Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Стійкість під час і після війни: основні засади для реформ в Україні

Стійкість під час і після війни: основні засади для реформ в Україні

Укрінформ
Про прогрес реалізації основних реформ в Україні, і що ще треба зробити, – в огляді експертів Transparency International Ukraine

До Міжнародної конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024) експерти Transparency International Ukraine підготували короткі звіти з інформацією про головні реформи для країни з рекомендаціями до них.

Ми переконані, що сьогодні головні зусилля влади мають стосуватися чотирьох сфер: зміцнення антикорупційної екосистеми, ефективної відбудови України, реформування Рахункової палати та оновлення Державної аудиторської служби України.

Про прогрес реалізації цих реформ, і що ще треба зробити, розповідаємо детальніше у звітах.

ПРОГРЕС У БОРОТЬБІ З КОРУПЦІЄЮ ТА СУДОВІЙ РЕФОРМІ В УКРАЇНІ

Попри тривале вторгнення росії, Україна продовжує розбудовувати та покращувати створені після Революції Гідності органи антикорупційної екосистеми і працювати для подальшого впровадження судової реформи. 

У цьому звіті  спільно з експертами Базельського інституту управління ми підбили підсумок нещодавнього прогресу України у зміцненні антикорупційної екосистеми України. Він є своєрідним оновленням попереднього звіту. У нашому звіті висвітлюються ключові події, які сприяють — хоча й не без проблем — послідовному антикорупційному прогресу. 

Документ охоплює період з липня 2023 року по травень 2024 року.

ЗАХИСТ ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНИ: АНТИКОРУПЦІЙНИЙ ПРОГРЕС І ШЛЯХ ВПЕРЕД

Постійне бомбардування Росією цивільної інфраструктури означає, що загальна орієнтовна вартість відновлення України станом на квітень цього року вже зросла до $486 млрд. 

Попри серйозні обмеження фінансування, відновлення почало набирати обертів і стало визначальним цивільним фокусом уряду України та спільноти донорів. Енергетика, водопостачання, житлово-транспортна інфраструктура були головними проблемами відомств, пов’язаних з інфраструктурою України. Безперервне відновлення цієї інфраструктури мало і матиме вирішальне значення для економічного та соціального життя України навіть у воєнний час.

У цьому дослідженні ми підсумовуємо нещодавній прогрес у розвитку антикорупційної екосистеми України з метою захисту проєктів з відновлення.

Документ охоплює період з липня 2023 року по лютий 2024 року. 

ПІДВИЩЕННЯ СПРОМОЖНОСТІ РАХУНКОВОЇ ПАЛАТИ

Зі зростанням бюджетних видатків на відновлення, які забезпечують за рахунок як міжнародних, так і внутрішніх джерел, зростає і роль фінансового контролю за ними. Ключові повноваження у цій сфері належать Рахунковій палаті (РП), завданням якої є аудит надходження і використання коштів державного бюджету. 

Щоб працювати якомога ефективніше, Рахункова палата має бути незалежною, як політично, так і операційно. Проте правова основа функціонування цієї інституції на сьогодні не передбачає відповідних гарантій, що зумовлює ризики потенційного впливу на її діяльність. Для цього Transparency International Ukraine пропонує 8 ключових кроків. 

ЕФЕКТИВНА РОБОТА ДЕРЖАВНОЇ АУДИТОРСЬКОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Державна аудиторська служба — орган, уповноважений урядом здійснювати державний фінансовий контроль. Вона проводить ревізії та фінансові аудити, зокрема місцевих бюджетів та десятків тисяч комунальних установ і підприємств, які не охоплені діяльністю Рахункової палати. Також це головний орган контролю у публічних закупівлях. 

Про необхідність реформи Держаудитслужби говорять щонайменше з 2019 року, однак поки це призвело лише до точкових змін, а не комплексного і системного вдосконалення органу. Нестача власних ресурсів у державі та надходження міжнародної допомоги лише посилюють необхідність реформи. Transparency International Ukraine виділяє блоки потрібних змін: для вдосконалення моніторингу закупівель та роботи органу загалом. 

Трансперенсі Інтернешнл Україна

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-