Дезінформатор зі стажем: як Росія вправляється у фейках про вакцинацію

Дезінформатор зі стажем: як Росія вправляється у фейках про вакцинацію

Укрінформ
Як і через кого Росія впливає на вакцинацію, сіючи хаос і розбрат у світі

Поки у себе вдома російські пропагандисти всіляко критикують антивакцинаторів, закликаючи навіть запровадити щодо них кримінальну відповідальність, назовні вони транслюють інші меседжі.

Вони роблять усе, щоб дестабілізувати ситуацію у світі, сіють фейки та теорії змови про вакцинацію і всіляко намагаються розділити суспільство на два табори: прихильників та противників вакцини.

КРЕМЛІВСЬКА ДЕЗІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВСІХ, КРІМ РОСІЯН

«Десятиліття дезінформації про здоров’я, яку пропагував президент Росії Путін, посіяло сум’яття, завдало шкоди важливим інституціям і сприяло поширенню смертельних захворювань... Кампанія пана Путіна з поширення дезінформації про охорону здоров’я тепер стала глобальною», – писало видання The New York Times у квітні 2020 року.

Молекулярний біолог Генрі Міллер порівняв останню російську антивакцинальну пропагандистську кампанію з «оголошенням війни». Бо вона скерована на те, щоб «сіяти розбрат», «завдавати шкоду здоров’ю», «травмувати та вбивати».

Водночас усередині Росії Путін завжди виступає прихильником вакцинації, відзначає The New York Times. І публічно вичитує тих, хто відмовляється вакцинуватися і ставить під загрозу життя інших людей.

А пропагандист Кисельов обрушується з критикою на противників вакцинації, сварить їх за невігластво і дурість, ще й приплітає до цього «іноземний вплив».

«Перед нами справжнісінька організована злочинна група сектантського типу, яка на системній основі вбиває населення Російської Федерації... Подібні структури фінансуються з-за кордону й мають на меті не лише скоротити чисельність населення країни, а й підірвати систему російської охорони здоров'я, щоб посилити невдоволення. Як наслідок – призвести до масових народних заворушень», – говорять у програмі «Вести», закликаючи запровадити кримінальну відповідальність для антивакцинаторів.

Тут російські пропагандисти звинувачують інших у своїх гріхах, мимоволі розкриваючи справжні цілі антивакцинаторської інформаційної кампанії, яку веде сама Росія. Бо назовні за підтримкою Кремля транслюється не здоровий глузд, а хворобливі теорії змови.

У цьому випадку Росія отримала ефект бумерангу. Велика кількість смертей та відмов від вакцинації в Росії пов’язана з власною антивакцинною пропагандистською кампанією Кремля, заявляли наприкінці жовтня у Міністерстві закордонних справ ЄС.

Джерело: twitter.com/sergey_elkin
Джерело: twitter.com/sergey_elkin

«Кремлівські ЗМІ продовжують поширювати брехню про COVID-19 та вакцини, попри те, що кількість померлих у Росії зростає», – йдеться у повідомленні, у якому відзначаються 250 антивакцинальних історій лише в одному російському виданні Geopolitica.ru.

ЯК ПРАЦЮЮТЬ РОСІЙСЬКІ ФЕЙКИ ПРО ВАКЦИНУ В УКРАЇНІ

Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони України проаналізував медіаконтент і виявив російську інформаційну спецоперацію, спрямовану на максимальне зменшення рівня вакцинації українців.

Кампанія ведеться через Telegram-канали, які адмініструються з РФ або тим чи іншим чином афілійовані з нею.

Які фейки поширюють російські Telegram-канали:
● вакцинація не допомагає проти коронавірусу;
● вакцинація погіршила пандемію;
● вакцинація є примусом та порушенням прав людей;
● вакцина є вкрай небезпечною, влада намагається скалічити дітей.

Цікаво, що Telegram-канали, які спрямовані на аудиторію тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей і незаконно анексованого Криму, транслюють геть іншу позицію щодо вакцинації: там вони розповідають про важливість і необхідність щеплень, висміюють антивакцинаторів, залучають лідерів думок для пропаганди вакцинації.

За даними дослідження ПРООН та ЮНІСЕФ, за 2020-й рік в українських соцмережах зафіксували понад 250 тисяч фейкових повідомлень про коронавірус. Про це повідомив у своєму Telegram-каналі міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Він також наголосив, що за даними Оксфордського інституту інтернету, за 92% дезінформації про COVID-19 відповідальні Росія та Китай.

Олександр Ткаченко
Олександр Ткаченко

За словами голови парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайла Радуцького, лише за вересень було ліквідовано 56 тисяч ботів із доведеними транзакціями грошей із Росії, які вели антивакцинаторську кампанію.

