Експерт назвав найбільш реалістичні варіанти створення спецтрибуналу для РФ

Експерт назвав найбільш реалістичні варіанти створення спецтрибуналу для РФ

Укрінформ
Існують чотири легітимні варіанти, за якими може бути створений Спеціальний трибунал щодо злочину агресії РФ проти України, але один із них не влаштовує Україну, а інший не вдасться реалізувати через опір Росії.

Як передає Укрінформ, про це розповів в ефірі Українського радіо доцент кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Шевченка Захар Тропін. Тож, за його словами, залишаються два найреальніші варіанти створення трибуналу. 

"Існує декілька варіантів створення Спеціального трибуналу, які зараз обговорюються. Можливо, є ще деякі варіанти, які не лунають в публічному просторі. Якщо узагальнити, то є чотири варіанти, опції", – розповів Тропін.

Перший варіант, за його словами, – на підставі рішення міжнародної організації, наприклад Організації Об’єднаних Націй, коли Рада безпеки ООН ухвалює рішення про створення Спеціального трибуналу.

Другий варіант – створення Спеціального трибуналу на підставі міждержавної угоди, коли об’єднується велика кількість держав за участю України та наших основних партнерів. Тоді на підставі суто міжнародної угоди створюється трибунал.

Третій варіант – угода, укладена з міжнародною організацією, наприклад з ООН. Тут є дві підопції: або це "чиста" угода, укладена між Україною та міжнародною організацією, або інший варіант, коли держави укладають угоду, і ця угода схвалюється, отримує підтримку міжнародної організації.

Четвертий варіант – гібридний або інтернаціоналізований. Йдеться про створення трибуналу на підставі національного законодавства України або іншої держави з міжнародним елементом. Особливістю такого трибуналу є те, що він створюється на підставі національного законодавства.

Читайте також: В Україні ще обговорюють моделі спецтрибуналу над РФ, але він точно запрацює – Шмигаль

"Проте Україна з таким варіантом не погоджується, оскільки до нього є багато зауважень – як політико-ідеологічних, так і правових. Головне політико-ідеологічне зауваження полягає в тому, що Спеціальний трибунал має бути трибуналом міжнародної спільноти проти Росії, де міжнародна спільнота судить РФ. А зробити це може лише міжнародний трибунал. Якщо ж це буде гібридний трибунал, це буде суд жертви над злочинцем. Якщо ж говорити про правові аргументи, то, наприклад, в Україні не можна створювати додаткові національні суди відповідно до Конституції. Тож треба би було вносити зміни до Основного Закону, що не можна зробити, коли у нас воєнний стан. Ще один аргумент полягає в тому, що гібридний, інтернаціоналізований трибунал, який буде заснований на національному законодавстві, не зможе юридично подолати імунітет найвищих посадових осіб Росії. Адже в міжнародному праві є принцип імунітету найвищих посадових осіб, і лише міжнародний трибунал може його подолати", – пояснив Тропін.

Експерт зауважив, що легітимними можуть бути три варіанти міжнародного трибуналу, але ми часто чуємо від наших партнерів про те, що не всі варіанти можна втілити в життя.

"Наприклад, створення трибуналу за рішенням ООН: повноваження для цього є в Ради безпеки ООН, але РБ ООН в нинішніх реаліях не ухвалить такого рішення. Адже постійним членом Ради є й Росія, яка просто заблокує це рішення. Інший варіант – йти через Генеральну асамблею ООН, але цей механізм теж викликає запитання. Тож легітимними є всі три варіанти, але найбільш реальними з точки зору правової реалізації є другий та третій варіанти – через угоду між державами, через угоду між Україною та міжнародною організацією або через угоду між державами, схвалену міжнародною організацією. Зараз у нас є коаліція держав, яка підтримує створення Спеціального трибуналу. Тож ці 38 держав і Україна можуть підписати угоду, яку потім подадуть до Генеральної асамблеї ООН. Генеральна асамблея схвалить цю угоду, тобто підтримує діяльність такого трибуналу", – окреслив можливий розвиток подій Тропін.

Читайте також: Спецтрибунал щодо злочину агресії РФ має бути виключно міжнародним – голова ВС

Як повідомлялося, учасники міжнародної конференції "Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України. Правосуддя має восторжествувати", що пройшла в Києві 21 серпня, підписали спільне комюніке, в якому закликали створити міжнародний трибунал, який би судив російське вище політичне керівництво за злочин агресії.

Крім того, 21 серпня заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов на цій конференції заявив, що Україна з партнерами продовжує обговорювати три можливі моделі створення трибуналу, однак виступає проти гібридного, який пропонує увести цей механізм в українську судову систему.

В Офісі Президента також спростували повідомлення у деяких ЗМІ, що Україна нібито погодилася на гібридний трибунал для притягнення російської влади до відповідальності за злочин агресії.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-