Українцям треба навчитися розрізняти опонентів і ворогів - релігієзнавець

Українцям треба навчитися розрізняти опонентів і ворогів - релігієзнавець

Укрінформ
Українська школа та церква можуть навчити українців, хто опонент, а хто – ворог, щоб подолати феномен моральної гемофілії, який постійно повторюється.

Про це під час міжнародної конференції «Війна і моральний кейс для майбутнього: культивування візії, суспільної культури та етичної інфраструктури для України і Європи» у Львові сказав президент Інституту релігії та суспільства Українського католицького університету (УКУ) Мирослав Маринович, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Нам насамперед потрібно навчитися розрізняти, хто опонент, а хто – ворог. Це дуже складно, бо ми розпочинаємо нашу суперечку як опоненти, а закінчуємо у ворожнечі, яка не завершується ніколи. Саме тому митрополит Андрей Шептицький назвав цей феномен «моральною гемофілією». Ми всі про це говоримо, всі знаємо біди нашої історії, стражденно про це розповідаємо одне одному. Але коли настає час до якогось розриву і змін – показуємо пальцем на когось іншого. Собі не дорікаємо, бо ми ж - праві. І знову цей феномен повторюється», - сказав Маринович.

Читайте також: Росія примусово «паспортизувала» понад 4 мільйони українців на окупованих територіях

На його думку, нічого не зміниться і надалі, допоки за справу не візьметься церква. Але це має бути не лише проповідь, а потужна боротьба, подібна кампанії, яку свого часу УГКЦ проводила проти пияцтва.

А друга інституція, яка має зайнятися вирішенням цієї проблеми – школа. Тут мають моделювати ситуації з дітьми і вчити їх, що коли хтось сперечається з тобою, то ви не стаєте від цього ворогами. Для цього потрібно проводити постійні тренінги, психологічну і педагогічну роботу, щоб дитина закріпила інший стереотип.

Також Маринович вважає, що українцям слід замінити ідеологію на емпатію.

«Мені здається, що якби українське суспільство всерйоз поставилося до того вислову, який ми знаємо змалечку: «Любіть ближнього свого як самого себе» - то це ключ до розуміння. Емпатія нам розкриє те, що не всі біженці є зрадниками і не всі, що залишилися, є патріотами. Вона навчить, що не всі чоловіки, які воюють, були добровольцями і не всі, хто в тилу – не допомагають воювати. Якщо ще в радянський час КГБ мало індивідуальний підхід, то хто нам не дає це робити зараз? А не ділити людей за категоріями. Бо кожна людина має свої особливості», - сказав Маринович.

Читайте також: Соціолог розповіла, у кого найпесимістичніші настрої щодо тривалості війни

Він зауважив, що ми живемо в епоху "бульбашок", в яких люди легко знаходять своїх однодумців і містечкових авторитетів. І вони тоді не потребують загальнонаціональних авторитетів. Але занепад феномену моральної авторитетності ускладнить процес подолання розривів у суспільстві.

8 березня у Львові проходить міжнародна конференція «Війна і моральний кейс для майбутнього: культивування візії, суспільної культури та етичної інфраструктури для України й Європи». Конференція щодо цілісного людського розвитку — це щорічна подія, яку в 2019 році започаткували Міжнародний інститут етики і проблем сучасності, Факультет суспільних наук УКУ та Аналітичний центр УКУ. Основною метою конференцій є залучення різних галузей знань до плідного міждисциплінарного діалогу з актуальних суспільних питань і з особливим наголосом на "інтегральному людському розвитку".

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-