Поняття «Донбас» цілеспрямовано використовується спецслужбами РФ

Поняття «Донбас» цілеспрямовано використовується спецслужбами РФ

Блоги
Укрінформ
Вживання терміну «Донбас» сьогодні – це постійне підживлення російського антиукраїнського наративу і підігравання російській пропаганді

Моє зауваження щодо небезпечності використання поняття «Донбас» у контексті україно-російської війни викликало бурхливе обговорення.

Щоб покласти край двозначності трактування моїх слів, виклав свою позицію у відповіді ВВС Україна, де спробував максимально вичерпно донести свої погляди на цю проблему.

Але переконаний, що дискусія щодо «наративної війни», яку веде проти України Росія, не закінчена, і ми до неї готові.

«Поняття «Донбас» цілеспрямовано використовується спецслужбами Російської Федерації починаючи з 2000 року, й особливо активно – в період російської агресії проти України з 2014 року і по теперішній час, – як інструмент інформаційної війни.

Мета – протиставлення і штучне виокремлення певного регіону України як території, яка начебто має особливі права і статус, що дає у подальшому підстави обґрунтувати створення й існування державних псевдоутворень. Навіть поверхневий моніторинг будь-яких російських державних інформаційних ресурсів дасть повне уявлення і докази щодо місця «Донбасу» в російському інформаційному порядку денному: «вибір Донбасу», «ущемлення прав народу Донбасу», «розмова з Донбасом», «народ Донбасу», «ополчення Донбасу», «влада Донбасу».

Тому вживання терміну «Донбас» сьогодні – це постійне підживлення російського антиукраїнського наративу і підігравання російській пропаганді.

Крім цього, хочу зазначити, що історія – це живий процес постійних змін. Те, що вважалось аксіомою сто, п’ятдесят і навіть десять років тому, може бути докорінним чином переглянуто з точки зору дня сьогоднішнього.

І якщо, наприклад, у 18-му столітті поняття «Московія» було загальноприйнятим для визначення земель, які входять до складу сучасної Росії, то в 21-му столітті, на жаль, ця назва не є актуальною. Таким же неактуальним є термін «Малоросія» для назви території сучасної України. Не кажучи вже про різноманітні штучні радянські назви міст та сіл – «Пионерское», «Октябрьское», «Ленинское» та ін. Змінився час і змінились обставини.

З цієї точки зору не можна розглядати поняття «Донбас» як «історично усталене», «використання якого навряд чи буде викорінене із вжитку». В історії немає застиглих констант. З ужитку виходить те, що не пройшло випробування часом або зазнало цілеспрямованого впливу.

У випадку з назвою «Донбас» ми маємо справу з порівняно новим визначенням, яке історично охоплювало територію Луганської, Донецької й Дніпропетровської областей, а також регіонів сучасної Російської Федерації, зокрема, Ростовської області. І тому навіть ураховуючи цю обставину, застосування назви «Донбас» до частини території Луганської та Донецької областей України, окупованих Російською Федерацією, не є коректним».

Олексій Данілов
FB

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-