Депортація українських дітей може вважатися воєнним злочином - Місія ОБСЄ

Депортація українських дітей може вважатися воєнним злочином - Місія ОБСЄ

Доповідь
Укрінформ
Експертна місія ОБСЄ встановила, що примусове переміщення та депортація українських дітей на тимчасово окуповані території та/або на територію російської федерації можуть бути воєнними злочинами.

Як передає Укрінформ, відповідна доповідь, підготовлена в межах “московського механізму” ОБСЄ, під назвою "Про порушення та зловживання міжнародним гуманітарним правом та правом прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, пов'язані з насильницьким переміщенням та/або депортацією українських дітей до російської федерації" опублікована у четвер на сайті ОБСЄ.

У доповіді констатується факт масштабного переміщення українських дітей із території України на тимчасово окуповані території України та на територію самої російської федерації. Основну увагу в документі приділено дітям-сиротам та дітям без супроводу дорослих, "оскільки вони є найбільш вразливими групами серед переміщених дітей".

Згідно з доповіддю, після переведення на територію рф українські діти "піддаються впливу проросійських інформаційних кампаній, які часто є тотальним перевихованням". При цьому, російська федерація "не робить жодних кроків для активного сприяння поверненню українських дітей". І навіть навпаки, "вона створює різноманітні перешкоди для сімей, які прагнуть повернути своїх дітей".

"Місія встановила, що хоча деякі випадки евакуації дітей відповідають зобов'язанням росії за міжнародним гуманітарним правом, інші випадки евакуації дітей без їхньої згоди, переміщення та тривалого розміщення українських дітей є порушенням МГП, а в деяких випадках становлять серйозне порушення Четвертої Женевської конвенції та воєнні злочини, зокрема, порушення заборони на примусове переміщення або депортацію відповідно до статті Четвертої Женевської конвенції", - йдеться у доповіді.

Місія також виявила, що невиправдане тривале перебування або необґрунтовані логістичні перешкоди з боку російської влади порушують зобов'язання сприяти возз'єднанню сімей і суперечать принципам, закріпленим у Четвертій Женевській конвенції.

Крім того, Місія вважає, що переміщення росією українських дітей на підконтрольні росії території України або на російську територію "є нехтуванням зобов'язаннями щодо створення зобов’язуючих механізмів, передбачених Четвертою Женевською конвенцією, для відстеження цих дітей, повідомлення про їхнє місцезнаходження та сприяння їхній репатріації або возз'єднанню з їхніми сім'ями" і є порушенням міжнародного гуманітарного права.

Читайте також: Рада закликає світ засудити примусову депортацію рф українських дітей

Крім того, Місія дійшла висновку, що піддавання дітей без супроводу дорослих усиновленню або подібним заходам асиміляції "є несумісним із Четвертою Женевською конвенцією". Зміна громадянства українських дітей також є порушенням Конвенції про захист цивільного населення під час війни.

"Місія також з'ясувала, що російська воююча сторона наразі не має дієвого механізму, який би сприяв возз'єднанню українських дітей, які перебувають у росії або на окупованих росією територіях, з їхніми сім'ями. Натомість Місія бачить сліди постійної тенденції, яка свідчить про те, що зусилля російської влади, спрямовані на те, щоб дозволити переміщення дітей з України до російської федерації, не включають кроки з подальшої евакуації до третіх країн або назад у безпечніші райони України. Нинішній підхід російської влади сприяє постійному перебуванню та потенційно необґрунтованій затримці репатріації цих дітей, нехтуючи нормами МГП", - заявили експерти.

У документі зазначається, що рф не лише неодноразово явно порушували інтереси цих дітей, "але й заперечувала їхнє право на ідентичність, право на сім'ю, право на об'єднання зі своєю сім'єю, а також порушувала їхні права на освіту, доступ до інформації, право на відпочинок, дозвілля, ігри, рекреацію та участь у культурному житті та мистецтві, а також право на свободу думки, совісті та релігії, право на здоров'я та право на свободу і безпеку". При цьому сукупні наслідки цих численних порушень викликають дуже серйозні побоювання, що були порушені права цих дітей на свободу від катувань і жорстокого поводження та інших нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання.

"Крім того, Місія дійшла висновку, що практика примусового переміщення та/або депортації українських дітей на тимчасово окуповані території та на територію російської федерації може бути злочином проти людяності у вигляді "депортації або насильницького переміщення населення", - йдеться у доповіді.

У документі є заклик до рф "негайно припинити практику примусового переміщення або депортації дітей з України на тимчасово окуповані території та до російської федерації", а також невідкладно скласти та надати вичерпні списки імен і місцезнаходження всіх переміщених дітей, скасувати їхнє усиновлення і запровадити відповідний мораторій та активно сприяти возз'єднанню сімей усіх дітей, які були примусово переміщені або депортовані з України.

Читайте також: Герасимчук розповіла у Радбезі ООН, як росія «перевиховує» українських дітей

Доповідь була підготовлена експертами "московського механізму" ОБСЄ Еліною Штейнерте (Латвія), Веронікою Білковою (Чеська Республіка) та Сесилією Хеллештвайт (Норвегія), які мають великий досвід у сфері міжнародного гуманітарного права та прав людини.

Як повідомлялося, "московський механізм" – це формальна процедура у межах ОБСЄ, що дозволяє розгорнути незалежну міжнародну місію, яка має дослідити інформацію про порушення прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності, включаючи атаки на цивільних осіб і цивільну інфраструктуру. Члени такої місії обираються зі списку експертів, сформованого ОБСЄ на підставі подань від держав-учасниць.

Результатом роботи місії є доповідь з рекомендаціями, яка сприятиме притягненню винних до відповідальності у національних і міжнародних судах чи трибуналах.

Цей механізм названо "московським", оскільки він був затверджений на Конференції з людського виміру ОБСЄ, що проходила 1991 року в Москві.

У березні 2023 року 45 держав-учасниць ОБСЄ активували "московський механізм" для розслідування депортації росією українських дітей.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-