Окупанти в Україні використовували дрони РФ із чеськими двигунами - журналісти

Окупанти в Україні використовували дрони РФ із чеськими двигунами - журналісти

Розслідування
Укрінформ
Двигуни до дронів, які на сході України використовували сепаратисти, були поставлені через чеську компанію, за якою стоять троє росіян, або були вироблені в Чехії.

Про це пише чеський журнал Respekt, передає Укрінформ.

Очевидно, що експортовані двигуни з Чехії використовувалися у безпілотниках, які є у розпорядженні проросійських сепаратистів. Про це свідчить аналіз військових матеріалів, отриманих європейською неприбутковою організацією Conflict Armament Research (CAR), яка співпрацює з інституціями ЄС та урядом Німеччини.

Для прицільного обстрілу позицій українських військових використовується безпілотна техніка, яка виготовляється в Росії з використанням комплектуючих з кількох країн, уточнюється у матеріалі.

Читайте також: Росія не має інструментів проти Bayraktar - експерт

Фахівці CAR, які досліджують технології з полів бою, мали у своєму розпорядженні пристрій під номером 2166, який українці захопили у 2017 році поблизу Маріуполя. Дрон з двометровим розмахом крил і камерами мав двигун від німецької компанії 3W-Modellmotoren Weinhold, який зазвичай продається моделістам. Однак, як повідомив CAR виробник, компонент із таким серійним номером належить чеській компанії World Logistic Group (WLG).

Як повідомляють Respekt та видання Aktuálně.cz, товариство з обмеженою відповідальністю WLG заснували у Карлових Варах у 2008 році громадяни РФ, москвичі Петро Фарідзе та Максим Тручанов. Росіяни володіли WLG до 2018 року, після його її ліквідували.

Разом із двома згаданими росіянами в компанії був і третій російський керівник – Леонід Варламов. Згідно з російськими базами даних, раніше він, серед іншого, працював у федеральній пенітенціарній службі РФ. Варламов розповів експертам CAR, що через два місяці після того, як він був зареєстрований на посаді директора World Logistic Group влітку 2012 року, чеська влада відмовила йому у робочій візі, тому він сам вийшов з компанії. Втім, з Комерційного реєстру видно, що це сталося на два роки пізніше - влітку 2014 року. Проте Варламов стверджує, що ніколи не керував компанією і був у Чехії лише один раз, саме тоді, коли був зареєстрований її директором.

Незрозуміло, як компоненти дронів, які використовуються над Україною, потрапили в компанію і особливо - як їх експортували з неї. У Міністерстві закордонних справ Respekt і Aktuálně.cz повідомили, що не отримувало запиту від чеської компанії World Logistic Group щодо дозволу на експорт військових матеріалів. За нормальних обставин – це необхідна процедура.

Читайте також: Окупанти скидають із дронів осколкові гранати на позиції ЗСУ

Питання в тому, чи були порушені санкції ЄС під час експорту, адже вони забороняють експорт будь-яких товарів до Росії, які потім будуть використані у військових цілях. Санкції діють з серпня 2014 року, однак матеріал міг потрапити в Україну раніше, компоненти безпілотників з Німеччини прибули до Чехії в жовтні 2013 року.

У цьому контексті CAR зазначає, що європейські технології є частиною проросійських військових безпілотників, незважаючи на ембарго через лазівки в санкціях. Виробники дронів, які використовує російська сторона у війні на сході України, використовують непрозорі умови експорту так званих компонентів подвійного використання – компонентів, які можна використовувати як у цивільних, так і у військових цілях.

Виробник зобов'язаний припинити продаж, якщо він підозрює, що його продукція може служити військовим. Утім, це часто «вирішують» посередники, як могла зробити карловарська компанія. Таким чином, кінцевий користувач компонентів не є відомим на початку транзакції. Відстежити походження деяких компонентів дронів для експертів проблематично, оскільки вони часто мають вирізані серійні номери або помилкові позначення.

Дрон з комплектуючими від чеської компанії WLG – не єдиний, знайдений в Україні. CAR звернув увагу на інший пристрій: у листопаді 2018 року українські війська поблизу села Чермалик на Донеччині захопили «Гранат 2». Його виробник - російський «Іжмаш безпілотні системи», у якого армія РФ також закуповує дрони. Фахівці CAR знайшли в збитому дроні чеський мотор пардубіцької компанії Model Motors. Його виробник стверджує, що у нього взагалі немає торгового представника в Росії.

Читайте також: Росія використовує на Донбасі майже всі типи своїх дронів - розвідка

«Ми не маємо уявлення, як наш двигун потрапив у безпілотник в Україні. Двигун, який використовується в цьому безпілотнику, до того ж є версією, яку ми не виробляємо протягом семи або восьми років», — розповів Aktuálně.cz та Respekt Алеш Пелікан з Model Motors.

Проросійські сепаратисти на сході України використовують дрони-безпілотники для корегування стрільби по урядових військах.

Фото: conflictarm.com

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-