Фон дер Ляєн – про скандальне рішення Польщі: Єврокомісія не виключає «фінансові інструменти»

Фон дер Ляєн – про скандальне рішення Польщі: Єврокомісія не виключає «фінансові інструменти»

Укрінформ
Рішення Конституційного Суду Польщі, яке визнає невідповідність законодавства ЄС та рішень Суду ЄС національній Конституції країни підриває демократичні правові основи, на яких ґрунтується весь Європейський Союз, тож таке рішення має бути переглянуто.

Як повідомляє Укрінформ, про це сьогодні у Страсбурзі під час пленарного засідання Європарламенту заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Повний текст її виступу та дискусія, що відбулася сьогодні в Європейському Парламенті, оприлюднені на мультимедійному порталі ЄС

«Європейська Комісія уважно оцінює це рішення (Конституційного суду Польщі – ред.) Але я можу сказати вже зараз: я дуже занепокоєна. Це рішення ставить під питання основи Європейського Союзу. Це прямий виклик для цілісності європейського правового порядку. Лише спільний правовий порядок надає рівні права, правову впевненість, взаємну довіру між країнами-членами та до спільної політики. Це перший випадок, коли суд країни-члена дійшов висновку, що Угоди ЄС є несумісними з національною конституцією», - сказала президентка Єврокомісії.

Вона зауважила, що таке рішення мало серйозні наслідки для народу Польщі, оскільки воно завдає прямого удару по захисту незалежного правосуддя, що гарантується статтею 19 Угоди ЄС та рішеннями Європейського суду. Водночас, за словами Урсули фон дер Ляєн, без незалежних судів люди є менш захищеними та вразливими у вимірі дотримання їхніх прав. Але ці права мають однаково захищатися по всій Європі, будь-то Гренобль, Геттінген або Гданськ.

Читайте також: В ЄС не поступляться Польщі через скандальне рішення Конституційного трибуналу

Президентка Єврокомісії наголосила - приєднуючись до ЄС, польські громадяни висловили довіру до ЄС, надію на те, що їх права будуть захищені. Єврокомісія є охоронцем Угод ЄС, тож саме її обов’язок – захистити права громадян ЄС, де б вони не проживали. Саме верховенство права утримує Євросоюз разом та скріплює його єдність. Така єдність є життєво важливою для захисту спільних цінностей, на яких ґрунтується весь Євросоюз – свободи, демократії, рівності та поваги до прав людини. Це саме те, у чому всі 27 країн підписалися як члени Європейського Союзу, залишаючись при цьому суверенними державами та вільними народами.

«Ми не можемо дозволити і ми не дозволимо піддавати ризику наші спільні цінності. Єврокомісія буде діяти. Варіанти є відомими. Перший – це правова процедура, якою ми оскаржуємо рішення Конституційного суду Польщі. Ще один варіант – це механізм обумовленості та фінансові інструменти. Уряд Польщі зараз має пояснити, яким чином він має намір захищати європейські гроші, після рішення Конституційного суду. Тому що протягом наступних років ми будемо інвестувати 2 ,100 мільярда євро в рамках Багаторічного бюджету та програми «Нове покоління ЄС». Це гроші європейських платників податків. Ми маємо захистити бюджет ЄС від порушень верховенства права», - підкреслила Президент Європейської Комісії.

Читайте також: Єврокомісія просить суд запровадити санкції проти Польщі

Третій та останній варіант, за її словами – це застосування такого потужного інструменту, як Стаття 7 Угоди ЄС. (Процедура, яка передбачає позбавлення членів ЄС певних прав, пов’язаних із членством в ЄС, включаючи право на голосування або представництво - ред.)

«Це потужний інструмент Угоди ЄС. Ми повинні до нього повернутися. Тому що, дозвольте нагадати: Конституційний суд Польщі, який сьогодні ставить під сумнів чинність нашої Угоди, є тим самим судом, що відповідно до статті 7 ми вважаємо таким, що не є незалежним та легітимним. Це, великою мірою, замикає коло», - наголосила фон дер Ляєн.

Вона висловила жаль з приводу ситуації, що склалася, та впевненість в тому, що вона має знайти та знайде своє рішення.

«Ми хочемо мати сильну Польщі у об’єднаній Європі. Ми хочемо, щоб Польща була у серці наших дебатів щодо розбудови спільного майбутнього. Польща є ціною для Європи. Разом ми можемо будувати Європу, яка є сильною та впевненою у світі, де інші великі сили стають дедалі більш і більш агресивними. Європа виграє від унікального досвіду Польщі. Без народу Польщі наш європейський шлях буде дуже відмінним», - додала президентка Єврокомісії.

Вона завершила промову словами польською мовою: «Polsko, jestes I zawsze bedziesz w sercu Europy! Niech żyje Polska! Niech żyje Europa!"

Як повідомляв Укрінформ, Конституційний трибунал Польщі визнав неконституційним одне з положень договору про Євросоюз, на підставі якого Суд ЄС виніс судження про незалежність польських судів.

Фото: Twitter.com/vonderleyen

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-