Рідні та активісти вперто нагадують про ув’язнених Росією українців

Рідні та активісти вперто нагадують про ув’язнених Росією українців

Укрінформ
…І будуть продовжувати це робити. Вдалося повернути 4 131 полоненого, ще тисячі сімей чекають на бранців, яких в РФ катують і морять голодом

«Тато в Україні. Ми дочекалися!» – така радість прийшла в родину Олексюків 5 лютого, коли відбувся 61-й з початку повномасштабної російсько-української війни обмін військовополоненими і на рідну землю повернулися 150  українців: переважно військовослужбовці, також медики.

Обмін військовополонених 5 лютого 2025 року. Фото Ігоря Клименка, глави МВС.
Обмін військовополонених 5 лютого 2025 року. Фото Ігоря Клименка, глави МВС.

Від першого обміну 24 березня 2022 року великими спільними зусиллями з ворожого полону вдалося витягнути 4 131 людину. Кожного разу це щемлива історія дієвого очікування синів, батьків, чоловіків, рідше – мам, доньок, дружин, коли рідні й активісти постійно виважено нагадують про полонених. З іншого боку – жорстокі умови для українських бранців та знущання з них у місцях утримання росіянами

Крок за кроком, отримуючи менше підтримки від міжнародної спільноти, аніж гарантує міжнародне право, – Україна бореться за кожного полоненого Росією. Минулого року Україна здійснила 11 обмінів і повернула 1358 своїх людей – як військових, так і цивільних. 

ЯК МАМА З ДВОМА МАЛЮКАМИ ДОЛУЧАЄТЬСЯ ДО АКЦІЙ ПІДТРИМКИ ПОЛОНЕНИХ

За повідомленням Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, серед звільнених під час останнього обміну 108 воїнів Збройних сил України: з територіальної оборони – семеро, з  Військово-морських сил – 26,  ще троє – з Повітряних сил. Також звільнені 22 нацгвардійці, 19 прикордонників і один представник Нацполіції.

Додому повернулися також 22 наші медики. Тому 5 лютого великим днем називають у громадській організації  «Військові медики України».

ГО «Військові медики України» зароджувалася, коли об’єдналися у травні 2022 року сім сімей, чиї рідні мали лікарський фах, виконували свій обов’язок рятувати поранених і потрапили у російський полон у Маріуполі. Про них спочатку рідні нічого не знали: де вони та в якому стані, в яких умовах полонених утримують та чи вони взагалі живі.

Заступниця голови ГО «Військові медики України» Вікторія Івчук на акції
Заступниця голови ГО «Військові медики України» Вікторія Івчук.

«Наразі повернуто більше сотні медиків, – коментує Укрінформу заступниця голови ГО «Військові медики України» Вікторія Івчук. – Після обміну 5 лютого залишилося 17 людей, якими ми опікуємося за зверненням родин.

Ще приблизно півтора десятка медиків є, про яких ми знаємо, але не маємо звернення від їх родин. Активно і відкрито можемо працювати лише після дозволу родичів».

Громадські активісти постійно доносять до міжнародних організацій факти невиконання Російською Федерацією Женевських конвенцій і домагаються звільнення некомбатантів, які входили до складу оборонних сил та надавали медичну допомогу. Медики безпосередньої участі у воєнних діях не беруть, тому юридично захищені нормами міжнародного права. Але країна-агресор демонструє в Україні, починаючи з 2014 року, що ніякі правила їй не писані.

Довгоочікувану радість приніс обмін 5 лютого Марині Олексюк – повернувся з полону її батько, медик Анатолій Пляшник, який перебував у російській неволі з квітня 2022 року. А ще на початку лютого мама двох малолітніх дітей була дочкою і невісткою двох військовополонених.

Марина Олексюк (ліворуч) з дітками на акції підтримки українських полонених.
Марина Олексюк (ліворуч) з дітками на акції підтримки українських полонених.

Жінка з малюками у дитячому візочку і плакатами «Медики в полоні», «Мій дідусь в полоні», «Медики – некомбатанти» понад рік ходила на акції підтримки українських полонених у Житомирі, куди сім’я переїхала після початку повномасштабної війни. І вона продовжуватиме це робити – оскільки свекор все ще в полоні.

