
Генасамблея ООН ухвалила українську резолюцію щодо річниці російської війни
Як передає власкор Укрінформу у Нью-Йорку, за проголосували – 93 країни, проти – 18, утрималися – 65.

У тексті, який підтримала більшість демократичних країн, вказано, що «повномасштабне вторгнення РФ в Україну триває вже три роки» та має «руйнівні й довгострокові наслідки не лише для України, а й для інших регіонів та глобальної стабільності».
Зазначається, що Генасамблея підтверджує свою прихильність суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів і наголошує, «що ніяке територіальне придбання в результаті загрози силою або її застосування не повинно визнаватися законним».
Також підкреслюється, що будь-яка участь військ КНДР у війні «викликає серйозну стурбованість у зв'язку з подальшою ескалацією цього конфлікту».
Документ серед іншого закликає до якнайшвидшого припинення бойових дій і мирного вирішення війни проти України, «підтверджує нагальну необхідність припинення війни в цьому році» й досягнення миру в Україні відповідно до Статуту ООН, нагадує про свою «вимогу до РФ негайно, повністю і беззастережно вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів», наголошує на необхідності забезпечення відповідальності за найтяжчі злочини за міжнародним правом, вчинені на території України.
Для ухвалення резолюції з питань миру і безпеки необхідно дві третини голосів від усіх країн, які проголосували «за» або «проти».
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль висловив вдячність Генеральній Асамблеї ООН за підтримку резолюції «Сприяння досягненню всеосяжного, справедливого і міцного миру в Україні» та наголосив, що це є важливим кроком для відновлення дії міжнародного права.
«Дякую Генеральній Асамблеї ООН за підтримку резолюції «Сприяння досягненню всеосяжного, справедливого і міцного миру в Україні». Це важливий крок для відновлення дії міжнародного права та повернення світу до цілей і принципів Статуту ООН», - написав він у Телеграмі.
Шмигаль зауважив, що резолюція чітко вказує, що саме РФ є агресором. Також резолюція підтверджує прихильність суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Глава українського уряду також акцентував, що вона наголошує, що будь-які захоплення територій силою не можуть бути визнаними законними.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга також подякував країнам, які підтримали на засіданні Генеральної Асамблеї ООН українську резолюцію щодо третьої річниці російської війни у понеділок, 24 лютого.
«Іноді нелегко боротися за правду. Але врешті-решт правда творить історію. Ми цінуємо кожну з 93 держав-членів ООН, які підтримали нашу резолюцію, усі її правдиві формулювання та її чітке бажання досягти справедливого та міцного миру», - наголосив Сибіга у соцмережі Х.
Він додав, що резолюція закликає до деескалації, якнайшвидшого припинення бойових дій, засуджує залучення до війни військ КНДР.
«Територіальна цілісність України має бути відновлена. Через три роки після повномасштабного вторгнення Росії глобальна підтримка України залишається сильною», - зазначив міністр.
Глава МЗС зазначив, що Україна та ширша міжнародна спільнота також звернуть увагу на групу країн, які проголосували проти цього документа.
«Зрештою, незважаючи на всі перепони, українська дипломатія довела здатність відстоювати принципи та правду», - додав він.
Сибіга подякував європейським колегам за ефективну дипломатичну співпрацю, яка уможливила такий результат.
«Сьогоднішнє голосування продемонструвало нову силу Європи та всіх наших партнерів-однодумців, які справді поважають міжнародне право та Статут ООН», - наголосив він.
Як повідомляв Укрінформ, у понеділок проходить засідання надзвичайної спеціальної сесії, приурочене до третьої річниці російської війни проти України, на якому розглядаються два проєкти резолюції – колективний (ініційований Україною) і американський.