Законопроєкт про ув'язнення за брехню в деклараціях пройшов перше читання у Раді

Законопроєкт про ув'язнення за брехню в деклараціях пройшов перше читання у Раді

Укрінформ
Верховна Рада на позачерговому пленарному засіданні ухвалила в першому читанні президентський законопроєкт №4651 щодо посилення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання декларації суб'єктом декларування, який, зокрема, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі.

Як передає кореспондент Укрінформу, законопроєкт "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" у першому читанні підтримали 283 народні депутати.

"Метою законопроєкту є удосконалення положень законодавства, якими встановлена відповідальність за декларування недостовірної інформації та неподання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, задля їх ефективної практичної реалізації", - йдеться у пояснювальній записці.

Читайте також: Брехня в деклараціях: Зеленський увів у дію рішення РНБО про посилення покарання

Зокрема, змінами до статей 366-2, 366-3 Кримінального кодексу України пропонується: якщо задекларовані відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб - карати штрафом від 3000 до 4000 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 000 - 68 000 грн) або громадськими роботами строком від 150 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до двох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном до трьох років.

Чинна редакція Кримінального кодексу передбачає покарання за умисне внесення суб'єтом декларування завідомо недостовірних відомостей, якщо вони відрізняються від достовірних на суму від 500 до 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Наразі такі діяння караються штрафом від 2500 до 3000 НМДГ (42 500 - 51 000 грн) або громадськими роботами строком від 150 до 240 годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном до трьох років.

Якщо недостовірні відомості в декларації відрізняються від достовірних на суму понад 2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, законопроєкт пропонує за це карати штрафом від 4000 до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (68 000 - 85 000 грн) або громадськими роботами строком від 150 до 240 годин, або обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном до трьох років.

Наразі за внесення в декларацію недостовірних відомостей, які відрізняються від правдивих на понад 4000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, передбачено покарання у вигляді штрафу від 3000 до 5000 НМДГ (51 000 - 85 000 грн ) або громадських робіт строком від 150 до 240 годин, або обмеження волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном до трьох років.

Читайте також: НАЗК порахувало судові вироки і тюремні строки за брехню в деклараціях

За умисне неподання декларації суб'єктом декларування законопроєкт пропонує карати штрафом від 2500 до 3000 (42 500 - 51 000) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами від 150 до 240 годин, або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю терміном до трьох років.

Чинна редакція Кримінального кодексу не передбачає такий вид покарання як позбавлення волі за таке правопорушення.

Як повідомляв Укрінформ, 27 жовтня КС визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, що передбачала покарання за недостовірне декларування. Також КС визнав неконституційними повноваження НАЗК з перевірки декларацій чиновників, моніторингу способу життя суб'єктів декларування, встановлення своєчасності подання декларацій, положення про відкритий доступ до декларацій в Єдиному державному реєстрі.

Верховна Рада 4 грудня ухвалила закон щодо відновлення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування (№4460-д). Документ передбачає штрафи і обмеження волі за недостовірне декларування або умисне неподання декларації, а ув'язнення, яке існувало раніше, депутати тоді вирішили не повертати.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-