Європейські експерти зацікавились збереженням скульптур Пінзеля у Бучачі

Європейські експерти зацікавились збереженням скульптур Пінзеля у Бучачі

Укрінформ
Скульптурні композиції Іоана Георга Пінзеля на ратуші у Бучачі увійшли до переліку 12 об’єктів культурної спадщини Європи, які перебувають у небезпеці.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомила заступник міського голови Бучацької міської ради Олена Сурм’як.

«Ми отримали листа від загальноєвропейської федерації неурядових організацій в сфері культурної спадщини Europa Nostra та Інституту Європейського інвестиційного банку про те, що скульптурні композиції на міській ратуші, автор яких Пінзель, увійшли до переліку 12 об’єктів культурної спадщини Європи, яким загрожує зникнення. Вони визначені у межах Програми «7 в найбільшій небезпеці», – сказала Сурм’як.

За її словами, об’єкти відбирала міжнародна Консультативна група Europa Nostra. До неї входять експерти з історії, археології, архітектури, консервації, аналізу проектів та фінансів.

Остаточний перелік 7 об’єктів європейської культурної спадщини, яким загрожує зникнення, оприлюднять навесні 2022 року. Для збереження та порятунку кожного з них Програма надасть грант у розмірі 10 тисяч євро. За ці кошти проведуть кампанію, спрямовану на залучення необхідної державної або приватної підтримки, включно із фінансуванням.

Європейські експерти зацікавились збереженням скульптур Пінзеля у Бучачі / Фото Олега Снітовського та Бучацької міської ради

Крім Бучацької ратуші, до згаданого переліку з України увійшов палац Сангушків в Ізяславі.

Як відомо, Програма «7 в найбільшій небезпеці» здійснюється Europa Nostra у партнерстві з Інститутом Європейського інвестиційного банку. Вона також підтримується програмою Європейського Союзу «Креативна Європа». Програма «7 в найбільшій небезпеці», започаткована у 2013 році, – частина кампанії громадянського суспільства зі збереження європейської культурної спадщини, якій загрожує зникнення.

Довідково. Бучацька ратуша, збудована у 1750 році у невеличкому містечку на заході України, – пам’ятка доби пізнього бароко. Будівля відома своєю архітектурою, а також вражаючими кам’яними скульптурними композиціями на її фасаді. Ратушу спроектував німецький архітектор Бернард Меретин, а оздобив скульптор, представник пізнього бароко і рококо, Іоанн Георг Пінзель, який жив і творив у Східній Галичині (сучасна Україна).

Гармонійно розташувавшись посеред ринкової площі в центрі міста, Бучацька ратуша прикрашена витонченими кам’яними скульптурними композиціями, тематика яких взята з античної міфології та біблійних сюжетів. Фронтон будівлі має чудове різьблення з каменю – геральдичну композицію з гербом фундатора ратуші Миколи Василя Потоцького. Попри те, що скульптури є зразком оригінальності та виняткової майстерності, вони перебувають у поганому стані.

Деякі скульптури було втрачено назавжди, інші зазнали ушкоджень під час пожежі 1865 року та в результаті навмисних пошкоджень під час Першої світової війни. Скульптури, які збереглися дотепер, руйнуються під впливом погодних умов та через невідповідні попередні реставраційні роботи. На сьогоднішній день жодна з 14 скульптурних композицій ратуші не збереглася повністю – є лише фрагменти 9 статуй.

Будівля Бучацької ратуші наразі перебуває на черговій архітектурній реставрації, але скульптурні композиції та частини пошкоджених статуй потребують консервації та реставрації за сучасними реставраційними методами.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-