Михайло Радуцький
Михайло Радуцький

Опір вакцинації існує стільки ж, скільки й сама вакцинація. Підйом антивакцинаторського руху частково пов’язаний із загальним нерозумінням того, як діють вакцини. Крім того, поширення дезінформації підживлює переконання, що вакцини завдають шкоди або що щеплення порушують особисті, політичні чи релігійні права.

За словами істориків медицини, противники вакцини проти віспи в 19 столітті стверджували, що:
● Вакцина не працює.
● Вакцина робить вас хворим і містить отруйні хімічні речовини.
● Обов'язкові щеплення нагадують «медичний деспотизм».

Як бачимо, з того часу мало що змінилося, хіба додалися нові деталі на кшталт машин-пилососів та зомбі. А також – потужні інформаційні гравці, які використовують невігластво, недовіру, різні страхи та фобії, щоб сіяти хаос, поширюючи фейки. Одним із таких дезінформаторів з великим стажем є Росія.

Хоча тією чи іншою мірою опір вакцинації існує майже всюди, показовим є приклад країн Балтії, де саме російськомовне населення – найбільш уразливе для російської пропаганди, гальмує вакцинацію.

«У країнах Балтії кремлівська пропаганда проти вакцинації насамперед ударила по тих, кого російський уряд називає співвітчизниками. Вони, як і раніше, недостатньо володіють державними мовами трьох країн і тому більш чутливі до кремлівської пропаганди. Вони бояться європейських щеплень, про які мріють багато росіян, і сподіваються на Sputnik V, яким багато росіян не хочуть вакцинуватися. Російськомовні жителі країн Балтії, як правило, відмовляються від вакцинації, а це означає, що вони найбільше схильні до ризику заразитися новим штамом COVID-19», – пише литовське видання Res Publica.

«Захищаючи репутацію своєї вакцини, пропагандисти Кремля ризикують життям сотень чи навіть тисяч людей, які налякані та не хочуть вакцинуватися. Їхня смерть буде на совісті пропагандистів із Кремля», – як зазначав віцеміністр закордонних справ Литви Мантас Адоменас.

Мантас Адоменас / Фото: DELFI / Domantas Pipas
Мантас Адоменас / Фото: DELFI / Domantas Pipas

Деякі мешканці Нарви, найбільшого переважно російськомовного міста в Естонії, відмовляються від щеплення, побоюючись, що у них «виростуть копита та роги».

28 жовтня статистичне управління Латвії опублікувало дані про те, що росіян у латвійських лікарнях – 42%. При тому, що вони становлять лише 25% від населення країни. У деяких лікарнях 4 з 5 пацієнтів із COVID-19 є російськомовними.

Та сама картина спостерігається в Німеччині – тут теж саме російськомовні є двигуном антивакцинаторських протестів.

Громадяни України можуть долучатися до антивакцинаторського руху з самих різних причин – через релігійні чи світоглядні переконання, страхи та фобії, недовіру до державних інститутів чи соціальну незадоволеність. Але за очільниками цього руху тягнеться шлейф участі або у проросійських ініціативах/організаціях, або відверто провокаційної діяльності.

Звертають на себе увагу заяви, які робила одна з організаторок мітингу противників вакцинації у центрі Києва 3 листопада. На мітингу під Радою Олена Фаїст із Черкас проголошувала такі гасла: «Ми брати-слов'яни!», «Єдиний народ!», «Це штучна війна, якої насправді немає!». Фаїст відкрито заявляла, що гроші на акції противників вакцинації йдуть зокрема і з Росії.

Влітку Фаїст лякала своїх підписників, що усі щеплені перетворяться на трансгенномодифікованих біороботів, які восени цього року будуть масово знищуватися.

Про те, що мітинг антивакцинаторів під Радою мав ознаки зовнішньої інформаційної спецоперації, заявив радник міністра молоді та спорту Павло Булгак.

Павло Булгак
Павло Булгак

Він звернув увагу на те, що на мітингу дуже активною була група осіб, які тримали плакати з гаслами проти вакцинації з припискою «Terra Freedom».

 В'ячеслав Валько
В'ячеслав Валько

Ця група має сторінку в Facebook, створену в лютому 2021 року, і Telegram-канал. За словами Булгака, лідером та ідеологом групи є проросійський політик, громадянин Молдови В'ячеслав Валько.

Валько вважає Крим російським та заявляє, наприклад, що в Україні «американці обробляють Зеленського, щоб спровокувати черговий конфлікт на Донбасі, який росіянам на хрін не потрібен». І лякає тим, що румунська армія планує окупувати територію Молдови.

Аналіз дописів групи показує, що так звана «організація спротиву» системно працює на дискредитацію заходів із протидії COVID-19 і вакцинації в Молдові, Україні та країнах Балтії шляхом організації пікетів і мітингів із типовими плакатами й символікою. Аналогічні мітинги й пікети проводились у Молдові. Це дає підстави припускати, що група діє в інтересах РФ», – пише Булгак.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Карикатура Сергія Йолкіна

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-