Безкоштовний музей-аптека на Вінниччині показує ексклюзиви

Безкоштовний музей-аптека на Вінниччині показує ексклюзиви

Фото
1395
Ukrinform
На Вінниччині у місті Тульчин працює унікальний музей-аптека – єдиний в країні «краєзнавчо-фармаційний» заклад поза межами великих міст.

Про це кореспондентові Укрінформу розповів директор музею, лікар-краєзнавець Іван Зелюк.

«Аптек-музеїв в Україні небагато: є у Києві, Львові, Харкові, Чернівцях і Луцьку. Такий як наш, у районному центрі - на підконтрольній частині країни, - один. Ми приймаємо відвідувачів безкоштовно і готові показати понад тисячу експонатів, серед яких є справжні ексклюзиви», - поінформував Зелюк.

За його словами, Тульчинському музею-аптеці менше року. Відвідувачі аптеки, на базі якої функціонує музей, можуть побачити розвиток фармації упродовж двох останніх століть.

«У нас тут більшість експонатів початку ХХ та другої половини ХІХ століття. Є надзвичайно цікаві речі, які навіть мене, медика, здивували. Наприклад, скляні багаторазові ємності для ін’єкцій, на зміну яким згодом прийшли одноразові ампули. Або оригінальний бланк рецепта Миколи Пирогова, на якому він виписував ліки хворим за три роки до своєї смерті. Цей експонат, до речі, потрапив до мене з колекції одного з місцевих краєзнавців. Він родом з містечка Шаргород і, ще будучи хлопчаком, випадково знайшов рецепт серед старих паперів на вулиці. Хтось їх викинув, не уявляючи їхньої історичної цінності», - розповів музейник.

Серед експонатів найбільше медичного посуду та пристосувань для приготування й зберігання ліків: рідкісний штанглас, шпателі, «миколаївська» ступка для розтирання інгредієнтів тощо. Деякі експонати віднайшли на території Палацу Потоцьких, в якому в 1875-1887 роках під час війни з Туреччиною розташовувався військовий шпиталь. Йдеться, наприклад, про флягу тих часів і рукомийник.

Започаткувала ж експозицію знахідка на місці колишньої аптеки в одному з сіл Тульчинського району.

«Узагалі, аптечна справа – це дуже цікавий аспект історичного минулого. Вона завжди «тулилась» до медицини, була і часткою побуту людей. Наприклад, колись в аптеках торгували навіть перцем та оцтом. Або ж ми знайшли ємності з-під гематогену. Виявляється, навіть у радянські часи його ще продавали рідким. А хто вже про це пам’ятає?» - зауважив Зелюк.

Тож лікар-краєзнавець вирішив зібрати історію про розвиток аптечної справи на своїй малій батьківщині і навіть написав книгу «Аптеки Подільської губернії», де описано, кому вони належали, хто там був директором за даними  на 1895 рік.

А музей-аптеку планують розширювати. Нині до неї приводять туристів туаргенції, але у планах власника ввести посаду свого екскурсовода.

Фото: Олександр Лапін/Укрінформ

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-