Інтерв'ю Володимира Зеленського українським онлайн-медіа: основні тези

Інтерв'ю Володимира Зеленського українським онлайн-медіа: основні тези

Укрінформ
Президент України 16 квітня поспілкувався з журналістами “Укрінформу”, “Української правди”, “Лівого берега”, ЛІГА.net, «РБК-Україна» та «Обозревателя»

Пропонуємо вашій увазі основні тези з цього інтерв’ю. 

Влада - на зв’язку із захисниками Маріуполя

Українська влада на різних рівнях перебуває на зв’язку із заблокованими в Маріуполі військовослужбовцями. Захисники міста сьогодні б'ються з ворогом, сили якого переважають у шість разів.

«Ми на зв’язку з хлопцями, які знаходяться на заблокованому заводі, ми з ними на зв’язку, щоденно розмовляємо на різних рівнях, підтримуємо їх, як можемо. Але вони знають, що вони виконують одну із найпотужніших і найважливіших місій на сьогодні, й це правда, тому що, дійсно, так ворог їх боїться, що на сьогодні в шість разів більший кількісний склад військових рф», - зазначив Зеленський і додав, що кількість техніки у ворога більше у десятки разів.

Президент додав, що «не дуже велику частину» контролюють наші військові в Маріуполі.

Також, за його словами, у місті триває гуманітарна криза, не вистачає їжі, води, немає медикаментів.

«Тим не менше, хлопці героїчно захищаються, ми їм вдячні за це. Подяки однієї точно замало, тому розробляються ті чи інші плани й перемовні процеси. Скажу чесно, довіри до російських перемовників щодо Маріуполя немає», - підкреслив глава держави.

Він проінформував, що була домовленість про гуманітарний коридор за посередництва Туреччини, але у «якийсь момент» росія відмовилась.

“Скажу чесно, довіри до російських перемовників щодо Маріуполя немає. Ми домовлялися, що у нас буде гуманітарний коридор, посередником виступала Туреччина і особисто Президент Ердоган. Ми домовлялися, що він може через Бердянськ забрати наших поранених, які в Маріуполі, і вбитих, цивільних - перш за все, жінок і дітей, там є зовсім маленькі діти. І ми домовлялися, що це буде. І потім в якийсь момент Росія відмовилася. Тому я кажу, що довіри великої немає”, - зазначив Зеленський. 

Зеленський також наголосив, що коректної статистики щодо ситуації в Маріуполі немає, але додав, що «багато людей зникли».

Росія хоче повторити в Маріуполі «Іловайський котел»

Президент України не виключає того, що рф, коли пропонує захисникам Маріуполя здатися в полон та обіцяє зберегти їм життя, насправді хоче розстріляти українських воїнів, як в Іловайську у 2014 році.

"Особисто моя думка, що вони по-різному до різних наших військових там ставляться. І ви це прекрасно знаєте. Є там військові, яких вони ненавидять. Я не вірю, що вони збережуть там їм життя, навіть якщо вони їм пообіцяли. Так, можливо буде Іловайськ. Я так вважаю, але треба запитати наших військових", – додав Зеленський.

За його словами, росіяни чинять психологічний тиск на захисників і обіцяють їм натомість зберегти життя.

"Я знаю, що вони пропонували нашим людям здатися, йти в полон. Нам це відомо багатьма каналами. Тому вони постійно кидають цю інформацію через своїх людей, чинять психологічний тиск, щоб вони здавались і йшли в полон. Тоді вони їм "збережуть життя", – додав глава держави.

На переконання Президента, допомогти Маріуполю можна, в першу чергу, наданням Україні потужного озброєння, про яке влада постійно говорить міжнародним партнерам. Ще один варіант – переговори з російською стороною, якщо вона на це погодиться. Адже нині потрібен режим припинення вогню, хоча б на території Маріуполя для того, щоб зробити ті чи інші гуманітарні кроки, хоча б забрати поранених, загиблих.

«Ще один варіант - це на рівні лідерів говорити про це. Я свої сигнали щодо цього, щодо будь-яких форматів переговорів, щоб зберегти наших людей, щодо будь-якого формату обміну, якщо в принципі готова та сторона, я все це зробив, всі ці сигнали передав», - сказав Президент.

Водночас Зеленський наголосив на тому, що захисники Маріуполя – вже герої, тому нині якщо вони для себе ухвалять те чи інше рішення, зроблять той чи інший крок, ніхто не буде їм забороняти цього.

Знищення захисників Маріуполя може поставити крапку у переговорах 

Президент Володимир Зеленський вважає, що у разі знищення росіянами українських захисників у Маріуполі може бути поставлено крапку на будь-якому форматі переговорів.

