Як архівна помилка грає на руку російській пропаганді

Як архівна помилка грає на руку російській пропаганді

Укрінформ
Що не так із відомим знімком депортації кримських татар 1944 року

Якщо в Google написати «депортація кримських татар», серед перших результатів можна побачити і цю світлину – але насправді вона не має жодного стосунку до подій 1944 року. 

Скріншот публикації vyshneve-rada.gov.ua
Скріншот публикації vyshneve-rada.gov.ua
Скріншот свіжої публікації з 18 травня 2025 р.
Скріншот свіжої публікації з 18 травня 2025 р.

Зворотний пошук самого зображення дає понад чотириста результатів, значна більшість яких – публікації про геноцид кримськотатарського народу. Це фото використовували як маловідомі ресурси, так і ЗМІ, державні установи, громадські організації, навіть структури, які спеціалізуються на спростуванні дезінформації. Фотографія з'являлася і на сторінках іноземних ЗМІ

Першими на невідповідність цієї фотографії звернули увагу болгарські користувачі соціальної мережі «Х». Чому саме болгари? Бо впізнали знайомі написи. Якщо уважно придивитися до старої світлини, то на вагонах можна побачити літери «Б.Д.Ж.» і «София». Б.Д.Ж. – це скорочення від «Български държавни железници» («Болгарська державна залізниця»), а Софія – столиця Болгарії. 

Проросійські тролі на платформі Ілона Маска використали цю ситуацію як привід для чергових заяв про нібито тотальну брехню щодо депортації кримських татар радянським урядом. 

На жаль, ця фотографія і справді широко використовується не тільки українськими, а й закордонними ресурсами. Але як саме вона стала «ілюстрацією» до теми про депортацію кримських татар? Інструмент TinEye, який спеціалізується на пошуку зображень в Інтернеті, показує, що вперше фото було використано в 2017 році в статті Вікіпедії «Депортація кримських татар». 

Скріншот – TinEye
Скріншот – TinEye

Коли саме редактори Вікіпедії вилучили його з матеріалу – невідомо, але на сьогодні світлини вже немає. Натомість у статті є інше зображення, яке теж викликає запитання, бо в різний час ним ілюстрували і переселення селян у Новоград-Волинському районі під час колективізації, і депортацію родини бесарабських болгар Стойкових до Казахстану. 

Чи звернули люди, які використали фото з болгарським потягом, увагу на зображену сцену загалом? Адже на світлині видно винятково чоловіків, багато з них сидять на дахах вагонів – так дуже легко можна втекти по дорозі на заслання. Не видно жінок, дітей, совєцьких солдатів також немає. І взагалі не видно жодних ознак, що йдеться про примусове вивезення.

Насправді цю світлину було зроблено в 1912 році на Центральному вокзалі в Софії. Вона показує відправлення болгарських військових на фронт після оголошення Балканської війни.

Перша Балканська війна (жовтень 1912 - травень 1913) – це збройний конфлікт між Балканським союзом (Болгарія, Греція, Сербія і Чорногорія) та Османською імперією з метою звільнення територій, населених християнами, який поклав край п'ятисотлітньому пануванню Османської імперії на Балканському півострові.

Це фото можна знайти на сайті болгарського проєкту «Втрачена Болгарія» в категорії «Альбом професора Владіміра Сиса». Це був чеський військовий кореспондент, який працював у Болгарії для  газети «Народні листи» й писав про Балканські війни 1912-1913 років. Сис був пристрасним прихильником болгарської національної справи, а коли влітку 1913 року почалася Міжсоюзницька війна, вступив до 11-ої Македонської піхотної дивізії і став безпосереднім свідком та учасником бойових дій. 

Щоб і надалі фотографії з інших країн й історичних періодів не слугували ілюстраціями до важливих подій української історії, дуже важливо, щоби офіційні інституції створили відкритий архів перевірених зображень, які дійсно стосуються подій 18-21 травня 1944 року. Так само Вікіпедію не можна сприймати як єдине джерело інформації, тим більше достовірної. 

Тим часом, російська пропаганда використовує публікацію фото, які ілюструють зовсім інші події, ніж заявлено, як одне з джерел свого ІПСО. І таким чином, намагається переконати, що і решта фактів української історії нібито вигадана і сфальсифікована.

Соня Димитрова-Мартинюк

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-