Посол України в Чехії обговорив питання відновлення пам'ятника воякам УГА

Посол України в Чехії обговорив питання відновлення пам'ятника воякам УГА

Фото
Укрінформ
Посол України в Чехії Євген Перебийніс 22 вересня відвідав місто Богушовіце-над-Огржі, де обговорив зі страросткою міста Камілою Чванчаровою питання відновлення пам'ятника воякам Української Галицької Армії, похованим на місцевому військовому кладовищі Богушовіц над Огржі.  

Як передає Укрінформ, про це у Фейсбуці повідомило Посольство України в Чехії.

Євген Перебийніс у Фейсбуці розповів, що за останні чотири роки Посольству разом з Ukrajinský memoriál z.s. вдалося відновити практично усі пам’ятники та меморіали воякам УНР, які є на території Чехії: в Ліберці, в Яблонному в Под’єштєді, в Пршібрамі, в Пардубіцях, в Йозефові, у Градці Краловому, в Брно. Усі, крім одного. Досі залишалася нез’ясованою доля одного пам’ятника – у Терезіні. Інформація про місце його розташування була дуже скупою, а його фотографія збереглася лише одна – в газеті «Український тиждень», яка видавалася в Чехословаччині у міжвоєнний період. Усі спроби знайти пам’ятник раніше, на жаль, виявилися безрезультатними.

«І ось трохи більше місяця тому до нас звернулися чеські історики Йозеф Дошкарж та Їржі Грих, які повідомили, що їм вдалося встановити орієнтовне місце, де знаходився пам’ятник, та імена українських вояків, які були тут поховані. Сьогодні ми відвідали це місце – закинуту частину колишнього військового цвинтара, яка зараз перебуває у межах містечка Богушовіце над Огрже, що за кілька кілометрів від Терезіну. Сюди нас люб’язно супроводила старостка Богушовіц пані Каміла Чванчарова», – повідомив посол.

За його словами, пам’ятник, на жаль, не зберігся. Його зруйнували ще під час (або одразу ж після) Другої світової війни, як і практично всі розташовані там могили. Багато десятиліть ця частина цвинтара була закинутою, зарослою кущами і туди практично ніхто не міг потрапити. Лише нещодавно керівництво містечка прийняло рішення почати потроху розчищати та впорядковувати цю територію.

«Перше запитання до пані старостки було, звісно ж, чи можемо ми відновити пам’ятник. Я надзвичайно радий і вдячний, що вона одразу ж підтримала цю ідею», – написав Перебийніс.

Отже, підсумував він, Посольство має:

  • знаємо в загальних рисах як виглядав пам’ятник (на першому фото). Зроблений він був з граніту, нагорі – хрест з тризубом, а на самій стелі рядки з вірша Т.Шевченка «Слава не поляже…» українською і чеською мовами;
  • знаємо приблизне місце розташування пам’ятника (плюс/мінус кілька метрів) – з цього місця зроблені дві фотографії нижче;
  • знаємо імена вояків, які були поховані поряд з пам’ятником. Оскільки могили не збереглися, то їхні імена можна було б викарбувати на самому пам’ятнику. Це:
  • десятник УГА Василь Григоращук, могила № 176, нар. 8.01.1889, с. Устя, помер 15.01.1932 в Терезіні;
  • стрілець УГА Михайло Столярчук, могила № 132, нар. 20.02.1899, с. Томашівці, помер 19.05.1921 в Терезіні;
  • стрілець УГА Роман Бойчук, могила № 149, нар. 26.06.1900, с. Бедриківці, помер 5.12.1922 в Терезіні;
  • стрілець УГА Онуфрій Будзяк, могила №162, нар. 1899, с. Острівці, помер 7.05.1922 в Терезіні;
  • стрілець УГА Іван Лаган, могила №150, нар. 1899, с. Великі Бірки, помер 11.05.1921 в Терезіні.

Зауважується, що для відновлення пам’ятника також є підтримка старостки та місцевих істориків.

«Що потрібно? Знайти в архівах якісніші фото пам’ятника, за якими можна було б більш точно відновити його вигляд. І, найголовніше та найскладніше – знайти фінансові ресурси. Будемо над цим працювати. Бо це – наш борг перед тими українцями, які знайшли свій останній притулок у цій землі, далеко від батьківщини. Якщо ж у когось є ідеї та пропозиції щодо цього проєкту, або ж хтось хотів би якимось чином допомогти у його реалізації, ви можете надіслати інформацію на email emb_cz@mfa.gov.ua. Будемо вдячні», – йдеться в повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, із нагоди відзначення 30-ї річниці Незалежності України 20 серпня на Центральному кладовищі чеського міста Брно відбулася урочиста церемонія відкриття повністю відреставрованого Меморіалу українським воїнам, які загинули за часів Першої світової війни.

Фото: Євген Перебийніс / Фейсбук

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-