Дії Росії у Криму загрожують режиму нерозповсюдження ядерної зброї - Україна в ООН

Дії Росії у Криму загрожують режиму нерозповсюдження ядерної зброї - Україна в ООН

Заява
Укрінформ
Україна висловила в ООН занепокоєння у звязку з нарощуванням Росією ядерного потенціалу в окупованому Криму.

Як передає кореспондент Укрінформу, із відповідною заявою виступив заступник постійного представника України при ООН Юрій Вітренко на засіданні Генасамблеї, присвяченому Міжнародному дню боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї.

«Ми стурбовані ризиками можливого розміщення на півострові установок зі збагачення урану, виробництва матеріалів подвійного призначення і застосування технологій, пов’язаних з ядерною зброєю», - сказав Вітренко.

Він нагадав, що Генасамблея ООН у низці резолюцій висловила серйозне занепокоєння у зв'язку з продовженням мілітаризації Криму Росією, зокрема розміщенням на півострові засобів доставки ядерної зброї.

Читайте також: Росія нарощує ядерний потенціал – Столтенберг виступив із заявою

Дії Росії являють собою пряму загрозу міжнародному режиму нерозповсюдження ядерної зброї, наголосив Вітренко.

Він також зазначив, що тривала окупація території України державою, яка володіє ядерною зброєю, призвела до фактичного розширення території розгортання такої зброї у світі.

У 1994 році Україна зробила безпрецедентний крок, відмовившись від третього за обсягами ядерного арсеналу у світі й приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), указав Вітренко.

Однак «довіру до деяких ключових елементів ДНЯЗ та їхньої ефективності серйозно підірвано однією з держав, що володіють ядерною зброєю», сказав дипломат, маючи на увазі Росію. Він також нагадав про Будапештський меморандум 1994 року, підписаний ядерними державами, зокрема РФ, про гарантії безпеки, що їх надавали Україні в обмін на відмову від ядерної зброї.

Читайте також: У НАТО підтримали санкції США проти Росії та згадали про Будапештський меморандум

Через два десятиліття Російська Федерація «окупувала й намагалася анексувати Кримський півострів, а також розв’язала жахливу за своїми масштабами збройну агресію на сході України», констатував дипломат, зауваживши, що такі гарантії безпеки виявилися неефективними.

Вітренко закликав розпочати «предметну роботу» Конференції з роззброєння, яка функціонує під егідою ООН у Женеві, та розробити й укласти багатосторонній юридично-зобов’язальний документ про надання гарантій безпеки неядерним державам.

Як повідомляв Укрінформ, минулого місяця про наміри Росії розмістити ядерну зброю на Кримському півострові заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-