«Знищення наших всіх хлопців у Маріуполі, те, що вони зараз роблять, остаточно може поставити крапку над будь-яким форматом перемовин. Я вважаю, що це їхня (росіян - ред) велика помилка, якщо вони дійсно говорять про те, що хочуть це закінчити», - зазначив Зеленський.

Він запевнив, що українська влада не торгує територіями і людьми, але розуміє, що перемовини потрібні, щоб захистити державу і закінчити війну.

Президент підкреслив, що чим сильнішою буде Україна, тим кращим може бути результат перемовин. У той же час він наголосив, що «чим більше буде Бородянок», тим менше шанси, що перемовини будуть.

«Ми з вами маємо Бучу, Бородянку тощо, і ми не були у Маріуполі – там може бути десять Бородянок», - додав глава держави.

Про перелом у ставленні західних країн до поставок зброї в Україну 

Володимир Зеленський зазначив щодо постачання Україні зброї,  що “спочатку ніхто швидко це не робив, а потім, коли народ всередині самої тієї чи іншої держави, самі люди почали на них тиснути, і вони почали змінювати відношення і давати нам зброю чи пришвидшувати ці процеси”. За словами Президента, від того моменту, коли вони кажуть, що вирішили питання щодо постачання зброї в Україну, “від цього моменту до того моменту, коли ця зброя вже у нас, на озброєнні нашої армії, може пройти 2-3 тижні, тобто - це дуже довгий процес”. Бо наші хлопці кажуть: “Нам потрібна зараз допомога і там питання доби, двох-трьох діб, а люди кажуть: “Все нормально, ми вам у травні дамо (зброю - Ред.). На що вони розраховують? Що ми повинні битися місяцями, роками (йтиме - Ред.) війна? Дехто з них, напевно, на це розраховує”. 

За словами Президента України, “для нас прискорення озброєння - це дуже важливий момент.  І риторика деяких держав змінилася точно, вона потеплішала - якщо можна використовувати таке слово щодо постачання озброєння, вона потеплішала в наш бік”.

Володимир Зеленський зазначив, що  в принципі постачання “розблокували, ми отримуємо зараз зброю.Отримуємо її, я вважаю, мало, Росія вважає, що ми отримуємо дуже багато. Це також непоганий результат, я вважаю”. 

“Вважаю, що Сполучені Штати, Велика Британія, Польща і ще декілька країн дуже непогано нас підтримують на сьогодні, але точно можуть набагато сильніше. І підтримують чесно і відкрито, Чехія підтримує, Словацька Республіка”, - сказав Президент.

Стати гарантами безпеки України вже готові чотири країни

Готовність стати гарантами безпеки України демонструють Велика Британія, США, Італія й Туреччина, але кількість країн може збільшуватись і остаточної відповіді ще від жодної держави немає.

"На сьогодні тих, хто демонструють, що вони готові... поки що підписантів у нас з вами на папері немає. Демонстрація готовності є від Бориса Джонсона, від Великої Британії, від США, від Італії, від Туреччини", - сказав Зеленський.

Документ про завершення війни може складатися з двох окремих договорів 

Підсумковий документ про завершення розв’язаної росією війни проти України може складатися з двох частин – договору про гарантії безпеки для України і окремого двостороннього договору між Україною і рф.

«Я вважаю, що це може бути два різних документи – гарантії безпеки від тих країн, хто готовий надати ці гарантії безпеки, і окремий документ у нас з росією», - сказав глава держави у відповідь на запитання про підсумковий документ про завершення війни.

Президент зауважив, що росія хотіла б мати один договір, який включав би усі питання. Однак, за його словами, за одним столом з російською федерацією бачать себе не всі країни, які могли б бути гарантами безпеки.

«Для них гарантії безпеки для України – це одне питання, а домовленості з росією – це інше питання. росія хоче, щоб усе було в одному документі, а люди кажуть: «Вибач, ми бачили, що було в Бучі». Обставини змінюються, змінюються формати майбутніх домовленостей, змінюється відсоток можливостей домовленостей від таких кроків, від тих ґвалтувань. Усі це бачать, і вони все менше хочуть мати будь-які домовленості з росією, і при цьому хочуть мати домовленості з Україною», - зазначив Зеленський.

Він також додав, що має бути юридично вирішено і питання відшкодування росією завданих Україні війною збитків.

«До цього повинно дійти. Не знаю, в якому документі це повинно бути передбачено», - зауважив глава держави.

росія хоче окупувати якомога більше території, щоб тиснути на переговорах 

Президент України Володимир Зеленський вважає, що однієї зустрічі із керівництвом росії не виставить для того, аби врегулювати все та домовитися по всіх питаннях, які дозволять встановити мир.

