Дуда підписав зміни до спецзакону щодо допомоги біженцям з України

Дуда підписав зміни до спецзакону щодо допомоги біженцям з України

Укрінформ
Президент Польщі Анджей Дуда підписав спецзакон про допомогу біженцям з України.

Зміни до закону наберуть чинності наступного дня після його оприлюднення у Віснику законів, передає кореспондент Укрінформу.

Законом передбачається, що українці зможуть безкоштовно проживати у місцях тимчасового розміщення лише упродовж перших 120 днів від моменту першого приїзду до Польщі, після чого вони платитимуть за проживання у таких місцях.

Читайте також: У Польщі працюють понад 300 пунктів допомоги українцям

Змінами також передбачається, що громадяни України, які проживають у таких місцях в Польщі понад 120 днів, з березня змушені будуть платити 50% коштів власного утримання, але не більш як 40 злотих на добу (понад 300 грн). Натомість із травня їм треба буде покривати 75% коштів проживання, але не більш як 60 злотих на добу (500 грн).

Водночас це не стосуватиметься вразливих категорій: інвалідів, осіб пенсійного віку, вагітних, жінок із дітьми до року, жінок із трьома дітьми та більше, осіб у складній ситуації. Вони й надалі проживатимуть у таких місцях безкоштовно.

Станом на сьогодні у групових місцях тимчасового розміщення в Польщі проживають близько 80 тисяч громадян України. 

Читайте також: Союзники повинні зібрати для Києва бригаду танків Leopard 2 - Дуда

Інші зміни передбачають “замороження” виплат соціальної допомоги громадянам України у момент виїзду з Польщі. Це положення передбачатиме, що якщо хтось щоразу виїжджатиме з Польщі, то соціальна допомога, яку виплачують гміни (адміністративна одиниця Польщі) чи ZUS, заморожуватиметься. Якщо перебування поза межами Польщі становитиме понад 30 днів, то громадянин України втратить наданий статус, відтак втратить право на соціальну допомогу. Соціальний статус може бути поновлено у випадку, якщо українець знову утікатиме від війни в Україні у результаті воєнних дій на території країни.

Зміни до закону передбачають визнання в Польщі електронного документа, доступного у додатку Diia.pl (еквівалент польського документа mObywatel), як документа на легальне перебування у РП для утікачів від війни в Україні. Цей документ разом із проїзним документом дасть право громадянину України багаторазово перетинати кордон без необхідності отримання візи.

Читайте також: Польща і Литва наполягатимуть на гарантіях безпеки НАТО для України - Дуда

Зі спецзакону видалено положення про спрощений порядок отримання посвідки на тимчасове проживання у Польщі (до трьох років). Однак спецзакон гарантує легальне перебування у Польщі утікачам від війни в Україні упродовж 1,5 року, починаючи з 24 лютого 2022 року - до 24 серпня 2023 року.

Натомість із 1 квітня українці усе ж зможуть звертатися по посвідку на тимчасове проживання у Польщі, якщо вони тут працевлаштувалися або відкрили власний бізнес.

Українці, які рятуються від війни в Україні, відтепер матимуть лише 30 днів, а не 90 як раніше, на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL).

Читайте також: Моравецький: Україна і Європа переможуть у війні навіть без Німеччини

Прийнятий документ також передбачає виділення у 2023 році з Фонду допомоги 2 млрд злотих (17 млрд грн) на освіту для українців у Польщі. Крім того, кошти з цього фонду можна буде виділити також на оцифрування об’єктів матеріальної й нематеріальної спадщини України та потреби польського Червоного Хреста.

У Польщі зараз може перебувати до 2,5 млн українців, з яких до близько мільйона прибули до країни після 24 лютого.

З 24 лютого росія здійснює повномасштабну збройну агресію проти України.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-