Турецький потік: Путін спробує

Турецький потік: Путін спробує "улестити" Ердогана за гроші Газпрому - ЗМІ

2792
Укрінформ
У Петербурзі 9 серпня президенти Росії і Туреччини Володимир Путін і Реджеп Тайїп Ердоган проведуть переговори, однією з можливих тем може стати відродження газопровідного проекту "Турецький потік".

Таке припущення висунув оглядач DW Андрій Гурков.

"Відродження проекту газопроводу "Турецький потік" стане, очевидно, найбільш зримим результатом зустрічі президентів Росії і Туреччини Володимира Путіна і Реджепа Тайїпа Ердогана, що має відбутися у вівторок, 9 серпня, у Санкт-Петербурзі. Якщо у Петербурзі домовляться прокладати лише одну нитку "Турецького потоку", а не хоча б дві, у виграші буде саме Анкара. Точніше, у програші опиниться Москва й особливо Газпром", - припускає експерт.

За словами оглядача, Путін, щоб покласти край газовому транзиту через Україну, звалить на "Газпром" майже непідйомний в умовах сьогоднішньої хронічної нестачі грошей тягар: витрачати непомірно великі суми на прокладення однієї нитки "Турецького потоку" на Чорному морі і практично одночасно будувати на Балтиці "Північний потік - 2" потужністю 55 мільярдів кубометрів. При цьому Ердоган, який "програв", отримає побудовану за рахунок Росії новеньку трубу без будь-яких транзитних ризиків, а разом з нею і дешевший газ, тому що, незалежно від можливої знижки, з відпускної ціни віднімуть витрати за нинішній транзит через кілька країн.

"Одна нитка потужністю 15,75 мільярдів кубометрів - найбільш затратний і невигідний для "Газпрому" варіант. Російській держкомпанії доведеться інвестувати кілька взятих у кредит мільярдів доларів на дороге прокладення труби по дну глибоководного Чорного моря і спорудження приймаючої інфраструктури тільки для того, щоб замінити цілком справно діючий маршрут, та ще, можливо, надати турецькій стороні знижку на газ, якої та наполегливо добивається", - пише DW.

Звичайно, ще одна, друга нитка не зробить проект прибутковим, але вона в перспективі хоча б трішки збільшить валютну виручку "Газпрому", оскільки дасть змогу через запланований трубопровід "Посейдон" забезпечувати газом Грецію й Італію. Проте віце-прем'єр Туреччини Мехмет Шимшек, який побував нещодавно в Москві, настійно говорив виключно про одну нитку. А це не свідчить про велику готовність Анкари до компромісу.

Як відомо, «Турецький потік» - міжнародний проект газопроводу, який планувалося прокласти по дну Чорного моря з Анапського району в Туреччину. Далі на кордоні Туреччини і Греції передбачалося будівництво газового хаба, через який газ відправлявся б в європейські країни. Для будівництва газопроводу на території Росії передбачалося використання раніше побудованої інфраструктури для закритого «Південного потоку». Потужність «Турецького потоку» мала становити до 32 млрд кубічних метрів газу на рік. Передбачалося, що газопровід дасть змогу диверсифікувати поставки російського природного газу в Європу і знизити залежність постачальників і покупців від країн-транзитерів, зокрема, від України. 7 лютого 2014 року на зустрічі Міллера і Йилдиза узгоджено маршрут проходження «Турецького потоку» по території Турецької Республіки. Але 26 листопада 2015 було оголошено, що у зв'язку зі знищенням російського Су-24 турецькими ВПС Росія припиняє роботу над рядом проектів інвестиційних і торговельних угод з Туреччиною, у тому числі по «Турецькому потоку». Через 9 місяців, 26 липня 2016 року заступник голови уряду Російської Федерації Аркадій Дворкович заявив про готовність Туреччини відновити проект «Турецький потік».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-