Захист пам’яток під час війни: Україна ратифікує протокол Гаазької конвенції

Захист пам’яток під час війни: Україна ратифікує протокол Гаазької конвенції

Укрінформ
Верховна Рада ухвалила закон "Про приєднання України до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року" (законопроєкт №0036).

Рішення 30 квітня підтримали 321 народний депутат, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Ратифікація зазначеного Протоколу дасть змогу Україні звертатися до ЮНЕСКО з проханнями про надання технічної допомоги в організації належного захисту власних культурних цінностей, підготовчих, профілактичних або організаційних заходів на випадок надзвичайних ситуацій, а також отримати додаткові інструменти в організації здійснення моніторингу та охорони культурних цінностей на тимчасово окупованих територіях", - зазначається у пояснювальній записці.

Читайте також: Карантин надає можливості для пошуку нових форм роботи у сфері культури - Фоменко

Закон розроблено з метою вдосконалення захисту культурних цінностей у разі збройного конфлікту та створення системи посиленого захисту спеціально виділених категорій культурних цінностей, шляхом створення правових підстав для забезпечення здійснення за рахунок міжнародної технічної допомоги ЮНЕСКО організації захисту своїх культурних цінностей. Зокрема, підготовчі заходи стосовно захисту культурних цінностей, запобіжні й організаційні заходи в разі надзвичайних ситуацій та складання національних переліків культурних цінностей, або у зв’язку з будь-якою іншою проблемою, що виникне в результаті застосування Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року.

"Протокол деталізує положення Конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року для застосування її в період збройного конфлікту та регламентує процедуру по удосконаленню захисту культурних цінностей як у мирний час, так і у разі збройного конфлікту, у тому числі захист культурних цінностей на окупованій території (частина друга статті 18 Конвенції) та створення системи посиленого захисту спеціально виділених категорій культурних цінностей", - йдеться у пояснювальній записці.

Читайте також: Україна пропонує ЮНЕСКО зібрати та викласти у вільний доступ твори світових митців

Протокол також встановлює додаткові обмеження в застосуванні принципу "військової необхідності", запроваджує інститут "посиленого захисту". Протоколом розвинуто й регламентовано питання кримінального переслідування за злочини проти культурних цінностей, що значно розширює та посилює відповідальність за злочини у сфері охорони культурної спадщини у разі збройного конфлікту.

Протокол передбачає захист культурних цінностей на окупованій території, зокрема, відповідно до статті 9 Протоколу заборонено: будь-який незаконний експорт, інше вилучення або передачу права власності на культурну цінність; будь-які археологічні розкопки, якщо тільки це не потрібно виключно для охорони, обліку або збереження культурної цінності; будь-які модифікації або зміну виду використання культурної цінності, які мають за мету приховати або знищити свідчення культурного, історичного чи наукового характеру.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-