«Я - за те, що зустріч із росією відбулася якомога швидше. Я не вважаю, що обійдеться однією зустріччю. Я не вважаю, що можна один раз зустрітися і про все домовитися. Тому що там багато питань. Я в деяких не бачу поки що, чи вони підуть на це, на наш варіант, або ми підемо на їхній варіант», - сказав Зеленський.

Зокрема, за його словами, це стосується питання окупованих росією територій Донецької та Луганської областей.

«Вони хочуть постійно змінити статус в цій частині, а ми хочемо якихось домовленостей таких, щоб ті люди, які там знаходяться, які вважають себе українцями, щоб вони знали, де живуть, що не на якомусь острові посеред суші, а що це частина якоїсь держави. Я вважаю, що це частина України, вони вважають, що частина України, бойовики «л/днр» вважають, що вони - частина росії, а росія не вважає їх частиною росії, а вважають, що вони - окремі «республіки». Ті бояться бути окремими республіками, бо якщо вони окремі республіки, то вони розуміють, що в якийсь момент Україна може прийти до окремих республік. Може. А росія боїться, що Україна може прийти, і хоче нейтральний статус, щоб Україна ніколи туди не прийшла. Тобто, багато питань. А у мене питання найголовніше: «що ми всі хочемо, щоб там було?» - сказав Президент.

Водночас Зеленський додав, що зустріч навряд чи варто проводити, допоки не буде точно зрозуміло, які саме країни готові стати гарантами безпеки та на яких умовах, бо від цього також залежатиме хід переговорів. Також він додав, що переговори дипломатичним шляхом мають відбутися тоді, коли росія закінчить цю війну.

«Можна думати про дипломатію, а вони хочуть розв'язувати питання дипломатичним шляхом коли йде війна. Це дуже складно, і тому вони хочуть забрати якусь нашу територію окупувати побільше, щоб мати такий тиск. Ну тоді це не про дипломатію. А навіщо ми зустрічаємося? Для мене незрозуміло, чого зустрічатися, якщо у них бажання всю захопити державу», - сказав Зеленський. Загалом, додав він, Україна готова вести діалог по багатьох спірних питаннях та шукати спільні шляхи.

Про умови росії для зустрічі з путіним

російська федерація наполягала, що зустрічі президентів України й росії можлива лише після остаточних домовленостей по всіх пунктах переговорів.

«У будь-який момент цієї війни ми пропонували зустріч лідерів. Вони хочуть зустрічатися, коли вже є домовленості про всі пункти остаточно. Чесно скажу, при всій повазі до всіх перемовників, до всіх переговорних процесів, я не можу, щоб за мене все вирішували. У них (росіян – ред.) це так працює, у них підготовлено повністю все – зустрілись і підписали», - зазначив Зеленський.

Про можливість обміну Медведчука 

“Дивіться, ми готові обміняти Медведчука, готові, чесно.  Авжеж, на наших військових чи на що там може запропонувати Росія. Мені здається, ми ці сигнали публічно і не дуже публічно передали” і якщо їм це цікаво, вони точно відреагують”, - сказав Президент. 

Про роль Абрамовича в переговорній групі

Зеленський заявив, що, за наявною у нього інформацією, російський мільярдер Роман Абрамович представляв у переговорній делегації росії сторону, яка виступає за дипломатію і зупинення війни. Однак ніхто не може гарантувати правдивість цього.

«Не думаю, що у когось з російської сторони є нейтральна позиція. Я вважаю, що російська сторона, їх дипломати чи бізнесмени відстоюють саме російську сторону і тільки свої інтереси. Наші інтереси не можуть співпадати. Ми можемо бути зацікавленими у вирішенні тих чи інших питань невійськовим шляхом, припиненні цієї війни. Думаю, що Абрамович у складі цієї делегації, не знаю про всіх інших, те, що мені казали, що він представляв ту сторону, яка виступає за дипломатичне вирішення цього питання і за зупинення війни», - зазначив Зеленський.

Водночас Президент підкреслив, що ніхто не може гарантувати, що це все є правдою, а не «якоюсь там грою».

«Але, тим не менше, я вважаю, що це краще, ніж коли розмовляють дві сторони: одна за те, щоби зупинити війну, а інша – за те, щоб повністю знищити цей народ», - додав він.

Про відсутність конфліктів представників ОП із Залужним

Володимир Зеленський заявив, що у представників Офісу Президента України немає конфліктів із головнокомандувачем Збройних Сил України Валерієм Залужним, нині всі працюють в одній команді, а протилежне – фейки.

«У нас все нормально. Слава Богу, всі, хто з першого дня тут, і всі, хто залишився, всі працюють», - сказав Зеленський, зазначивши, що знає, хто саме поширює неправдиву інформацію про начебто конфлікти.

