Кравчук, Кучма і Ющенко закликали підписантів Будапештського меморандуму зупинити Росію

Кравчук, Кучма і Ющенко закликали підписантів Будапештського меморандуму зупинити Росію

Укрінформ
Президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко закликали країни-підписанти Будапештського меморандуму довести, що це документ не був обманом, і зупинити Росію.

Як передає Укрінформ, звернення розміщене на сайті президентського фонду Леоніда Кучми "Україна". 

Вони нагадали, що майже три десятиріччя тому відбулася подія, відлуння якої струшує світ зараз. "П’ять ядерних держав зобов’язалися перед Україною поважати її незалежність та територіальну цілісність. Надання гарантій безпеки (а саме ці слова були у назві Будапештського меморандуму, під яким поставили свої підписи супердержави) стало умовою добровільної відмови України від її ракетно-ядерного потенціалу. На той момент він був третім у світі, перевершуючи потенціали Франції, Великої Британії та КНР", - наголосили Кравчук, Кучма і Ющенко.

За їхніми словами, "тепер Україна може згадувати урочисті обіцянки "великої четвірки" (ми були вдячні, що до меморандуму приєднався Китай) хіба що як знущання. Ще у 2014 році Росія зруйнувала нашу територіальну цілісність, окупувавши Крим та частину Донбасу. Сьогодні з трьох сторін на Україну направлена загроза подальшого військового вторгнення. Ми опинилися перед перспективою економічної блокади – енергетичної з півночі, морської з півдня. Між тим, неприпустимість економічного тиску на Україну теж була зафіксована як один з пунктів Будапештського меморандуму".

Читайте також: Росія має підтвердити діями заяви, що вона не нападе на Україну - глава МЗС Британії

"Що ж ми чуємо у відповідь на такі дії від тих учасників угоди, на чий захист та на чию рішучість ми мали б розраховувати? Тільки заклики до їхніх громадян та дипломатів тікати з небезпечної України якнайшвидше, - заявили троє президентів. - Тільки страхітливі попередження про вторгнення як не сьогодні, так завтра, які вже завдали величезної шкоди нашій економіці та сіють паніку серед населення. Тільки суворі попередження агресору, що він заплатить якусь "ціну" (яка, правда, не включатиме "Північний потік-2" та SWIFT). І це – все?".

Як нагадали автори звернення, коли у 1994 році великі держави укладали угоду з Україною, вони "фактично говорили: ми не хочемо, щоб ти стала з нами рівною. Ми хочемо зберегти свою монополію. Але ми пропонуємо тобі в обмін на справжній захист нашу справжню підтримку. Ось тобі наше слово – чесне слово сильного".

"Ми тоді повірили, хоча у тому ж 94-му році один з підписантів Будапештського меморандуму у приватній розмові сумно попереджав: вас дурять", - ідеться у зверненні.

Сьогодні, наголосили автори документа, вирішальний момент, коли ще можна довести, що Будапештський меморандум "не був простим обманом. Що сильний може бути чесним та сміливим. Що сила – не лише у можливості погрожувати тим, хто слабший, а й в умінні тримати власне слово".

Читайте також: Кулеба про заяву Міноборони РФ: Побачимо відведення - повіримо у деескалацію

"Так доведіть свою справжню силу. Реально, дійсно допоможіть тим, хто вам колись повірив. Зробіть нарешті ті кроки, які здатні зупинити агресора, а не підкріпити його віру у безкарність. Скажіть нарешті ті слова, які змусять його замислитися, а не глузливо посміхатися", - закликали Кравчук, Кучма та Ющенко.

Вони заявили: "Якщо сьогодні ми програємо – жодних Будапештських меморандумів більше не буде. Дивлячись на наш досвід, жодна країна, яка може отримати ядерну зброю, за жодних обставин від неї вже не відмовиться. Тож на кону зараз – не лише доля України та ваш світовий авторитет. На кону – майбутнє безпеки усього світу. Усвідомлюйте це. І майте силу бути відповідальними та мужніми!".

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-