НАТО має надати Україні гарантії безпеки, щоб історія з війною не повторилася – Столтенберг

НАТО має надати Україні гарантії безпеки, щоб історія з війною не повторилася – Столтенберг

Укрінформ
Союзники по НАТО продовжують розглядати питання щодо формату майбутніх відносин з Україною, а також щодо рамкових гарантій або завірянь з безпеки для України після завершення війни, які мають упередити повторення історії та стримати Путіна від нової агресії проти України.

Про це під час публічної дискусії формату Brussels Sprouts в рамках Центру з нової американської безпеки (CNAS) заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Постає питання щодо безпекових гарантій або завірянь та майбутнього членства (України в НАТО – ред.). Тому що, коли ця війна завершиться, ми маємо забезпечити, щоб це не була якась пауза, протягом якої президент Путін зможе відпочити, переформуватися та розгорнути свої сили для ще однієї атаки, як ми це бачили протягом багатьох років. Ця війна почалася не минулого року, вона почалася набагато раніше – у 2014-му. Коли ця війна завершиться, нам будуть необхідні рамкові заходи, щоб історія не повторилася, і щоб президент Путін не міг надалі шахраювати з європейською безпекою», - сказав Столтенберг.

Він зауважив, що головною гарантією безпеки для НАТО є Стаття 5-та Вашингтонського договору про колективну оборону та повноправне членство. Наразі тривають дискусії щодо надання гарантій безпеки для України, зокрема, на рівні двосторонніх відносин з деякими із союзників. Також продовжуються консультації між союзниками, як відповісти на прагнення України на членство в НАТО, - саме ця тема була головною під час нещодавньої зустрічі міністрів закордонних справ країн Альянсу в Осло.

«Безумовно, наразі зарано заздалегідь передбачати результати Вільнюського саміту з цього питання, але вже зараз союзники погодилися з багатьма важливими речами, що стосується України та її шляху до членства. Двері НАТО залишаються відкритими… Всі союзники погодилися, що Україна буде членом Альянсу - це ми повторювали знову й знову, останній раз – під час Мадридського саміту у червні минулого року. Всі погодилися: це справа України та союзників – вирішувати, коли настане правильний час, щоб запросити Україну до повноправного членства. Це питання не стосується Москви. Путін не має жодного права вето на розширення НАТО», - наголосив керівник Альянсу.

Він знову нагадав, що наразі найневідкладнішим завданням для НАТО є забезпечити, щоб президент Путін не виграв цю війну, щоб Україна перемогла.

«Без того, щоб Україна була здатною продовжити існування як суверенна, незалежна демократична країна в Європі - без цього взагалі не буде жодної теми для обговорення навколо членства», - додав Столтенберг.

Він наголосив на необхідності зберігати єдність союзників у наданні Україні допомоги в боротьбі проти російського вторгнення, та подякував Сполученим Штатам за лідерство у мобілізації такої допомоги як від союзників по НАТО, так і від країн-партнерів по всьому світу.

Читайте також: Кулеба обговорив зі Столтенбергом рух України до НАТО та поставки боєприпасів

Як повідомлялося, 11-12 липня у Вільнюсі відбудеться черговий саміт НАТО, який, серед найважливіших питань, розгляне продовження допомоги Україні у її боротьбі проти російської агресії. Президент Володимир Зеленський висловив намір особисто взяти участь у цій зустрічі. При цьому на всіх рівнях українська сторона наголосила, що завірянь про те, що «Україна стане членом Альянсу», які були зроблені під час Бухарестського саміту НАТО у 2008 році, вже недостатньо. Натомість Україна ставить перед союзниками по НАТО питання щодо надання гарантій безпеки та чіткої перспективи руху до повноправного членства в Альянсі.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-