Оксамитовий сезон у Туреччині: Погода тішить, ковід-статистика – ні

Оксамитовий сезон у Туреччині: Погода тішить, ковід-статистика – ні

Укрінформ
Зростає й кількість туристів, і кількість інфікованих. Правила в’їзду можуть переглянути з жовтня

Туреччина цього літа тримає впевнену першість серед туристичних напрямків. Українці побили всі допандемійні рекорди відвідуваності. Навіть зараз, коли традиційно сезон мав би близитися до завершення, наші громадяни продовжують бронювати тури в сонячну Анталію.

Тепле море приваблює... а от ковід-статистика – навпаки.

За минулу добу в Туреччині виявили 28118 нових випадків інфікування коронавірусом. 262 людей померли, більш як 32,2 тисячі – одужали. Якщо порівняти з показниками місячної давності, то кількість нових випадків зросла майже в півтора раза, а в порівнянні з червнем – майже у 5 разів.

Вимоги для прибуття туристів у Туреччині оновлювали востаннє 4 вересня. Для українців їх навіть дещо послабили: віковий поріг обов’язкового тестування для дітей змінили з 6 до 12 років.

ЛОКДАУНИ, КОМЕНДАНТСЬКІ ГОДИНИ – НЕ ДЛЯ ТУРИСТІВ

Туреччина ретельно готувалася до туристичного сезону, однією з передумов успіху якого було внесення країни до «зеленої зони». Максимум інфікування реєстрували всередині квітня – більш як 63 тисячі нових випадків. Повний локдаун почався 29 квітня і тривав до 17 травня. На туристів обмеження локдауну й комендантські години не розповсюджувалися. Показник захворюваності, завдяки вжитим епідобмеженням, знизився більш як на 85% – до 10 тисяч. У червні прозвітували про зниження до 5-6 тисяч, на початку липня – до 4-5 тисяч.

На додаток до загальних заходів у туристичній сфері турки цьогоріч продовжили активне впровадження програми Safe Tourism, започаткованої минулого року, коли в розпал пандемії Туреччина відважилася розпочати туристичний сезон.

У цьому році вимоги до роботи готелів, перевізників, музеїв, концертних залів, тощо, стали ще жорсткішими. Кількість критеріїв, яким мали відповідати місця прийому туристів, зросла з 161 до 171. Якщо минулого року ця сертифікація не стосувалася маленьких готелів (до 30 кімнат), то цьогоріч її мали проходити всі без винятку. Вакцинацію працівників туристичного сектору проводили активно. Громадські пляжі знову обладнали обмежувальними загородженнями, які минулого року були дивиною, а цьогоріч – стали звичним явищем. Як і патрулі, що слідкували за дотриманням соціальної дистанції, маскового режиму та відловлювали тих громадян, хто йшов на пляж замість дотримання комендантської години у вихідні. Попри всі заходи, зі збільшенням активності туристичного руху (як із-за кордону, так і всередині країни) статистика повзла вгору.

ЖИТТЯ ПО КОДУ – ТУРИСТИ НЕ ВИНЯТОК

Туреччина із середини минулого року живе за HES-кодами – номерами, що присвоюються через смс чи додаток у телефоні. Без HES-коду не відвідати торговельний центр чи концерт, у деяких містах його наявність – обов’язкова умова для придбання квитків на транспорт. З 1 березня цього року такий код почали присвоювати й усім, хто в’їжджає до країни. Ще до посадки в літак потрібно показати заповнену онлайн-форму, де вказано місце слідування та присвоєний код.

У загальній системі за HES-кодом встановлюють, чи його власник не числиться як інфікований або контактний із інфікованими. Червоний HES-код – обов’язкова ізоляція, зелений – спокійне життя та вільне пересування для власника коду й оточуючих.

З 1 червня у Туреччині ввели нові правила в’їзду в країну. Згідно з ними, для прибуття вимагали документ про вакцинацію від COVID-19, зроблений не раніше ніж за 14 днів до приїзду в країну. Туреччина визнає вакцини, затверджені ВООЗ, у тому числі ті, які використовуються в Україні на національному рівні, або документ, що засвідчує перенесений COVID-19 протягом останніх шести місяців, або негативний ПЛР-тест на коронавірус (зроблений не пізніше, ніж за 72 години до приїзду), або експрес-тест на визначення антигену SARS-CoV-2 (зроблений не пізніше, ніж за 48 годин). Транзитних пасажирів та дітей віком до 6 років від цих вимог звільнили.

Усіх туристів зобов’язали мати страховий поліс на випадок COVID-19, який можна придбати як онлайн або у туроператора, так і безпосередньо в аеропорту Туреччини після прибуття.

З 4 вересня правила в’їзду дещо змінили – скасували обов’язкове тестування на COVID-19 для дітей віком до 12 років. Для українців попередні вимоги пред’явлення документів про перенесену хворобу або вакцинацію, або тестування – лишилися без змін. Додали можливість проведення туристам вибіркового експрес-тесту в аеропорту.

Чи з огляду на зростання кількості випадків буде введено для українців більш жорсткі вимоги? Не виключено. Чинні правила (як вказує циркуляр МВС) діють до кінця вересня з наступним їх переглядом. Така опція як закриття готелів, відміна рейсів – зараз не на порядку денному, про це мови немає.

