
Місяць до саміту НАТО в Гаазі: що відомо
До саміту НАТО в Гаазі – чотири тижні, проте багато питань досі відкриті. Зокрема, хто саме братиме участь у заході, чи приїде Дональд Трамп, і чи отримає запрошення Володимир Зеленський. Також залишається невизначеність щодо тривалості саміту – чи буде він доволі коротким, а його комюніке – «надзвичайно коротким», а також які ключові рішення ухвалять під час зустрічі. Це додає напруженості та інтриги в очікуванні важливої події.
Саміт НАТО в Гаазі, який має відбутися 24–25 червня 2025 року, уперше з моменту заснування Альянсу в 1949-му проходитиме в Нідерландах, – це історична подія як для країни, так і для самого Альянсу.
Ситуація щодо безпеки погіршилася, і це спонукає європейські країни більше інвестувати у власні оборонні можливості. Ця тема, ймовірно, стане головною під час саміту, а ухвалені рішення матимуть безпосередній вплив на безпеку регіону.

Основною метою зустрічі є зміцнення єдності між союзниками та визначення стратегічних напрямів на найближчі роки. Подальша допомога Україні, збільшення оборонних витрат серед союзників, підтримка виробництва оборонної промисловості та кібербезпека будуть важливими темами саміту НАТО в Гаазі.
Генеральний секретар Альянсу Марк Рютте повідомив, що точна програма майбутнього форуму в Нідерландах іще не готова, тож наразі невідомо, чи отримає запрошення Президент України Володимир Зеленський, який раніше був почесним гостем. Інше важливе питання – чи приїде Дональд Трамп.

ЗАПРОШЕННЯ ДЛЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО
Генсек НАТО Марк Рютте та прем’єр Нідерландів Дік Схооф на спільній пресконференції цього тижня у Брюсселі закликали журналістів «трохи зачекати» з відповіддю на питання, чи буде Володимир Зеленський запрошений на саміт Альянсу. Мовляв, остаточні рішення щодо формату форуму, разом із питанням запрошень, зазвичай ухвалюють за кілька тижнів до заходу. Тож наразі складно анонсувати, хто саме буде присутній на саміті.
Глава уряду Нідерландів зазначив: «Що стосується нас, ми хотіли б вітати Президента Зеленського в Гаазі, і Генеральний секретар добре знає про це».
Натомість Рютте пояснив, що програма саміту ще не остаточна.
«Щойно ми оприлюднимо програму, ви про все дізнаєтеся», – запевнив він журналістів.
Водночас деякі ЗМІ, зокрема нідерландське NOS із посиланням на власні джерела писало, що США не хочуть присутності на саміті Президента України Володимира Зеленського. Однак згодом у Вашингтоні цю інформацію заперечили.
Варто зазначити, що після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Зеленський постійно був присутній на самітах НАТО. У 2022-му в Мадриді – через відеозв’язок, 2023 року у Вільнюсі та 2024-го у Вашингтоні брав участь особисто.
Прем’єр Нідерландів Дік Схооф під час спільної пресконференції з Генеральним секретарем НАТО Марком Рютте 21 травня у Брюсселі також заявив:
«Яким би не був результат переговорів, ми повинні гарантувати обороноздатність України в майбутньому».
За словами Схоофа, питання підтримки України буде у фокусі обговорення під час саміту Альянсу.

Рютте також зазначив, що серед ключових тем майбутнього саміту – підвищення обов'язкових військових видатків країн НАТО з нинішніх 2% ВВП (цього рівня поки що досягли 23 із 32 членів Альянсу) до приблизно 5%.
Чи відвідає Дональд Трамп саміт НАТО в Гаазі? Це ще одне важливе питання.
22 травня прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф у соціальній мережі Х написав: «Мав приємну розмову з Дональдом Трампом. Ми обговорили підготовку до саміту НАТО, який відбудеться в Гаазі наступного місяця. Я зазначив, що для Нідерландів є великою честю мати можливість вітати його та всіх наших союзників по НАТО.
Ми також обговорили важливість припинення вогню між Росією та Україною. У нинішні часи надзвичайно важливо, щоб НАТО залишалося єдиним. Разом ми сильніші.
Крім того, ми обговорили наші спільні торговельні інтереси. Я наголосив, що і Нідерланди, і США виграють від відкритих торговельних відносин».
Офіційно не було озвучено намір Трампа взяти участь у саміті, але Нідерланди розраховують на його присутність.

НАДЗВИЧАЙНО КОРОТКЕ КОМЮНІКЕ САМІТУ НАТО В ГААЗІ
Цілком імовірно, що майбутній саміт НАТО буде доволі коротким, а його комюніке – «надзвичайно коротким», до того ж без пункту про загрозу з боку РФ через позицію Вашингтона.
«Обізнані джерела повідомили NOS, що так зване комюніке буде “надзвичайно коротким”», – пише видання.
Очікують, що воно міститиме щонайбільше три абзаци. Для порівняння: комюніке за підсумками саміту у Вашингтоні минулого року складалось із 44 абзаців, із яких шість були присвячені допомозі Україні. У Вільнюсі, рік тому, країнам вдалося погодити 90 абзаців.
Також у заключних заявах попередніх самітів, що відбулися після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, постійно зазначалося, що Росія залишається найбільшою безпосередньою загрозою безпеці Альянсу. Але нині є сумніви, що це твердження знову буде в підсумковому документі.
Джерела NOS кажуть – імовірна причина в тому, що таке формулювання, на думку США, може зашкодити можливим переговорам між Росією й Україною щодо припинення вогню. Також припускають, що США націлені на перезавантаження відносин із РФ.

