Україна має встановити кордон з РФ у Азовському та Чорному морях — експерт

Україна має встановити кордон з РФ у Азовському та Чорному морях — експерт

Укрінформ
Україна у відстоюванні своїх прав в акваторії Чорного та Азовського морів повинна залучити додаткові механізми міжнародного морського права, зокрема встановити морський кордон з Російською Федерацією і визначити ширину свого територіального моря.

Про це в програмі "На самом деле: Крым" на телеканалі "Дом" заявив директор Українського інституту морського права і безпеки Богдан Устименко, передає Укрінформ.

"Є додаткові механізми, передбачені, зокрема, міжнародним морським правом. Я вважаю, що Україна зобов'язана почати процедуру делімітації морського кордону, тобто встановлення морського кордону між Україною і РФ — як в Азовському, так і Чорному морях", — акцентував експерт.

Устименко уточнив, що для виконання такого кроку існують процедури, передбачені Конвенцією ООН з морського права.

"Україна має право ініціювати створення міжнародної комісії під егідою ООН, яка розгляне наші суперечливі питання і дасть певні рекомендації з висновками", — зауважив Устименко.

Експерт також повідомив, що Україна може встановити ширину свого територіального моря, але є перешкода — угода від 2003 року про спільне використання акваторії Азовського моря і Керченської протоки.

"Україна має право встановити ширину свого територіального моря, яка не повинна перевищувати 12 морських миль. Але зараз в Азовському морі біля нас є проблема юридичного характеру: Україна під тиском з боку РФ уклала у 2003 році угоду про спільне використання акваторії Азовського моря і Керченської протоки", — зазначив Устименко.

Читайте також: Росія вдається до навмисної ескалації в Чорному морі – Кулеба

Як прецедент розв'язання таких складних колізій, як ситуація навколо Чорного та Азовського морів, експерт навів приклад зі Східним Тимором — невеликою державою в Південно-Східній Азії, яка у морі межує з Австралією.

"Австралія також відмовляла Східному Тимору у встановленні кордонів у Тиморському морі між цими двома країнами. Але ця невелика країна ініціювала примусову перемовну процедуру проти Австралії, виграла її, й Австралія підписала делімітаційну угоду", — сказав Устименко.

На думку експерта, не варто сподіватися на те, що Росія підпише подібну угоду з Україною, однак варто звернутися за підтримкою до міжнародної спільноти, оскільки Керченська протока є міжнародною.

"Складно розраховувати на те, що РФ підкориться міжнародному праву і підпише з нами аналогічну угоду. Але ми можемо зібрати документи, що стосуються розташування кордонів, які мають колосальне як дипломатичне, так і політичне значення, і за підтримки міжнародної спільноти, думаю, досягнемо успіху. Адже свобода судноплавства і його охорона — справа всього світу, а Керченська протока є міжнародною протокою", — додав Устименко.

Як повідомлялося, раніше МЗС України висловило рішучий протест у зв’язку із обмеженням Російською Федерацією свободи судноплавства в Чорному морі.

Читайте також: Країни Східного флангу НАТО підтримують Україну та її євроатлантичні прагнення - Кулеба

Росія оголосила про до жовтня 2021 року частини акваторій Чорного моря в напрямку Керченської протоки для військових кораблів та державних суден інших країн під приводом військових навчань. Цей крок є грубим порушенням права на свободу судноплавства, гарантованого Конвенцією ООН з морського права. Відповідно до конвенції, Росія не повинна перешкоджати або заважати транзитному проходу через міжнародну протоку до портів в Азовському морі.

За висновком МЗС України, такі дії Російської Федерації є черговою спробою в порушення норм і принципів міжнародного права узурпувати суверенні права України як прибережної держави, оскільки саме Україна наділена правами регулювати судноплавство в цих акваторіях Чорного моря.

Фото: depositphotos.com

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-