Десять проривів ЗСУ, що здивували світ

Десять проривів ЗСУ, що здивували світ

Укрінформ
Фахівці Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння сформували свій рейтинг здобутків ЗСУ за час війни

Збройні Сили України як ядро сил оборони та спротиву української нації протягом майже 300 днів багато разів дивували світ. Як вказують авторитетні західні медіа, прямі військові витрати Росії за дев’ять місяців війни з Україною становили близько $82 млрд, а восени 2022 року їх вартість зросла вдвічі – до щонайменше $10 мільярдів на місяць.

На прохання Укрінформу фахівці Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння сформували свій рейтинг здобутків ЗСУ за час війни. Це і свідчення змін в самих ЗСУ. А ще – свідчення, що саме ЗСУ сьогодні творять нову історію України та Європи. 

Фото: The New York Times
Фото: The New York Times

Отже, ТОП-10 найяскравіших фактів про наші ЗСУ.

Десята позиція. ЗСУ не тільки вистояли в перші дні масштабної війни, але й зберегли бойову авіацію. Західні спецслужби надавали Україні від 72 годин до трьох тижнів спротиву. Але через дев’ять місяців глобальної війни війська путінських загарбників відступають. Попри наявність великої кількості ракет кремлівське військо не домінує у небі. І це – справжнє диво.

Фото: The New York Times
Фото: The New York Times

Дев’ята. Воїни  ЗСУ у надзвичайно короткі терміни часу опанували величезну кількість озброєнь натівського зразку. Почалося це ще у березні – квітні з опанування засобів ППО, бронетехніки та артилерії. А нині вже ЗСУ переконливо доводять, що й опанування таких західних систем як літаки F-16 або ракети ATACMS не викликатимуть технічних затримок.

Фото: АА
Фото: АА

Восьма. ЗСУ стали армією країни – НЕ члена НАТО, яка має  найбільший у світі перелік номенклатури озброєнь натівського зразку. Справді, на озброєнні в ЗСУ сьогодні є зброя та обладнання навіть таких віддалених країн як Австралія чи Японія. А ЗСУ віднині взаємосумісна з будь-якою країною Альянсу.

Сьома. ЗСУ створили першу в історії війн ситуацію, коли за допомогою великої кількості тактичних озброєнь змінили стратегічні цілі противника. Йдеться про те, що саме масове використання «малих озброєнь» - ПТРК, ПЗРК, гранатометів, малих дронів (в тому числі, самостійно зроблених «ерзац-кілерів») призвело до масового знищення техніки та живої сили окупантів. А потім, після відвертої втечі росіян з Київщини, Чернігівщини, Сумщини 25 березня Путін вустами одного із свої генералів повідомив, що цілі війни («спецоперації») полягають у «звільненні» Донецької та Луганської областей.

Шоста. ЗСУ успішно провели унікальну військову операцію зі знищення флагмана ЧФ РФ крейсера «Москва» - при цьому  потопили корабель за допомогою крилатих ракет вітчизняного виробництва – використовувалися берегові ракетні комплекси розробки ДККБ «ЛУЧ». Це взагалі стало першим випадком знищення флагмана з часів Другої Світової війни та першим випадком знищення ракетного крейсера.

П’ята. ЗСУ на практиці довели, що високотехнологічні озброєння нівелюють відчутну перевагу у кількості озброєнь попереднього покоління. Маючи більш точні боєприпаси для артилерії та їх більшу дальність ураження противника, ЗСУ змусили ворога відступати та лишати позиції навіть до проведення наступальної операції. Це – надзвичайний досвід сучасної війни, який свідчить, що ЗСУ фактично ведуть війну нового покоління. 

Четверта. Протягом дев’яти місяців 2022 року ЗСУ успішно провели не тільки оборонну операцію, але й низку наступальних операцій, які увійдуть у нові підручники військової справи. Найбільше вразили світ раптова операція на Харківщині, звільнення Херсона, ураження військових баз на території окупованого Криму та очищення о. Зміїного.  Вони викликали у таборі ворога паніку та відчуття зневіри у власну армію.   

Фото: Генштаб ЗСУ
Фото: Генштаб ЗСУ

Третя. ЗСУ провели першу у світі масштабну операцію у вигляді атаки рою морських дронів на потужні та дороговартісні військові кораблі. Це практичне використання «москітних стратегій», про які ще перед масштабним вторгненням вели мову вітчизняні експерти, зокрема, фахівці ЦДАКР. Йдеться про атаку морськими дронами-камікадзе великих кораблів «у надзахищеному місці» будь-якого флоту – власній бухті. 29 жовтня ЗСУ атакувала кораблі РФ у окупованому Севастополі саме таким озброєнням. Це потужний психологічний удар по Кремлю, який вказує на домінування відносно дешевих, але сучасних, передових технологій.

Фото: Генштаб ЗСУ
Фото: Генштаб ЗСУ

Друга. ЗСУ показали себе найбільш креативною сучасною армією світу. Деякі дії можуть здаватися унікальними. Приміром, фахівцям ЗСУ вдалося пристосування американських високошвидкісних протирадіолокаційних ракет з дальністю понад 100 км AGM-88 HARM до вітчизняних винищувачів. Крім того, в руках українських армійців цивільні коптери й дрони стали потужним елементом асиметричної війни з ворогом, дозволили здійснювати вогневі атаки далеко за межами можливостей наявної зброї, зокрема, на території окупованого Криму. А щоб «дістати» ворога на острові Зміїному за 50 км від берега, наші військові ЗСУ зуміли розташувати французькі САУ CAESEAR на баржі, перетворивши артилерійську установку на «плавучу батарею». Кмітливість вояків ЗСУ дозволила створити елементи цифрового поля бою, коли оператор безпілотника Bayraktar TB2 знаходився за сотні кілометрів від української САУ «Богдана», яка за його корегуванням знищувала позиції армії РФ на острові Зміїний.

Фото: Генштаб ЗСУ
Фото: Генштаб ЗСУ

Перша. Через дев’ять місяців глобальної, несправедливої війни Кремля проти України ЗСУ стали однією з найпотужніших армій регіону. Сміливо й ризиковано розпочали та впевнено ведуть наступ на армію загарбників, яка вважалася «другою армією у світі». Або ж, іншими словами, саме ЗСУ дозволяють тепер політикам казати про українські умови перемовин та припинення війни.

Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-