Правозахисники засудили нову хвилю обшуків та затримань в окупованому Криму

Правозахисники засудили нову хвилю обшуків та затримань в окупованому Криму

Укрінформ
Представники правозахисних організацій засудили нову хвилю обшуків та затримань у тимчасово окупованому Криму.

Як передає Укрінформ, про це заявляє Центр прав людини ZMINA.

Сьогодні о 4-й годині ранку співробітники ФСБ РФ здійснили обшуки і арешти у будинках кримських татар у Сімферопольскому, Бахчисарайському та Білогірському районах АР Крим, а також у Балаклавському районі Севастополя.

За результатами обшуків Марлен Мустафаєв, Ернест Сейтосманов, Ансар Османов та Аметхан Абдулвапов були затримані за звинуваченнями у нібито причетності до “Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі” (ісламської політичної організації, яка легально діє на території України та більшості держав світу, однак визнана терористичною організацією рішенням Верховного суду РФ).

Читайте також: У ФСБ РФ назвали затриманих сьогодні кримських татар «терористами»

"Під час сьогоднішніх обшуків російські окупанти продемонстрували незмінність репресивних традицій. Стало відомо, що під час обшуку у будинку Ансара Османова російські силовики підкинули заборонену літературу під матрац дитячого ліжка. В процесі обшуку у будинку Марлена Мустафаєва теж підкинули дві невеликі книжки, які згодом “вилучили”, - ідеться у заяві.

Затримані кримські татари є жертвами політичних репресій, які цілеспрямовано проводить російська окупаційна влада в Криму.

"Марлен Мустафаєв активно допомагав сім’ям політв’язнів та був оштрафований за участь в одиночному пікет в 2017 році. Ансар Османов є активістом об’єднання “Кримська солідарність”. Він регулярно відвідував судові справи проти кримських татар, яких переслідують з політичних мотивів, а також надав свій дім для проведення інтелектуальних занять для дітей політв’язнів. Ернест Сейтосманов є братом заарештованого Енвера Сейтосманова, засудженого до 17 років позбавлення волі за сфабрикованою справою про нібито причетність до “Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі”. Російські силовики вже неодноразово проводили обшуки у домі Ернеста. Під час обшуку у квітні 2021 р. до Ернеста застосували грубу фізичну силу, тримаючи його в задушливому захопленні", - ідеться у повідомленні.

Читайте також: У Криму після обшуків затримали чотирьох кримських татар

Під час обшуків родини намагалися подзвонити адвокатам та активістам “Кримської солідарності”, однак їхні телефони виявилися заблокованими.

На думку правозахисників, незаконне ув’язнення Османова, Адбулвапова, Мустафаєва та Сейтосманова грубо порушує норми міжнародного гуманітарного права, які забороняють поширювати кримінальне законодавство держави-окупанта на окуповану територію (ст. 64 IV Женевської конвенції), а переслідування ідентифікованої групи чи спільноти з політичних мотивів є злочином проти людяності згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (ст. 7 (1)(h))". Під час обшуків також спостерігалися грубі порушення прав людини, зокрема порушення права на повагу до приватного та сімейного життя, права на доступ до правової допомоги.

"Ми, представники правозахисних організацій, рішуче засуджуємо переслідування Ансара Османова, Аметхана Абдулвапова, Марлена Мустафаєва та Ернеста Сейтосманова та інших кримськотатарських активістів у тимчасово окупованому Криму за політично мотивованими справами та вимагаємо від влади РФ як держави-окупанта Автономної Республіки Крим та м. Севастополя: негайно та беззастережно звільнити Марлена Мустафаєва, Ернеста Сейтосманова, Ансара Османова, Аметхана Абдулвапова та інших політв’язнів; ефективно розслідувати всі випадки свавільних обшуків і затримань в Криму, а також притягнути винних до відповідальності; негайно припинити використання антитерористичного та антиекстремістського законодавства РФ на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя; припинити свавільні обшуки, затримання та інші форми політичного тиску на осіб, які здійснюють своє право на свободу вираження поглядів, свободу думки, совісті, релігії та мирних зібрань; неухильно дотримуватися своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом прав людини", - заявили правозахисники.

Читайте також: До ООН передали звіт про порушення прав корінного народу Криму

Вони також звернулись до іноземних держав, міжнародних організацій, зокрема учасників Кримської платформи з вимогами засудити дії Російської Федерації щодо політичного переслідування українських громадян в окупованому Криму, посилити тиск на російську владу, щоб добитися звільнення всіх політв’язнів та зупинити переслідування, запровадити персональні санкції щодо суддів, прокурорів та слідчих, причетних до політичного переслідування за сфабрикованими справами, а також причетних до інших грубих порушень прав людини і норм міжнародного гуманітарного права, вимагати від Росії допуску міжнародних моніторингових місій ООН, ОБСЄ та Ради Європи до окупованого Криму, надавати всебічну підтримку незаконно затриманим та їхнім родинам, зокрема приділяти особливу увагу психологічній реабілітації дітей, які стали свідками свавільного обшуку і затримання батьків, максимально використати інструменти Кримської платформи та інші механізми міжнародного співробітництва для припинення політичних репресій у Криму.

Правозахисники звертаються до Президента України, Верховної Ради України, Міністерства закордонних справ України, прокуратури АРК та міста Севастополя з проханням:

  • підписати Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (№2689) (щодо відповідальності за злочини проти людяності та воєнні злочини, які вчиняються на окупованих територіях України) та Закон України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей” (№6104),
  • ініціювати рішучі кроки в межах Кримської платформи, спрямовані на припинення політичних репресій у Криму та звільнення всіх громадян України, які позбавлені волі за політичними мотивами на території РФ та окупованого нею Криму,
  • забезпечити ефективне розслідування фактів незаконного позбавлення волі й переслідування Османова, Абдулвапова, Мустафаєва, Сейтосманова та всіх інших фактів грубих порушень фундаментальних прав людини в тимчасово окупованому Криму.

Як повідомляв Укрінформ, 9 лютого в окупованому Криму відбулися обшуки у будинках кримських татар.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-