Результат війни в Україні визначить глобальну безпекову архітектуру – президент Чехії

Результат війни в Україні визначить глобальну безпекову архітектуру – президент Чехії

Укрінформ
Результат російської агресивної війни проти України матиме глобальні наслідки, адже визначить усю майбутню архітектуру безпеки.

Таке переконання висловив президент Чеської Республіки Петр Павел на Копенгагенському демократичному саміті, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Це конфлікт є важливим для нашого майбутнього, не лише Європи, але глобально, адже його результати визначатимуть світову безпекову архітектуру та природу міжнародних відносин загалом», – заявив чеський президент.

Ексгенерал НАТО оцінив ризик подальшого конфлікту як великий, який включатиме не лише дві сусідні країни, одна з яких є ядерною державою, а інша – великою країною Європи.

«Є ризик розповсюдження на низку інших країн», – застеріг Павел. Він назвав ситуацію досить серйозною і такою, яку не можна ігнорувати.

Читайте також: Президент Чехії закликав надати Україні зброю для контрнаступу якнайшвидше

Президент Чехії порівняв нинішні дії росії з діями німецьких нацистів під час Другої світової війни: вбивства цивільних і враження цивільної інфраструктури, численні звірства, воєнні злочини.

«За це рф має відповідати в суді. Тому ми закликаємо до створення міжнародного трибуналу для покарання за злочини, які не мають залишатися безкарними», – заявив Павел.

Чеський лідер назвав росію не єдиним викликом. За його оцінкою, у довгостроковій перспективі набагато більш загрозливим є Китай, який має «стратегічне терпіння». Пекін шукає не рівноправного співробітництва з іншими державами, а глобального домінування, переконаний Павел. Він закликав бути дуже уважними до китайських інвестицій у стратегічну інфраструктуру демократичних країн, до того, що КНР робить в Африці та Латинській Америці.

Китай нав’язує світові своє бачення міжнародного ладу, зазначив президент ЧР. Він підсумував, що для демократичного світу єдиний шлях поводження з авторитарними режимами, такими як російський і китайський, – це бути об’єднаними, причому не лише в рамках ЄС або НАТО, а залучати всіх, кого можливо, по світу, не віддавати інші регіони «на відкуп» росії та Китаю.

Павел не вважає ці дві держави насправді стратегічними партнерами. Китай сильніший за росію і лише бачить в цьому своєму сусіді джерело дешевої сировини та добре користується нинішньою ситуацією. Китай отримує вигоду від послаблення росії, зазначив чеський президент. Також Пекін, на його переконання, уважно вивчає реакцію Заходу на російську війну з огляду на власний можливий сценарій щодо Тайваню: китайці зрозуміли, що Захід може об’єднатися досить швидко, але також помітили вагання надати військову підтримку на початку війни та неготовність «жертвувати надто багато».

Читайте також: Президент Чехії оцінює шанси контрнаступу України як добрі

Говорячи про «миротворчу роль» КНР, Павел підкреслив, що якщо Китай насправді був би зацікавлений швидко зупинити війну, він міг зробити це в перші ж її тижні. Наразі вони запропонували дуже загальний план, але не просували його насправді, не робили реальних зусиль для пошуку консенсусу, вважає політик.

Як повідомлялося, найближчими днями Україну та низку інших європейських країн має відвідати спецпосланник КНР, призначений для ведення переговорів із врегулювання.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-