Україна проти росії: арбітраж у Гаазі визнав свою юрисдикцію у «морській» справі

Україна проти росії: арбітраж у Гаазі визнав свою юрисдикцію у «морській» справі

Ексклюзив
Укрінформ
Арбітраж у Гаазі ухвалив рішення, що має юрисдикцію розглядати спір у справі Україна проти Росії щодо затримання в листопаді 2018 року українських військових кораблів і моряків у Керченській протоці.

Про це у коментарі кореспонденту Укрінформу в Гаазі сказала директорка департаменту міжнародного права МЗС України Оксана Золотарьова.

“Україна перемогла юрисдикційну стадію, і ми рухаємося до розгляду питання по суті. Це означає, що рф має подати свій контрмеморандум у відповідь на наш меморандум протягом шести місяців, тобто до 27 грудня цього року. Після цього Арбітражний трибунал прийматиме рішення про подальший хід розгляду справи, або буде ще один раунд обміну письмовими позиціями чи відразу усні слухання”, - сказала вона.

Варто зазначити, що 27 червня 2022 року Арбітражний суд виніс рішення щодо питання юрисдикції, яке буде опубліковано пізніше, після того, як “сторони дійдуть згоди щодо питання про те, чи має якась частина рішення бути позначена як така, що містить конфіденційну інформацію”, про що йдеться в надісланому кореспонденту Укрінформу пресрелізі суду.

“Поки сторони вивчають це рішення, ми не можемо детально його коментувати, оскільки воно ще не є публічним. Ми очікуємо, що суд його опублікує протягом двох тижнів”, - зазначила Золотарьова.

За її словами, зараз важко сказати, коли будуть усні слухання. Однак очікується, що вони пройдуть уже наступного року.

“Для нас ключовим є те, що Арбітражний трибунал має встановити факт, що рф під час захоплення та утримання українських моряків порушила Конвенцію ООН з морського права, а отже вона має виплатити відповідні компенсації державі Україна”, - наголосила Золотарьова.

Як повідомляв Укрінформ, у жовтні минулого року в Гаазі відбулися слухання у справі Україна проти росії щодо затримання українських військових кораблів і моряків. Українська сторона тоді наголосила, що Арбітраж має юрисдикцію для розгляду даної справи, а всі заперечення росії повинні бути відхилені.

25 листопада 2018 року біля берегів окупованого Криму російські прикордонники обстріляли і захопили три українські військові кораблі, а також затримали 24 моряків. Військовослужбовців обвинуватили в незаконному перетині кордону росії (покарання за цією статтею передбачає до шести років ув'язнення). Україна вважає те, що трапилося, порушенням імунітету військових кораблів.

Читайте також: Керченська криза: Міжнародний арбітраж відкинув зауваження рф і підтримав позицію України

Міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року зобов'язав росію негайно звільнити всіх моряків і дати їм змогу повернутися в Україну, а також повернути кораблі.

7 вересня між Україною і росією відбувся обмін у форматі 35 на 35, під час якого, зокрема, були звільнені 24 полонені моряки.

18 листопада 2019 року в акваторії Чорного моря рф передала Україні катери “Бердянськ”, “Нікополь” та буксир “Яни Капу”. 20 листопада вони прибули в порт Очаків.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-