов головну перевірку на вірність - перевірку владою. Як його не підштовхували деякі радники поборотися з Путіним за владу в 2011 році, він на це не пішов. Погрів чотири роки монарший трон і повернув, як домовлялися, справжньому господареві.

Найважливіші перестановки у Кабміні пов'язані якраз з людьми, яких вважають медведєвськими. З поста віце-прем'єра йде найближчий співробітник Медведєва Аркадій Дворкович. Натомість приходять дві людини, яких вважаються близькими до Медведєва – Костянтин Чуйченко (очолить апарат уряду) і Максим Акімов, який стане віце-прем'єром, який курирує транспорт, зв'язок і цифрову економіку.

Фото с сайта kapital-rus.ru
Фото з сайту kapital-rus.ru

Але своєрідною противагою Медведєву і медведєвським – першим, тобто головним віце-прем'єром стане Антон Сілуанов, який при цьому зберігає свій нинішній пост міністра фінансів. Вважається, що так на наших очах Сілуанов виростає у нового політичного важкоатлета. Але у дуже своєрідного важкоатлета – путінського, тобто позбавленого власних ідей та амбіцій, а лише чітко працюючого в колі, окресленому Верховним правителем.

Серед двох інших – колишній перший віце-прем'єр Ігор Шувалов і Сергій Приходько, який очолював апарат уряду. Обидва були об'єктами розслідувань Фонду боротьби з корупцією Навального. Шувалов - у зв'язку з тим, що возив своїх собачок коргі елітними літаками. Трохи пізніше – завдяки тому, що великий дорогий житловий комплекс у Підмосков'ї побудували так, щоб вікна не виходили на його палац. Та й квартири, що у Москві, що у Лондоні, у Шувалова виявилися не співставними з зарплатою. Ну а Приходько – засвітився лише в одній, але яскравій історії з ескортницею Настею Рибкою, яка поплавала з ним в норвезьких шхерах.

Гріхи, як для путінського режиму, не бозна які, зовсім мізерні – чай, не Захід. Тому, думається, в їхній відставці роль Навального не є великою. Приходько, кажуть, і так збирався йти. А Шувалов просто перестав чимось влаштовувати Путіна в бюрократичних розкладах.

ЛАТИФУНДИСТ ТКАЧОВ І РАХІВНИК КУДРІН

Є у майбутніх змінах ще один яскравий штрих. Кураторство над агропромисловим комплексом запропоновано Олексію Гордєєву. Це старий, перевірений кадр, про якого точно відомо, що він "борозды не испортит".

Фото: из архива «МОЁ!»
Фото: з архіву «МОЕ!»

До того ж Гордєєв - давній опонент екс-губернатора Краснодарського краю і нинішнього глави мінсільгоспу Олександра Ткачова. Латифундист Ткачов на губернаторсько-міністерських хлібах так розбагатів, що почав викликати заздрість у багатьох. Тому тепер доведеться посунутися. До речі, це ще і відмінний "кабанчик на заклание". У разі потреби з Ткачова вийде відмінний показовий примірник «боротьби з корупцією». Йому багато чого можна пригадати, серед іншого і сумно відому станицю Кущевську (місцеве агрогосподарство управлялося бандитами, які безкарно чинили свавілля – з масовими зґвалтуваннями, вбивствами).

Ну і остання, найсвіжіша новина. Останніми днями ходили чутки, що найбільш видному з «системних лібералів» Олексію Кудріну мають запропонувати якусь велику посаду. Спочатку передбачалося, що мало не у Кабміні, чи не першого віце-прем'єра. І з цього приводу навіть були переговори Кудріна з Медведєвим (вони давно не ладять). Але ні. Виявилося щось зовсім інше – Кудріну запропонували очолити Рахункову палату замість Голікової. Олексій Леонідович пообіцяв подумати до понеділка. Якщо погодиться, це буде ідеальна посада для нього. Є, де розвернутися в прояві принциповості, в критиці нераціональних витрат. Але при цьому – жодної можливості вплинути на щось прямо. Це, власне, те, чим займався Кудрін всі останні роки, і без жодної офіційної посади.

Якщо підсумовувати перші враження від кістяка нового російського уряду, то вони такі: дещо більша раціональність і економічність у порівнянні з попереднім складом. Чекати повернення ситих років не доводиться, тому потрібно жити трохи економніше.

Але й перебільшувати цього не варто. Ніяких системних змін немає і не передбачається. Наявна перетасовка старої затертої карти. Доволі шулерська перетасовка, в чому велику допомогу надають політологи, які люблять поговорити про те, що російська президентська система нібито чимось схожа на американську.

Олег Кудрін, Рига.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-