Правозахисники підтримують атестацію знань, отриманих на окупованих територіях України

Правозахисники підтримують атестацію знань, отриманих на окупованих територіях України

Укрінформ
Правозахисні організації висловилися на підтримку ідеї запровадити механізм атестації знань для осіб, які отримали вищу освіту на тимчасово окупованих територіях Донецької й Луганської областей та АР Крим і Севастополя.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у заяві, опублікованій Центром прав людини ZMINA.

Представники громадських організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, висловлюють підтримку ініціативі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій щодо створення механізму проходження атестації для підтвердження освітніх кваліфікацій, здобутих на ТОТ.

Щорічно, за оцінками громадських організацій, на тимчасово окупованих територіях випускниками шкіл стають більш ніж 15 тисяч молодих людей – громадян України. Це понад 100 тисяч випускників за роки окупації.

"На жаль, попри запровадження спрощеної процедури вступу до українських університетів, більшість із них не може скористатися освітніми програмами на вільній території України та продовжує навчання в окупації. Причин цьому багато: дії окупаційних адміністрацій, спрямовані на обмеження виїзду з окупованих територій України, зокрема закриття чи обмеження роботи КПВВ, а також безпековий фактор під час перетину КПВВ; низький рівень доходів сімей на таких територіях; неможливість подальшого надання підтримки своїм дітям, які виїхали й вступили до українських закладів освіти; недостатній рівень поінформованості про доступні програми для жителів тимчасово окупованих територій (блокування українських вебресурсів та ЗМІ); маніпуляції інформацією з боку російських ЗМІ для спотворення образу України та доступних у ній освітніх можливостей тощо", - ідеться у заяві.

Отже, молодь вимушена залишатися жити на тимчасово окупованих територіях через відсутність перспектив виїхати та працевлаштуватися на вільній території України. На сьогодні в Україні відсутній механізм, за допомогою якого громадяни, які отримали освіту на окупованих територіях, мають можливість підтвердити свої знання та компетенції, щоб продовжити навчання або отримати доступ до працевлаштування у своїй державі.

Читайте також: Верещук: МОН має напрацювати єдиний варіант атестації для громадян з ТОТ

"Підтримуючи існування та позитивний досвід спрощеної системи вступу через освітні центри, ми вважаємо за потрібне запровадити механізм підтвердження знань для тих громадян України, хто не мав змоги виїхати з тимчасово окупованої території для навчання", - підкреслюють правозахисники.

Автори заяви зазначають, що не йдеться про визнання документів про освіту, виданих незаконними органами влади на тимчасово окупованих територіях, а про процедуру атестації здобутих людиною знань. Така атестація здійснюється шляхом визначення рівня знань, навичок та умінь особи за допомогою відповідного оцінювання. Подібна процедура існувала для кримчан із 2016 року та продемонструвала свою ефективність. Наразі йдеться про поширення цього позитивного досвіду і на жителів окупованих територій Донеччини та Луганщини.

Для розв’язання цього питання наказом №23 від 28 січня 2022 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій створило тематичну робочу групу, яка має розробити законопроєкт, що запровадить механізм проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання особами, які завершили здобуття вищої освіти на тимчасово окупованих територіях.

Ця робоча група є спільною ініціативою Міністерства освіти та науки і Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. До її складу увійшли представники обох міністерств, а також Міністерства цифрової трансформації, Міністерства охорони здоров’я, народні депутати. До участі в робочій групі залучені представники вищих навчальних закладів, зокрема переміщених, а також профільні громадські організації.

Саме робоча група має стати майданчиком для діалогу, в результаті якого буде напрацьоване розв’язання проблеми доступу до підтвердження освітніх кваліфікацій громадянами, які вимушені були здобувати їх на окупованих територіях. "Це дасть нашим громадянам можливості долучитися до роботи та поповнить різні галузі економіки країни фахівцями, яких може наразі бракувати", - наголосили правозахисники.

Читайте також: Україна утричі збільшить набір на підготовчі курси для абітурієнтів з ТОТ

Утім, заявили вони, "окремі учасники робочої групи відразу після першого її засідання вдалися до публічних заяв, що розпалюють ворожнечу до українських громадян, які залишилися на окупованих територіях. Подібні заяви, в яких молодь із тимчасово окупованих територій фактично ототожнюється з воєнними злочинцями й убивцями, є неконструктивними, ведуть до ще більшого відчуження та мають негативний вплив на залучення молоді з окупованих територій".

Автори заяви нагадали, що важливою складовою політики збереження зв’язків із громадянами України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, є підтримка дітей та молоді, створення умов для їхнього навчання та розвитку на вільній території України. Деокупація та реінтеграція тимчасово окупованих територій України є вектором державної політики України, який підтримується Президентом, парламентом та урядом.

"Отже, ми повністю підтримуємо ідею створення та запровадження механізму проходження атестації для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання особами, які завершили здобуття вищої освіти на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей та Автономної Республіки Крим та м. Севастополя", - наголосили правозахисники.

Заяву підписали Центр прав людини ZMINA, громадська організація “КримСОС”, громадська організація “Донбас СОС”, благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, благодійний фонд “Восток SOS”, громадська організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, Кримська правозахисна група, Харківський інститут соціальних досліджень, громадська організація “Центр Громадянської просвіти “Альменда”, Українська Гельсінська спілка з прав людини, громадська організація “Регіональний центр прав людини”.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-