Україна пропонує «іранську модель» санкцій щодо російського газу

Україна пропонує «іранську модель» санкцій щодо російського газу

Уточнено
Укрінформ
Україна пропонує міжнародним партнерам застосувати "іранську модель" санкцій щодо "газпрому", коли російський газ постачатиметься у ЄС, але кошти за нього не йтимуть в росію, а перераховуватимуться на спеціальні депозитні рахунки.

Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив заступник міністра енергетики України Ярослав Демченков на полях організованої Енергетичним співтовариством конференції щодо безпеки та стабільності українського енергетичного сектору у понеділок у Відні.

"Що стосується трубопровідного природного газу з росії, то європейським країнам його зараз найскладніше замістити. Частка російського газу становить 40% загального імпорту газу ЄС. У Австрії, де ми зараз знаходимося, цей показник до 80%. Ми пропонуємо "іранську модель" санкцій: природний газ доставлятиметься від "газпрому" до Європи, але всі кошти зберігаються на спеціальних рахунках у європейських банках, доки росія не виконає визначені умови припинення війни та компенсації збитків", - заявив Демченков.

За його словами, таким чином гроші не йтимуть безпосередньо в росію і не будуть фінансувати її триваючу війну проти України.

Читайте також: Шмигаль закликав Конгрес США запровадити додаткові санкції проти росії

Заступник міністра енергетики наголосив, що у ЄС, зокрема у Німеччині та Австрії, "дуже довго цементувався міф про те, що Європа помре без російської енергоресурсів", однак, насправді, ситуація є абсолютно протилежною – "це російська енергетика помре без ринку Європи".

"ЄС для російського газу залишається єдиним великим ринком збуту. Без європейського ринку росіянам треба буде зупиняти свої газові родовища, законсервувати їх. У такому випадку, коли стануть їх відновлювати, то буде втрачено до 70% видобутку. Тому якщо путін і вирішить зблефувати і зупинити постачання газу до Європи, така зупинка не зможе тривати більше 1-2 місяців. Якщо це продовжиться, росія нанесе критичну шкоду власній газовій галузі", - заявив він.

Демченков також прокоментував нещодавню пропозицію російських депутатів зупинити постачання газу в Європу, назвавши її "перевіркою Європи на стійкість". "Кремль хоче подивитися у кого в Європі нерви здадуть почувши такі заяви. Ніякої реальної зупинки постачання газу в Європу не відбудеться і такі заяви робляться для мобілізації противників подальших санкцій", - зазначив він.

Читайте також: Ембарго на російські нафту та газ допоможе запобігти «новим Бучам» - Кулеба

За словами урядовця, ЄС може повністю відмовитися скрапленого природного газу (СПГ) з росії, що стане "вірним сигналом для ринку та бізнесу". "У 2021 році загальне постачання російського СПГ становило менше 8% світових поставок. Майже половина імпортувалася Європою. Але повне ембарго ЄС на імпорт російського СПГ буде нести незначний ризик, оскільки ці обсяги можуть бути легко замінені збільшенням виробництва в 2022 році іншими постачальниками. Вже зараз понад 70 суден із СПГ йде до Європи. Це безпрецедентний обсяг одночасного постачання скрапленого газу на наш континент. Наразі СПГ йде не лише з Північної Америки, а з різних куточків світу, і це дуже добрий сигнал", - зазначив він.

Демченков підкреслив, що після тривалих консультацій ЄС увів перші прямі санкції проти газової галузі, заборонивши постачання в росію обладнання для виробництва СПГ. Він впевнений, що у світі вже спостерігається бум реалізації проєктів, пов’язаних із виробництвом СПГ, а Європа тут є перспективним ринком, особливо без російського газу.

Заступник міністра енергетики також вказав на те, що Євросоюз спроможний повністю відмовитися і від російських нафтопродуктів: "Європа імпортує приблизно 15% дизельного палива загального споживання з росії. Це може бути замінено збільшенням внутрішнього виробництва та додатковим імпортом з Північної Америки та Азії", - наголосив він.

Що стосується сирої нафти, то, за словами Демченкова, "тут потрібно дати більше сигналів виробникам". "Якщо ринок побачить, що Європа серйозно ставиться до ембарго на сиру нафту з росії, то виникне сильна конкуренція за заміну "квоти" російської нафти та забезпечення довгострокових відносин", - заявив він.

Український урядовець додав, що запровадження такого ембарго "має здійснюватися поступово – з негайним припиненням морського імпорту російської сирої сировини та подальшим поступовим припиненням імпорту нафти через трубопровід протягом наступних дев’яти місяців".

Читайте також: Литва першою із країн ЄС повністю відмовилася від російського газу

"Ми звертаємо особливу увагу європейських колег на необхідність введення негайного ембарго на поставки російського СПГ і нафтопродуктів і доводимо, що газ та сира нафта також можуть бути заміщені достатньо швидко. Також ми говоримо про санкції проти "росатому" та ембарго на постачання ядерного палива з росії. росія виробляє близько 35% від світового обсягу збагаченого урану для реакторів. Це дозволяє цій країні займати значну частку в імпорті окремих країн. Припинення або скорочення обсягу закупівель збагаченого урану в росії матиме негативний вплив на ядерну промисловість цієї країни", - наголосив він.

Демченков додав, що за акти ядерного тероризму російська ядерна промисловість має заплати високу ціну.

Як повідомляв Укрінформ, раніше Європейський Союз ухвалив п’ятий пакет санкцій проти росії у відповідь на неспровоковану військову агресію проти України.

Серед іншого, пакет включає заборону купувати, імпортувати або передавати вугілля та інше тверде вуглецеве пальне до ЄС, якщо вони мають походження з росії або були експортовані з росії, починаючи з 22 серпня 2022 року.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-