«Без одностайності всіх 32 членів Альянсу нічого не може бути підписано. І це пояснює низькі очікування від саміту в Гаазі на цей момент. Із Трампом складно, якщо не неможливо, досягти згоди з багатьох питань, як уважають учасники саміту. І тому вони просто не починають», – додає NOS.
За словами одного з джерел NOS: «Що коротше, то краще». «Не виключаю, що взагалі не буде жодних підсумкових заяв», – додає інший.
«Перевірена стратегія», – каже директор відділу безпеки Інституту Клінгендаль Боб Дейн. «Замість того щоб сваритися, треба демонструвати єдність. Коротке комюніке необов'язково означатиме поганий саміт, усе залежить від того, що саме в ньому буде сказано».
Варто зазначити, що комюніке саміту НАТО – це офіційна підсумкова заява, яку публікують після завершення зустрічі глав держав та урядів країн-членів Альянсу.

ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ НА САМІТІ
Саміт НАТО в Гаазі стане не лише важливою політичною подією, а й серйозним випробуванням для системи безпеки Нідерландів.
Щоб гарантувати безпечний візит світових лідерів і високопосадовців, до охорони порядку залучать 27 тис. поліцейських і близько 10 тис. військових, серед яких 5 тис. представників військової поліції.
Цього тижня стало відомо, що російська військова розвідка намагалася зламати систему Міністерства оборони Нідерландів.

«Російська військова розвідка намагалася зламати систему Міністерства оборони Нідерландів, інших міністерств та компаній для кібершпигунства. Їхня мета: зірвати нашу військову підтримку України. Нідерландська служба військової розвідки і безпеки (MIVD) та американські агенції викрили це й вжили заходів. Гарна робота», – написав у соцмережі Х міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс.
За даними міністерства оборони Нідерландів, кіберпідрозділ 26165 російської військової розвідки (ГРУ), більш відомий як APT28, відповідальний за кібершпигунство проти України та країн НАТО. Нідерланди також стали мішенню. Це стало відомо в результаті розслідування, проведеного кількома сторонами, серед яких – Агентство національної безпеки США (NSA) та Агентство з кібербезпеки та безпеки інфраструктури (CISA). Також участь у розслідуванні брали Федеральне бюро розслідувань (FBI) та Нідерландська служба військової розвідки та безпеки (MIVD).
Збройні сили, міністерства та бізнес-спільнота Нідерландів були прямими та непрямими цілями спроб кібершпигунства. MIVD повідомило їх про це, і було вжито відповідних заходів.
Тож під час саміту НАТО в Гаазі одним із пріоритетів служб безпеки є кібербезпека.
«Нідерланди – порівняно безпечна в кіберпросторі країна, але готовність до криз дуже важлива, тому особлива увага приділяється кібербезпеці», – сказав національний координатор із питань боротьби з тероризмом і безпеки Нідерландів (NCTV) Пітер-Яап Алберсберг під час спілкування з журналістами на початку травня.
Він зазначив, що кібератакам і поширенню дезінформації повністю не запобігти. Найважливіше, на його думку, – це можливість оперативного реагування служб у разі інциденту.
За його словами, головним принципом є контроль ризиків. Зокрема, діє заборона на використання дронів навколо конференц-центру World Forum у Гаазі, де відбудеться саміт.
Мер міста Ян ван Занен назвав честю для Нідерландів приймати саміт у червні, але це також велика відповідальність.
Він зазначив, що заходи безпеки можуть спричинити незручності, але наголосив, що вони спрямовані на захист не лише делегацій, а й жителів і гостей Гааги.
За словами мера, «динамічні демонстрації», як-от марші через усе місто, під час саміту будуть заборонені. Великі акції протесту дозволять у парку Малівельд, де зазвичай відбуваються демонстрації в Гаазі.
Також Міністерство інфраструктури та водного господарства Нідерландів повідомило, що на час саміту в радіусі 93 кілометрів навколо Гааги діятимуть обмеження для повітряного руху. Комерційній авіації будуть дозволені польоти в цій зоні за умови, що авіакомпанії отримають спеціальний дозвіл уряду.
У безпосередній зоні безпеки – 16 км від центру міста Гааги – заборона стосується всіх польотів. Виняток зроблено лише для літаків, задіяних у заходах безпеки, або в разі медичної евакуації.
Обмеження вплинуть і на найбільший аеропорт Нідерландів Схіпгол. Одна зі злітно-посадкових смуг буде тимчасово недоступною, оскільки на ній паркуватимуться літаки делегацій глав держав і міністрів. Також із травня по вересень триватимуть ремонтні роботи на іншій смузі, що разом з обмеженнями в повітряному просторі призведе до зменшення кількості рейсів на 10%.
Окрім повітряних, є також обмеження на морі. Влада Нідерландів додатково контролюватиме судноплавство в районі проведення саміту: з 20 червня до обіду 23 червня воно буде частковим, дозволятимуть плавати лише рибалкам та екскурсійним суднам за спеціальним дозволом. Далі та до кінця 25 червня рух повністю заборонений.
Мешканці Гааги вже відчувають наслідки підготовки до саміту НАТО. Жителі міста скаржаться на затори, збільшення часу в дорозі та складнощі з переміщенням громадським транспортом. Одна з головних магістралей уже повністю закрита.
Місцева влада закликає громадян за можливості працювати з дому, планувати маршрути заздалегідь і більше користуватися велосипедами.
Червневий саміт НАТО в Гаазі коштуватиме понад 183 млн євро, що майже вдвічі більше за раніше заявлені 95 млн євро.
Ірина Драбок, Гаага
Фото: flickr.com