«Наше життя сильно змінилося від початку повномасштабної агресії, – розповідає Марина. – На той момент мій батько був військовослужбовцем 36-ї бригади, у Маріуполі. Свекор служив по шостій хвилі АТО, яка розпочиналася у 2015 році, тож був в оперативному резерві першої черги, тому вже 24 лютого 2022 повернувся на службу».

До початку Великої війни вони жили поблизу Києва. З їхнього помешкання було видно заграви боїв у Бучі. Тож зрозуміло, чому змінили місце проживання.

ПІСЛЯ 2 РОКІВ І 9 МІСЯЦІВ ПОЛОНУ – СХУД НА 40 КГ

Марина Олексюк дуже дозовано поширювала інформацію про полон найближчих людей, щоби їм не нашкодити. Розповідає: «Коли стало зрозуміло, що в Маріуполі з 36 бригадою сталася якась катастрофа, я ще 12 квітня 2022 року закрила fb-сторінку. Щоб інформація з неї не нашкодила батькові. Щоб у разі чого було важче дізнатися інформацію про нашу сім'ю, де і чим ми живемо».

Медик Анатолій Пляшник перебував у російському полоні понад 2 роки і 9 місяців. Повернувся з вагою менше 50 кг.
Медик Анатолій Пляшник перебував у російському полоні понад 2 роки і 9 місяців. Повернувся з вагою менше 50 кг.

Медик Анатолій Пляшник, який перебував у полоні понад 2 роки і 9 місяців, майже 34 місяці, повернувся з вагою менше від тої, що була на 40 кг... Є наслідки травм –  отриманих у Маріуполі і від катувань у полоні. З огляду на тяжкий фізичний стан не можливо й прогнозувати, скільки триватиме реабілітація пана Анатолія.

Жорстокість поводження з полоненими українцями у місцях позбавлення волі у Росії та на підконтрольних РФ територіях вражає. Раніше на форумі «Геноцидальні практики РФ в Україні: від Голодомору до російсько-української війни», повідомлялося: згідно з дослідженням експертів ООН, понад 95% звільнених з російського полону військовослужбовців піддавались тортурам або зазнали наслідків інших порушень Міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій. У більшості випадків полонених цілеспрямовано катують, щоб зламати опір, принизити гідність і змусити відмовитись від всього, що цінне для українців, або зламати того, хто утримується у камері поруч.

Про тортури, побої, катування електрошокером і голодом у російському полоні  розповідав кікбоксер із Чернігова 30-річний Олексій Ануля, якого повернули 31 грудня 2022 року разом з іншими 139 українськими військовими. За дев’ять місяців у неволі, щоб вижити, йому довелося їсти черв’яків і навіть живого гризуна.

Два з половиною роки – від 12 квітня 2022-го до 13 вересня 2024 року – провів у російській неволі морпіх Юрій Гульчук. Фото і відео 22-річного молодого українця, звільненого 14 вересня 2024 року, облетіли світові медіа. Юрій майже рік у полоні мовчав. Після звільнення йому знадобилося кілька днів, щоб знову заговорити.

Першими слова сина до мами були: «Чому люди такі жорстокі один до одного? Чому стільки болю? Чому стільки брехні?» Юрія Гульчука утримували в Оленівській колонії, Таганрозькому СІЗО-2 та тюрмі в Мордовії.

Невідомим лишається реальне число загиблих українських полонених у російських буцегарнях за період повномасштабної війни. Медійній ініціативі за права людини у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими повідомили, що з 24 лютого 2022 по кінець жовтня 2024 року в Україну повернули 184 тіла загиблих у полоні українців. Серед них 169 військових і 15 цивільних. Скільки таких? Дуже мала ймовірність, що колись ми знатимемо всі прізвища...

Офіс Генпрокурора України веде розслідування кримінальних проваджень, пов’язаних із розстрілами 177 українських військовополонених, 109 з яких були страчені у 2024 році (станом на 22.11.2024). Ці є кричущим порушенням Женевських конвенцій та кваліфікується як міжнародний злочин. Після кожного відомого випадку страт, омбудсман України Дмитро Лубінець направляє листи до ООН та МКЧХ, аби вони хоча б фіксували ці порушення.

ЧЕРВОНИЙ ХРЕСТ ВСЕ ЩЕ НЕ ВИОКРЕМЛЮЄ ЗБРОЙНИЙ НАПАД РОСІЇ

Уже скоро три роки повномасштабної війни, але загалом – із 2014 року дуже млявою є реакція міжнародних організацій на злочинне захоплення цивільних українців у полон росіянами і жорстоке поводження з усіма категоріями заґратованих.

