Росія в опалювальний період може вдатися до газових маніпуляцій — експерти

Росія в опалювальний період може вдатися до газових маніпуляцій — експерти

Укрінформ
Україна готова до опалювального сезону, однак є ризик, що Кремль може вдатися до маніпуляцій.

Про це в ефірі телеканалу "Дом" розповіли директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль та директор програм безпеки Ради із зовнішньої політики "Українська призма", головний редактор UA: Ukraine Analytica Ганна Шелест, передає Укрінформ.  

Кобаль зазначив, що нині Україна має два завдання: підготовка до опалювального сезону та максимальне збереження транзиту газу своєю територією.

"Нам треба підготуватися до опалювального сезону. І головне завдання в цьому ключі — це забезпечити максимальне завантаження палива — природного газу — до підземного сховища. Із цим завданням ми впоралися, я вважаю, відмінно. Ми маємо велику кількість газу, майже 19 млрд куб. м, чого, в принципі, нам повинно з лишком вистачити для проходження опалювального сезону. Це завдання номер один. Завдання номер два — це зберегти максимально транзит природного газу з Росії до Європи. Ми маємо підписаний контракт, він діятиме до 2024 року. І він забезпечить нам теж 40 млрд куб. м транзиту щороку", — наголосив Кобаль.

Читайте також: Україна технічно готова транспортувати 146 мільярдів кубів газу на рік – Оператор ГТС

Проте ризик полягає в нестабільній газовій політиці Росії, додав експерт. Так, Москва може маніпулювати обсягами газу, який транспортується територією України.

"Нюанс полягає в тому, що Росія може маніпулювати обсягами. Якоїсь миті вони можуть більше давати, якоїсь — менше обсягів через Україну транспортувати. І ось це може зіграти дуже важливу роль, зокрема негативну, для проходження опалювального сезону. Так може статися, що в холодний період Росія перестане транзитувати газ через Україну. Ось це може бути для нас проблемою", — уточнив Кобаль.

Тим часом у домовленостях між США та Німеччиною щодо запуску "Північного потоку" вказані гарантії для України: якщо Росія використовуватиме газ як зброю, вживатимуться відповідні заходи. Крім того, упродовж останніх років енергетику все частіше відносять до сфери безпеки, зазначила Шелест.

Читайте також: Газпром іще до запуску «Північного потоку-2» затягує газовий зашморг для ЄС – ОГТСУ

"Упродовж останніх 10 років енергетика належить теж до сфери безпеки все частіше й частіше. Ще після перших російсько-українських "газових воєн" фактично всі наші європейські партнери почали говорити про те, що енергетика для Російської Федерації — це така сама зброя, як і танки або літаки. Досить складні фрази закладені до американо-німецьких домовленостей", — сказала Шелест.

Німеччина призначає спеціального представника для перемовин між Росією та Україною, що має посилити позиції Києва, наголосила експерт. Крім того, Україна протягом багатьох років наполягає, щоб Європейський Союз був третьою стороною в перемовинах як кінцевий одержувач газу.

"Але нам необхідно зважати ще й на кілька інших моментів. Наприклад, на те, що Німеччина призначає спеціального представника для перемовин між Росією та Україною, щоби допомагати в цих перемовинах (щодо укладення із Росією договору на транзит газу після 2024 року — ред.). Те саме ми побачили і з американської сторони. Тобто в цій ситуації є певна надія, що Україна не буде залишена одна в переговорному процесі. А що стосується європейської сторони, тобто кінцеві одержувачі, які також будуть задіяні. Це щонайменше перший крок. Тому що Україна протягом багатьох років наполягає, щоб Європейський Союз ставав третьою стороною в перемовинах як кінцевий одержувач. Поки це ще в процесі", — деталізувала Шелест.

Читайте також: Удар у спину: угорсько-російський газовий контракт на фоні енергетичної ескалації Москви

Відключення поставок Кремлем розцінюватиметься як загроза безпеці, що суперечить умовам, закладеним в американо-німецькій угоді, акцентувала експерт.

"І якщо ми говоримо саме про відключення поставок, це, звісно, сприйматиметься як загроза безпеці, та підпадає під ті формулювання, які є в американо-німецькій угоді. А ось скорочення поставок, тобто, коли просто падатимуть цифри, — тут уже все залежатиме від того, наскільки наші дипломати зможуть пояснити це нашим західним партнерам", — підсумувала Шелест.

Як повідомлялося, Україна продовжує перешкоджати будівництву газопроводу "Північний потік-2", проте Німеччина та США домовилися про завершення проєкту без запровадження санкцій. Угоду засудили Україна та Польща.

Повідомлялося також, що Україна повністю готова до старту опалювального сезону, а тарифи для населення не зростуть, попри стрибок цін на енергоносії на європейському ринку.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-