Українці найчастіше звертаються до ЄСПЛ через знищення і руйнування майна – правозахисники

Українці найчастіше звертаються до ЄСПЛ через знищення і руйнування майна – правозахисники

Укрінформ
Загальна кількість позовів, які подали українці до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), — 10,5 тис., з яких приблизно 7 тис. стосуються порушення прав людини у Криму та на сході України. Однак через недотримання процедури ЄСПЛ часто відмовляє в задоволенні вимог заявників.

Про це в ефірі телеканалу "Дом" розповіли правозахисники.

«Найчастіші проблеми (з якими звертаються заявники — ред.) — це знищення, руйнування або незаконне позбавлення майна людей. Йдеться як про окуповану територію, так і про «сіру зону». Друга за поширеністю проблема — шкода здоров'ю та життю, що нанесена під час воєнного конфлікту. Й інші питання», — сказав директор зі стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Михайло Тарахкало.

За його словами, позови подають жителі як підконтрольної Україні території, так і непідконтрольної. Водночас будь-який громадянин може звернутися до ЄСПЛ в разі, якщо вичерпані всі можливі способи захистити свої права на національному рівні. Однак не всі дотримуються цієї вимоги: подають позови в ЄСПЛ, не дочекавшись рішень українських судів (а іноді й минаючи їх), в результаті — не отримують підтримку Європейського суду.

Читайте також: Україна подала до ЄСПЛ нову заяву проти Росії

Так, серед безлічі позовів є знакові, які згодом стають прецедентами при розгляді інших справ. Наприклад, справа «Цезар та інші проти України», в якій узагальнено позови семи пенсіонерів з окупованого Донецька. Вони заявляли про те, що в період із 2014 до 2015 року не отримували свої українські пенсії, оскільки з різних причин не могли виїхати на підконтрольну Україні територію та переоформити виплати. Також зазначали, що звертатися з позовами до українських судів вони не могли з тієї ж причини.

«Було два рішення Європейського суду щодо пенсійних виплат: це справа «Цезар та інші проти України» у 2018 році та рішення «Кандиба та інші проти України» у 2020 році. Але в обох випадках ці рішення були не на користь заявників», — зазначила координаторка з питань надання юридичної допомоги БФ «Право на захист» Юлія Трало.

Вона додала, що причина невдачі в ЄСПЛ у тому, що заявники не вичерпали ефективні засоби захисту на національному рівні. Водночас домогтися відшкодування порушеного права з соціальних виплат на національному рівні практично неможливо.

«Найпоширеніша проблема — це невиконання рішень національних судів. Припустимо, суд присудив виплатити людям компенсації за соціальними виплатами та іншими заборгованостями, а Державна казначейська служба каже: вибачте, грошей немає, немає спеціальної статті в бюджеті, ось коли буде передбачено, мовляв, тоді й виплатимо. І люди скаржаться до Європейського суду на невиконання рішень національних судів», — пояснив Тарахкало.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-