У разі теракту на ЗАЕС апокаліпсису не буде, але трапиться забруднення - експерт

У разі теракту на ЗАЕС апокаліпсису не буде, але трапиться забруднення - експерт

Укрінформ
Імовірний теракт на ЗАЕС не призведе до масштабних негативних наслідків, але радіоактивне забруднення може відбутися, це торкнеться територій навколо ЗАЕС.

Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" розповів доктор фізико-математичних наук, експерт з атомної енергетики Людвиг Литвинський, передає Укрінформ.

"Все залежить від потужності такого вибуху, але перш за все - апокаліпсису ніякого не буде. Найгірша ситуація буде краща за те, що було внаслідок Чорнобильської аварії. Тому що більше, ніж півроку ці реактори зупинені, і як наслідок - короткоживучих радіонуклідів там немає", - сказав Литвинський.

Читайте також: У разі вибуху на ЗАЕС мешканці зони радіаційної аварії мають бути готовими до евакуації - МОЗ

Він зауважив, що інформація щодо застосування йодистого калію наразі не відповідає сучасним потребам, багато в чому ті рекомендації застарілі.

Водночас за його словами, у разі теракту на ЗАЕС радіоактивне забруднення все-таки відбудеться.

"Забруднення виникне, той самий відомий добре після Чорнобиля спектр стронцію, ізотопи цезію. Але повторюся - апокаліпсису не буде. Дійсно, не треба знаходитися на повітрі у разі тих подій, треба зачинити двері, вікна, запастися питною водою щонайменше на 1-2 доби. Але максимальні наслідки навіть для тих, хто перебував на повітрі, - зростання ймовірності онкологічних захворювань. Тобто гірше, ніж після Чорнобиля точно в Україні не стане", - сказав Литвинський.

Читайте також: В Енергодарі та Маріуполі помітили російські мобільні радіаційні лабораторії

Ймовірне радіоактивне забруднення територій, за його словами, у разі теракту торкнеться зони у кілька десятків кілометрів від ЗАЕС.

"Мова йде в першу чергу про десятки км від ЗАЕС, а також у напрямку вітру до 100-150 км від ЗАЕС. Далі шляхом природної корекції, переміщування повітря радіоактивна хмара не буде настільки небезпечна, щоб не перебувати на вулиці. Тим, хто живе поблизу, дійсно треба мати захисні маски для органів дихання. Краще бути у зачинених приміщеннях із закритими вікнами", - сказав Литвинський.

Він додав, що основна рекомендація у випадку, якщо Росія вчинить таки теракт на ЗАЕС, - включити радіо, телебачення і чітко дотримуватися рекомендацій, які надаватиме влада, ДСНС.

Читайте також: Маляр про ймовірність теракту на ЗАЕС: Немає меж для безумства Росії

Як повідомляв Укрінформ, 4 березня 2022 року росіяни захопили ЗАЕС. 22 червня 2023 року Президент Володимир Зеленський заявив про плани Росії влаштувати теракт на станції.

Секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов повідомив, що Україна ретельно готується до будь-яких сценаріїв розвитку подій навколо Запорізької АЕС.

Головне управління розвідки Міністерства оборони 30 червня повідомило про те, що російський контингент поступово залишає територію Запорізької атомної електростанції.

Читайте також: ЗСУ попереджають про можливу підготовку росіянами провокації на Запорізькій АЕС

Наприкінці червня 2023 року в Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській областях провели масштабні навчання екстрених служб з подолання наслідків можливого теракту на ЗАЕС.

4 липня Збройні сили України офіційно попередили про можливу підготовку російськими загарбниками провокації на Запорізькій АЕС.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-