У Тернополі встановили автентичну копію творіння скульптора Пінзеля

У Тернополі встановили автентичну копію творіння скульптора Пінзеля

Фото
Укрінформ
Автентичну копію знаменитого творіння скульптора XVIII століття Іоанна Георга Пінзеля – фігуру святого Онуфрія – встановили сьогодні у центральній частині Тернополя.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомив ініціатор проєкту, популяризатор творчості Пінзеля Тарас Демкура.

«Хочемо, щоб ця скульптура св. Онуфрія, яку виготовив народний художник України Роман Вільгушинський, нагадувала туристам та гостям міста про те, що тут, на Тернопільщині, свого часу жив і творив всесвітньовідомий скульптор, «галицький Мікеланджело» Іоанн Георг Пінзель. Переконаний, відтепер це місце стане ще однією туристичною «родзинкою» Тернополя», – сказав Демкура.

Як розповіли у міському туристично-інформаційному центрі, локацію, де встановлено копію скульптури святого Онуфрія, вже внесено до оглядових пішохідних маршрутів Тернополя.

Оригінал фігури святого Онуфрія, яку в 1750-х роках виготовив геніальний майстер – скульптор Пінзель, розміщена нині на Тернопільщині, в однойменній церкві села Рукомиша. Це одна з найкращих робіт майстра, виготовлена в камені. А сам св. Онуфрій зображений у драматичному пориві, склавши руки перед собою, повернувши голову до лівого плеча і піднявши погляд вгору.

Як відомо, у листопаді 2012 року Українська культурна спадщина вперше була представлена у паризькому Луврі виставкою «Скульптор бароко в Україні середини ХVІІІ століття: Іоанн Георг Пінзель». В експозиції були презентовані 27 робіт «галицького Мікеланджело» з музеїв Львова, Тернополя та Івано-Франківська.

Раніше з фігурою святого Онуфрія майже десять років тому сталася майже містична історія. Напередодні виставки в Луврі на церкву в селі Рукомиш обвалилися 25-тонні брили, які заблокували вхід до храму. Величезний шмат скелі зупинився за міліметр від скульптури, ледь-ледь пошкодивши тільки мізинець статуї. Місцеві жителі сприйняли таку подію, як застереження і не віддали фігуру святого Онуфрія на виставку в Лувр.

Іоанн Георг Пінзель – галицький скульптор середини XVIII століття, представник пізнього бароко і рококо. Засновник Львівської школи скульпторів. Усередині 1740-х років він з’явився при дворі магната Миколи Василя Потоцького, який став його головним замовником і патроном. У 1751 році одружився у Бучачі (Тернопільщина). Упродовж 1750-60-х років (переважно спільно з архітектором Бернардом Меретином) працював на Львівщині, Прикарпатті, Тернопільщині. У 1756-1761 роках виконав бічні вівтарі в одному із храмів Львова, монументальні статуї святих Атанасія, Леона, кінну статую святого Юра.

Для творів Пінзеля характерна велика емоційність, динаміка й експресія, надання створеним дивовижним формам життєвих рис.

Україні та світові генія скульптури Іоана Георга Пінзеля відкрив Герой України мистецтвознавець Борис Возницький. Понівечені й викинуті з храмів скульптури скульптора він рятував у галицьких селах у 60-70-х роках минулого століття. А вже у XXI столітті ці скульптури експонували у паризькому Луврі та у Відні.

Фото: Олег Снітовський, Укрінформ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-