Делегація українських об'єднань родин зниклих і полонених захисників біля Центрального офісу Міжнародного комітету Червоного Хреста у Женеві.
Делегація українських об'єднань родин зниклих і полонених захисників біля Центрального офісу Міжнародного комітету Червоного Хреста у Женеві.

Показовим є те, що наприкінці минулого року делегації українських об'єднань родин зниклих і полонених захисників довелося їхати у Центральний офіс Міжнародного комітету Червоного Хреста у Женеві, щоб нагадати, що нинішня російсько-українська війна є найбільшим в Європі міжнародним збройним конфліктом з часів Другої світової. А перед тим організатори Міжнародної конференції Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця відмовилися ставити окремо на розгляд українське питання – а саме: кричущу проблему відсутності доступу МКЧХ до місць утримань українських вояків у РФ.

Міжнародна організація обґрунтувала своє рішення тим, що у світі зараз відбувається 120 міжнародних збройних конфліктів, тому не варто виділяти серед них лише Україну, повідомляє ГО «Вояцький визвіл». Впливу на безпекову ситуацію у світі російсько-української війни у МКЧХ чомусь воліють не помічати.

«Сподіваємось, що уряди країн-підписантів Женевських конвенцій, які уповноважили МКЧХ і видали йому особливий мандат, не будуть стояти осторонь, а будуть діяти. У них є інструменти впливати на злочинців, один із них – універсальна юрисдикція. Це означає, що кожна країна, яка визнала принципи міжнародного права, а саме універсальної юрисдикції, може переслідувати злочинців незалежно від території вчинення злочину і громадянства злочинця», – коментує Укрінформу юристка, голова ГО «Вояцький визвіл» Наталія Єпіфанова.

Юристка, голова ГО «Вояцький визвіл» Наталія Єпіфанова.
Юристка, голова ГО «Вояцький визвіл» Наталія Єпіфанова.

Ця громадська організація консультує родини зниклих і полонених захисників України незалежно від підрозділу і військового формування, підтримують жінок з таких родин. «Вже другий рік наша організація намагається переконати державні органи ініціювати процес розслідування порушень Женевських конвенцій Комісією, яка існує і є спеціальним колективним органом, що згідно з Женевськими конвенціями має розслідувати такі порушення», – додає Наталія Єпіфанова. 

І зауважує, що на жодних інформаційних ресурсах не бачили, щоб посол України в Швейцарії намагалася порушити питання розслідування порушень Женевських конвенцій. Тоді як «Вояцький визвіл» вже третій рік наполегливо пропонує міністерству закордонних справ України ініціювати Спеціальну Сесію Ради ООН з прав людини стосовно поводження Росії з українськими військовополоненими і цивільними заручниками.

«На сьогодні у Комітеті ООН проти катувань відсутнє розслідування за ст. 20 Конвенції проти катувань щодо українських військовополонених і цивільних. Закрадається думка, що наші державні органи навіть не знають, що таке розслідування має бути порушено», – каже Наталія Єпіфанова.

Тим часом у багатьох українських містах та закордоном щотижня відбуваються акції підтримки полонених Росією наших громадян. На процеси звільнення вони не впливають миттєво, констатує Марина Олексюк. Утім підтверджують українську народну мудрість: вода камінь точить.

Публічні масові зібрання активістів виконують дві основні функції. Перша – це зустрічі з однодумцями і взаємна підтримка у тривалому чеканні найрідніших людей, які перебувають у страшних умовах російського полону. А ще рідні розуміють, наскільки важливо тим, хто опинився у місцях неволі країни-агресора, знати, що про них не забувають

«Всі знайомі, хто звільнявся з полону, були вражені рівнем підтримки в суспільстві полонених», – каже Марина Олексюк, яка мала поки що лише коротку зустріч з батьком, якого вдалося повернути 5 лютого. Медик Анатолій Пляшник, як і решта звільнених, був одразу направлений у спеціалізований   центр для медичного обстеження і реабілітації.

 Валентина Самченко, Київ

Фото Укрінформу і надані співрозмовницями.

Portmone.Billing: зручна система для спрощення роботи ОСББ і комунальних підприємств

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-