Глава держави розповів, що у перші дні повномасштабного вторгнення росії на територію Україні зібрав багатьох людей та закликав їх об’єднатися заради перемоги. Він запропонував забути усі непорозуміння та працювати разом. Тоді, додав Зеленський, присутні сприйняли пропозицію позитивно. Потім ці люди пару тижнів займалися своїми справами, а згодом з'явився чутки про начебто конфлікт між керівником Офіс Президента та Залужним, а потім ще про сварки Зеленського із головнокомандувачем української армії.

«Тому я й кажу, чи треба нам згадувати ці прізвища (тих, хто поширює чутки - ред). Я вважаю, що вони поставили хрест на моїй пропозиції», - сказав Президент.

Про падіння економіки України внаслідок війни 

“Є питання, їх два. Перше питання: мінус сім мільярдів євро нашої економіки щомісячно. Мінус сім мільярдів - це саме всі заробітні плати, виплати, все з бюджету. Зарплати, пенсії, соцпідтримка. Зараз у нас дефіцит - сім мільярдів євро. Складна ситуація, ви це бачите, - сказав Володимир Зеленський. - Я вам кажу відверто. Ці суми знають (наші партнери - Ред.). До речі, як нас підтримують ті чи інші партнери можна буде побачити в кінці місяця. Ці суми знають всі: Євросоюз, Сполучені Штати. Велика Британія, наші люди тощо. Я думаю, що ми вийдемо з цієї ситуації”. 

За словами Президента України, “…наші люди повинні бути забезпечені. Окупаційна ситуація, не окупаційна, тимчасова, переїзд - там велика буде допомога всім, хто там переїжджає, не переїжджає тощо. Всі наші люди. Але всі наші інституції, які повинні працювати, - повинні працювати. … Я вважаю. що люди будуть повертатися і будуть працювати, і економічно ситуація буде краща. Перший місяць, про який я вам сказав, - мінус сім мільярдів, це складна історія, пов’язана з тим, що нам потрібен був повний імпорт, вся гуманітарка. Ми не звертали уваги, як це доставляється, які черги на митницях, нас не цікавило. Нас цікавило дуже швидке наповнення харчовими продуктами і медичними засобами. Наповнення всіх міст, які можуть бути завтра окупованими. В цьому була задача. Якщо окупували місто, там все повинно вже бути. І тому ні митниця, ні податкова, ніхто нормально не працював. І це зрозуміло чому (не працював бізнес - Ред), - який бізнес, всі все закрили”. 

Президент зазначив, що “є домовленості з МВФ, і там декілька програм пропрацьовується щодо цієї допомоги. Але, тим не менш, ви повинні розуміти, що якщо ця війна буде продовжуватися, - вона буде нас виснажувати. Так і є. (Тому) є якісь гранти, є допомоги, є декілька різних програм.  Зараз там у них буде зустріч велика фінансова…”.

Українські люди на окупованих територіях - не колаборанти

За словами Президента України, “…питання: як працювати і жити на окупованій території… Вони ж не колаборанти, між розуміємо. Всі люди, і я розумію, які складнощі можуть бути. Наприклад, вчитель математики приходить, їй кажуть, що: “я розумію, що ти навчала діточок українською мовою. А теперь математику давай по-русски преподавай…” Я вважаю, що нашим людям головне там вижити, головне, пам’ятати, що вони всі громадяни нашої держави. Ми точно звільнимо ті чи інші окуповані міста. Я вважаю, це найголовніше”.

Про можливість повернення українців з-за кордону і киян - до столиці 

Володимир Зеленський вважає, що  “тут вам відповіді точної не надасть. Чому? Можуть повернутися росіяни (на ті позиції, що зараз звільнені від окупантів - Ред.)? Можуть.  Але чи потрібно, щоб працювало місто? 100%.  Я вважаю, що оті сім мільярдів, вибачте, що я дуже прагматично, але ті сім мільярдів - це для нашої держави нічого, в принципі нічого. Якщо люди будуть працювати, ми нікого (не будемо просити про допомогу - Ред.). Нічого не потрібно нам, знаєте. Принижуватися і просити ті чи інші гроші і суми. А для цього потрібно, щоб країна працювала і жила, незважаючи на те, що війна. Треба звикнути. Звикнути з думкою, що не треба чекати момент, коли жодного пострілу не буде. Може бути по-різному. Ми всі цього хочемо, але може бути по-різному. Тому - треба працювати. А якщо працюєш, треба витрачати гроші, як ти хочеш, це твоє право. Але, тим не менше, економіка повинна запуститися. Без неї грошей на нашу армію не буде. І це головне. У наших армійців, військових високі заробітні плати. А де ці гроші брати? Повинна економіка працювати. Вони, ті чи інші партнери, місяць нам допоможуть, там, два місяці допоможуть - вічно це не буде. Тому треба працювати.  Це відповідь щодо повернення”.

Укрінформ

Фото: Офіс Президента

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-