Результат війни Росії проти України визначатиме новий світовий порядок – Боррель

Результат війни Росії проти України визначатиме новий світовий порядок – Боррель

Укрінформ
Сьогодні ніхто не може знати, як завершиться російська агресивна війна проти України, але її результати стануть визначальним фактором для розбудови нового світового порядку.

Про це під час виступу перед слухачами Університету Нью-Йорка заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Побудова нового світового порядку розглядається цього тижня Генеральною Асамблеєю ООН, і він наближається. Він стане результатом трьох ключових подій. Перша – це завершення війни Росії проти України. Я не знаю, яким буде цей результат, але це буде одним із елементів, що визначатимуть новий світ», - сказав Боррель.

Читайте також: Війна Росії спрямована на зміцнення «верховенства безправ’я» у світі – Японія в ООН

Другою основою світового порядку, за його словами, буде «неймовірний» підйом Китаю, економіка якого у 70-ті роки становила усього 1 відсоток від американського ВВП і за п’ятдесят років змогла зрости до 80 відсотків, що є надзвичайним результатом. Тож саме конфронтація між США і Китаєм також визначатиме майбутній світ.

Третім рушійним елементом нового світоустрою, як зазначив високий представник ЄС, є розвиток країн Глобального Півдня і те, як вони сприйматимуть нову реальність.

«Ми маємо багатополярність світу, яка є динамічною, в якій домінує конкуренція між США й Китаєм, які разом представляють 40 відсотків глобального ВВП. Ми рухаємося до світу, де три актори – Китай, Індія та Сполучені Штати, будуть представляти, - кожен з них, - 50 трильйонів доларів. Європа буде… Вона буде не в поганому стані, але вироблятиме набагато менше – близько 30 трильйонів. Ми (ЄС) будемо у другому колі, але воно є дуже важливим, економічно, культурно, та у вимірі впливу на світові справи», - зауважив Боррель.

Читайте також: Росія віддала перевагу війні над дипломатією - Шольц

Він окремо наголосив, нова багатополярність світу не буде вимірюватися лише грішми або матеріальними речами, вона складатиметься з плюралізму поглядів, голосів та довіри, в які кожна зі сторін може вкладати власний зміст.

«Для нас ключовим є дотримання універсальних цінностей. А Китай, наприклад, сповідує інше, для нього такі цінності не є універсальними, це певний культурний релятивізм. Саме тому вони дивляться на війну в Україні зовсім не нашими очима, бачать її не так, як ми її бачимо. Ми маємо моральне засудження цієї війни, але багато людей в країнах Глобального Півдня, які голосували на Генеральній Асамблеї проти російського вторгнення, не відчувають такого ж морального засудження цієї війни. Для багатьох це є ще одна війна серед європейців. Вони голосували проти неї, але це не було для них найбільш важливим пунктом порядку денного», - сказав головний європейський дипломат.

За його словами, деякі з країн Глобального Півдня переконані, що така увага ЄС до війни в Україні є надмірною, що вона забирає великий обсяг ресурсів та відвертає увагу від інших проблем, наприклад, від боротьби з кліматичними змінами або від програм з розвитку.

«Інше велике питання стосується цінностей. Ми, європейці, живемо відповідно до положень Універсальної декларації з прав людини. Але в тій моделі, яку Росія й Китай намагаються представити для решти світу, таких речей просто не існує», - зазначив Боррель.

Він зауважив, що глобальні сили більше не визначають світовий порядок, оскільки нейтралізують впливи одна одної. Новий світ може бути поділений між різними блоками, що конкуруватимуть один з одним не лише у військовому та ідеологічному вимірі, як це було в часи «холодної війни», але також з точки зору економічного розвитку та технологій. Це надалі більше фрагментуватиме світ та спонукає держави примикати до однієї з конкуруючих сторін.

«Для європейців це не буде добрим рішенням. Ми не хочемо сповзання до ще однієї глобальної конфронтації, до нової «холодної війни». Саме тому ми, європейці, після завершення цієї війни хочемо презентувати світу нову модель: відкриту економіку, відкрите суспільство, захист універсальних цінностей та демократії. Це є найкращою комбінацією політичної свободи, економічної заможності та соціальної рівності, яку будь-який правитель хотів би донести до власного народу. Поки що Європа найкраще у світі представляє таке поєднання, і ми пишаємося цим», - додав високий представник ЄС.

Читайте також: Умєров і Боррель обговорили, як покращити забезпечення України озброєнням

Як повідомлялося, 19 - 25 вересня у Нью-Йорку відбувається тиждень високого рівня Генасамблеї ООН.

Фото: Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperación

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-