«Україна та Нідерланди vs Росія»: Мін’юст розповів, як пройшли слухання

«Україна та Нідерланди vs Росія»: Мін’юст розповів, як пройшли слухання

Відео
Укрінформ
У Страсбурзі завершилися слухання у Європейському суді з прав людини щодо прийнятності міждержавної справи “Україна та Нідерланди проти Росії”, на яких виступили представники усіх трьох сторін.

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на Міністерство юстиції.

Зазначається, що відповідно до встановленого судом порядку, першими виступали представники уряду РФ, другими – представники України, а третіми заслуховувалися представники Нідерландів.

У Мін'юсті зазначили, що зміст міждержавної заяви охоплює скарги уряду України стосовно систематичних порушень Російською Федерацією на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей цілого ряду статей, передбачених Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод починаючи з квітня 2014 року: 2 (Право на життя), 3 (Заборона катування), 5 (Право на свободу та особисту недоторканність), 6 (Право на справедливий суд), 8 (Право на повагу до приватного і сімейного життя), 9 (Свобода думки, совісті і релігії), 10 (Свобода вираження поглядів), 11 (Свобода зібрань та об’єднання), 14 (Заборона дискримінації) у поєднанні зі статтями 3, 8, 9, 10, 11 Конвенції та статтею 1 (Захист права власності) Першого протоколу до Конвенції, статтею 2 (Свобода пересування) Протоколу № 4 до Конвенції.

Читайте також: «Україна та Нідерланди vs Росія»: Малюська пояснив, що дає об’єднання справ у ЄСПЛ

Водночас уряд РФ не погоджується з відмовою ЄСПЛ об’єднати міждержавну справу «Росія проти України» зі справою «Україна та Нідерланди проти Росії», не визнає жодні із заявлених у міждержавних заявах скарги, наполягаючи, що Росія не є стороною конфлікту в Україні.

Представники РФ вважають, що справа має бути відхилена як неприйнятна, оскільки заявлені у ній скарги не підпадають під юрисдикцію РФ. Події, яких стосується справа «Україна та Нідерланди проти Росії», мають місце на території Донецької та Луганської областей, які перебувають поза суверенітетом РФ.

Згідно з позицією РФ, міждержавна справа "сфабрикована" та "не містить жодних надійних доказів", а надані на підтримку заяв докази - фальсифіковані.

Щодо збитого у липні 2014 року літака рейсу МН17 представники РФ заявили, що це трагедія для всього світу, але заява уряду Нідерландів нібито базується на сфабрикованих доказах і обвинуваченнях РФ щодо її відповідальності за трагедію. Вони стверджують, що Росія не має відношення до збиття літака.

Читайте також: Малюська розповів про спроби Росії зірвати у ЄСПЛ слухання в справі щодо МН17

Делегація України, представляючи свою позицію, наголосила, що агресія РФ – це довготривала і послідовна політика Російської Федерації, спрямована на те, щоб змусити Україну діяти на користь Росії та зіштовхнути її зі шляху до західних цінностей і європейського вибору.

“Уряд України вважає, що Суд має надіслати чіткий сигнал уряду РФ, що його маніпуляції не будуть прийнятними та що вона мусить відповідати за численні порушення прав людей, які перебували під юрисдикцією РФ”, - заявили у Мін'юсті.

Наголошується, що уряд РФ не надав переконливих і достатніх доказів та аргументів у відповідь на надані Україною докази присутності російських військових та озброєння на сході України.

“Російська Федерація має нести відповідальність за систематичні та триваючі порушення прав людини на території східної України, у тому числі – за збиття літака рейсу Малайзійських авіаліній MH17, а Європейський суд має компетенцію розглядати цю справу”, - заявила делегація.

Читайте також: «Україна та Нідерланди vs РФ»: Малюська розповів про перспективи справи в ЄСПЛ

Як зазначається, уряд Королівства Нідерландів представляв свою позицію в частині їхніх скарг за заявою №28525/20 щодо збиття пасажирського літака компанії Malaysia Airlines МН17.

Очікуване рішення суду про прийнятність справи «Україна та Нідерланди проти Росії» суттєво полегшить підтримання індивідуальних позовів громадян та компаній проти Російської Федерації як у самому Європейському суді, так і в інвестиційних арбітражах та буде основою, на якій індивідуальні справи, справи в арбітражах рухатимуться далі, а заявники зможуть стягувати компенсації з Росії за порушені права, адже міжнародним судом буде встановлено факт окупації (ефективного контролю) частини території України з боку Росії, як це вже відбулося у справі «Україна проти Росії (щодо Криму)», йдеться у повідомленні Мін'юсту.

Як повідомляв Укрінформ, Європейський суд з прав людини 26 січня розпочав слухання щодо прийнятності міждержавної справи “Україна та Нідерланди проти Росії”.

Україну представляють представники Міністерства юстиції разом з юридичними радниками. Делегацію очолює міністр юстиції України Денис Малюська.

На слухання до Страсбурга в ЄСПЛ також з Нідерландів прибули 5 адвокатів та близько 10 родичів загиблих унаслідок катастрофи рейсу МН17.

Кожній стороні дали 45 хвилин на виступ.

Читайте також: Родичі загиблих з рейсу МН17 прибули до Страсбурга на слухання в ЄСПЛ

У липні 2020 року Королівство Нідерланди подало до Європейського суду міждержавну заяву проти Російської Федерації стосовно збиття у липні 2014 року пасажирського літака рейсу МН17 та загибелі 298 осіб. Уряд України висловив бажання доєднатися до цієї міждержавної заяви як третя сторона.

27 листопада 2020 року Європейський суд повідомив про об’єднання трьох міждержавних справ в одну: “Україна проти Росії (щодо Східної України)” за заявою No 8019/16, яка стосується масових та систематичних порушень прав людини на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей; “Україна проти Росії” за заявою No 43800/14 щодо викрадення та спроб незаконного вивезення дітей-сиріт з Донецької та Луганської областей на територію Російської Федерації у 2014 році; “Нідерланди проти Росії” за заявою No 28525/20 щодо збиття літака рейсу Малайзійських авіаліній MH17.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-