Експерт ООН розповів, чому на ринок молока повертаються кризові явища

Експерт ООН розповів, чому на ринок молока повертаються кризові явища

Укрінформ
Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (FAO) попереджає про кризові явища, які повертаються на ринок молока в Україні. Однією з причин називається зростання цін на корми для молочного тваринництва.

Про це заявив економіст інвестиційного відділу FAO Андрій Ярмак, повідомили Укрінформу в прес-службі FAO.

"Коли ми говоримо про те, що ціна на молоко за підсумками перших чотирьох місяців поточного року знизилася на 6,7%, ми не повинні забувати, що за цей же період ціни на кормовий концентратний мікс для молочного тваринництва зросли рівно на третину, тобто на 32,9%! Саме цим, а не тільки цінами на молоко, пояснюється стурбованість фермерів-молочників", - наголосив він.

За словами економіста, підстави для хвилювання молочників справді є.

"Найбільшою проблемою молочників є соняшниковий шрот. В поточному році ціни на нього підскочили на 80,2%! В минулому році за цей же період ціни на шрот соняшника не змінилися взагалі. Традиційно найдорожчий компонент – соєвий шрот – теж подорожчав досить відчутно. І хоч у відсотках подорожчання було співставне з тим, що додала в ціні кукурудза, і в рази меншим, ніж зростання по соняшниковому шроту, у вартості однієї тони соєвий шрот додав понад 2,1 тисячі гривень. Отже, найбільшим викликом для молочників стають саме корми, і тут потрібно максимально залучати альтернативні можливості по використанню джерел білку, щоб не втратити прибутковість протягом періоду низьких цін на молоко", - зазначив він.

Крім того, за словами експерта, у квітні український молочний індекс (УМІ) знизився відразу на 13,3%, що стало найрізкішим падінням індексу за 38 місяців, або за три роки і два місяці.

"В останнє так різко прибутковість виробництва молока падала в лютому 2015 року. Отже, кризові явища до ринку повертаються. Ще раз хочу наголосити, що саме це спричиняє бурхливу реакцію виробників молока на відносно незначне зниження цін на молоко, адже їхня прибутковість залежить не тільки від доходів, але й від витрат. Для порівняння – минулого року УМІ в квітні знизився на 2,9%, у 2016 році – взагалі не змінився, а в 2015 році навіть зріс в квітні на 7%. Але тоді, потрібно визнати, прибутки були ще нижчими, ніж зараз", - наголосив експерт.

За словами Ярмака, якщо проаналізувати реальні прибутки молочників у співставних показниках, то гіршим ніж квітень 2018 року з точки зору прибутків від виробництва молока був лише квітень 2015 року.

"Більше ніколи в історії професійних виробників молока вони не заробляли так мало, як в квітні 2018 року. І це вже є проблемою. Адже наступний місяць не гарантує припинення темпів падіння прибутковості. Більше того, в травні, як правило, прибутки виробників молока падають. Так, поки що це не є катастрофою. Але тенденції в цінах на корми не можуть не лякати будь-якого адекватного професійного молочника", - наголосив він.

Читайте також: Україна і США обговорили розширення взаємного доступу на ринки

За даними FAO, за перші чотири місяці 2018 року виробники молока отримали на 8,2% менше прибутку, ніж за той самий період попереднього року. Якщо ж порівнювати прибутки з середніми за шість років за той самий період, то падіння прибутків також було відчутним – на 6,3%.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-