ТУРИСТИ З УКРАЇНИ – РЕКОРДСМЕНИ ЦЬОГО РОКУ

Українські туристи активно й масово поїхали до Туреччини одними з перших. У квітні президент Зеленський закликав співвітчизників підтримати сусідню державу та відвідати Туреччину з туристичною метою. Заява ця була зроблена на фоні обмеження туристичного потоку Росією, яка «тримала інтригу» до останнього та не давала дозволу на відновлення польотів на турецькі курорти до 22 червня. Українці цим періодом скористалися на повну. У травні-червні готелі на узбережжях Середземного та Егейського морів були заповнені здебільшого українцями. На початку червня пасажиропотік до аеропорту Анталії з України був наполовину вищим, ніж за аналогічний період допандемічного 2019-го року.

Загалом кількість туристів з України із 10 січня по 30 серпня зросла на 220% у порівнянні з показниками попереднього року. Цього року українцям у рейтингу активності поступилися німці – за кількістю туристів, які приїхали до Анталії, Україна випередила Німеччину й піднялася на друге місце. Частка наших туристів склала 17,6% від загальної кількості. Кінець серпня, який раніше був початком завершення сезону, цьогоріч навпаки – високий сезон, як і початок вересня. Статистика туроператорів – до 10 тисяч туристів з України прибуло у другий тиждень вересня. Оксамитовий сезон у розпалі – температура повітря в Анталії вища за 30° Цельсія, води у Середземному морі – 27-28°. Сьогодні в аеропорту Анталії заплановано 175 рейсів із-за кордону, 17 із них – з України. Літаки прибувають з Києва, Львова, Одеси, Харкова, Запоріжжя, Миколаєва, Дніпра.

ПОРАДА КОНСУЛА: СТРАХУВАТИСЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНО ОБИРАТИ ГОТЕЛІ  

Головними координаторами та захисниками українців, які потребують допомоги Держави під час перебування на популярних курортах Туреччини, є консульства. Провінції Анталія й Мугла відносяться до Консульства в Анталії, провінція Айдин – в окрузі Консульського відділу, що діє при Посольстві України в Анкарі.  Якщо ж зібралися на відпочинок у Чешме (провінція Ізмір) чи в Стамбул, то про всяк випадок збережіть у телефоні номер гарячої лінії Генконсульства в Стамбулі. У курортний сезон гарячі лінії не замовкають, особливо в Анталії. І частіше – це не про коронавірус.

За словами консула України в Анталії Еміра Рустамова, щодо ковід-випадків, то цей туристичний сезон минув спокійно. Консульству відомо лише про десяток випадків захворювання громадян України в межах консульського округу. Більшість із них перенесли хворобу в легкій формі. Були й випадки госпіталізації, але всі вони без летальних наслідків.

Ставалося й таке, що українці потрапляли на карантин після повторного вибіркового (вже після прибуття в Туреччину) тестування. Турецькі органи дуже суворо ставляться до всіх фактів інфікування чи контакту з хворими, і тут потрібно дотримуватися законів та правил країни перебування, радить консул.

Наголошує на тому, що важливо мати якісний страховий поліс. Потрібно уважно читати умови відповідної угоди та обирати якісні послуги. Краще заплатити на 100 гривень більше за поліс, аніж потім, у разі настання страхового випадку, 10 тисяч доларів або більше за лікування.

Щодо інших випадків, то дипломат рекомендує збирати об'єктивну інформацію стосовно готелю для відпочинку ще під час планування подорожі, в Україні, зокрема користуватися перевіреними ресурсами з реальними описами готелів та умовами перебування. Каже, були непоодинокі випадки звернень туристів через невідповідність умов, заявлених при продажі туру, та реальних. Це питання цивільно-правових відносин туриста з турагентом, який продає тур, та туроператором, який його виконує та забезпечує. «Отже, ставитись до свого відпочинку на іноземних морях слід уважно й відповідально», – закликає консул.

ОСОБИСТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ – НАЙКРАЩИЙ ЗАХИСТ

Цього сезону провінція Анталія утримала першість популярності серед туристів з України. Станом на зараз цей регіон відвідало 860 тисяч українських туристів, що на 220 тисяч більше, аніж у доковідний 2019 рік. За Анталією по популярності – курорти Егейського узбережжя, що в провінціях Мугла та Айдин. Зараз, за офіційною статистикою, у цих провінціях найнижчі показники інфікування в країні: Айдин – 38, Мугла – 39, Анталія – 40 випадків на 100 тисяч населення. Також ці три провінції мають найвищі по країні показники вакцинації – щонайменше одну дозу вакцини отримало 89,5%, 94,3% та 89,2% дорослого населення відповідно.

Фото: МОЗ Туреччини
Фото: МОЗ Туреччини

Тема дотримання туристами епідобмежень, як-от носіння масок, дотримання соціальної дистанції та користування дезінфікуючими засобами для рук, – питання не особливо обговорюване. За власними спостереженнями та з того, що пишуть у соцмережах, рівень дисципліни й дотримання епідобмежень – серед турків та українців теж відрізняється. У Туреччині він набагато вищий. Тут досі діє вимога носіння масок усюди, окрім своїх домівок. Людина в масці на ранковій пробіжці, у своєму автомобілі, в будь-якому публічному місці – це норма. Не кажучи вже про можливість «купити» результати тестів на ковід без фактичного тестування – у Туреччині це неможливо. Вакцинація для більшості турків – це питання честі й підтримки держави, воно не обговорюється. Є чому повчитися.

Гості в Туреччині – це святе, ставлення до туристів прихильне. Тому константа безпечної подорожі – це передусім особиста відповідальність за власне здоров’я кожного з нас, так само як дотримання епідвимог і планування подорожей.

Ольга Будник, Анкара

Фото: автора

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-