Флот морських дронів: для України – ідеальний засіб оборони з моря

Флот морських дронів: для України – ідеальний засіб оборони з моря

Укрінформ
За допомогою безпілотних апаратів українські ВМС можуть якщо не потопити весь чорноморський флот рф, то істотно його скоротити

В Україні планують створити флот морських безпілотників, збір коштів на яких, у межах благодійної платформи United24, анонсував 5 листопада Президент Зеленський.  

“Думаю, абсолютно кожен розуміє, що це й для чого це, і впевнений, що мільйони людей підтримають і такий напрямок у нашій обороні”, - сказав Зеленський.

Хоча глава держави й не розповів про деталі цього проєкту, але, ймовірно, мова про морські дрони, які 29 жовтня атакували російський флот в районі бухті  окупованого Севастополя. Вороже міноборони тоді визнало пошкодження тральщика “Іван Голубець”, проте OSINT-дослідники GeoConfirmed зафіксували ураження як мінімум ще двох кораблів, включаючи флагманський фрегат “Адмірал Макаров”.

Попри те, що Україна поки не взяла на себе остаточну відповідальність за атаку — це блискуча операція, внаслідок якої рухнула чергова “скрєпа” окупантів про севастопольську бухту як найзахищеніший об'єкт чф.

“Як це працює – всі вже бачили. І це тільки для захисту нашої, нашої морської акваторії, на чуже ми не претендуємо”, - резюмував президент.

Що ж, наміри обзавестися флотом морських дронів, а також перспективи їх реалізації військові експерти оцінили позитивно. Кажуть, що Україні це цілком під силу.

«Українці показали, що вони сила! Часом наша спроможність швидко самоорганізуватись на допомогу Збройним силам дивує, причому не тільки наших партнерів на Заході, а й нас самих. Скільки десятків, сотень маленьких і великих волонтерських проектів реалізовано? Ніхто навіть не знає”, - каже Павло Лакійчук, морський офіцер у відставці.

На “Народний Байрактар” українці назбирали півмільярда гривень за тиждень. А ще — завдяки донатам ми купили супутник, що вважається одним із найкращих рішень! Адже космічна розвідка критично важлива для нашої  Перемоги.

Де таке ще можна побачити, в якій частині світу?

“Або ж — громадська організація "Аеророзвідка", та й не тільки, закуповує, виробляє, передає у війська сотні повітряних розвідувальних і ударних БПЛА. Чи зможемо ми, громадяни, побудувати флот морських дронів? Безперечно! Сам буду донатити на цей проект і всіх закликаю теж. Відправимо чорноморський флот раші до його флагмана разом!” - закликає Павло Лакійчук.

Обов’язково відправимо слідом за “Москвою”, причому це стосується не лише флоту.

Проте давайте спершу розберемося, що це — морські дрони? Наскільки вони можуть підсилити наші ВМС? Простіше кажучи, чи здатні потопити чорноморський флот рф або, хоча б, чимдалі відкинути ворожі кораблі від узбережжя України?

МОРСЬКІ ДРОНИ — ЩО ЦЕ?

“Морські дрони — відносно новий вид озброєння. Їм навіть сталої назви ще не придумали: безпілотні або безекіпажні надводні судна чи безпілотні надводні апарати — USV (unmanned surface vessels, uncrewed surface vessels, unmanned surface vehicles), чи ще автономні надводні апарати (ASV, autonomous surface vehicles). Коротше, це drone ships — кораблі-дрони, апарати здатні рухатися водною поверхнею  без екіпажу на борту”, - коментує Укрінформу Павло Лакійчук.

Ці апарати мають доволі різноманітні характеристики. Вони можуть виглядати як невеликий човен чи каяк або, навіть, як баржа чи вітрильник.

В ударному дроні у передній частині судна є заряд, що перетворює його на атакувальну зброю. Зазвичай, такі апарати мають систему відеоспостереження, локатори і зв'язок з центром управління.

“Створенням таких апаратів зайняті багато країн з розвиненим ВПК та виходом до моря/океану. Наприклад, Франція, США, Туреччина та інші розвивають такі технології, - каже військовий оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко. - Вони можуть виконувати кілька функцій: розмінування, розвідки, а також, звісно, знищення об'єктів ворога. За умови правильного використання ці недорогі і доступні для виробництва засоби є дуже ефективними, можуть тримати «в рамках»  флот противника — загрожувати його великим військовим кораблям”.

Морські дрони мають свою доволі довгу історію. Ще з часів Другої світової війни дистанційно керовані судна використовувалися в якості суден-мішеней та як тральщики-шукачі мін.

“Нові технології в сфері зв'язку і дистанційного управління надали цьому виду озброєння перспектив нового життя. Втім, навіть у ВМС технологічно просунутих держав їм відводили роль пошуку морських мін або патрулювання узбережжя, - розповідає пан Лакійчук. - Вперше морський дрон-камікадзе проти великого військового корабля застосували єменські повстанці-хусити. У січні 2017 року фрегат ВМС Саудівської Аравії "Аль-Мадінах" був несподівано атакований безпілотним катером у відкритому морі. Внаслідок інциденту корабель був пошкоджений, загинули два моряки”.

 До того подібні напади здійснювали судна, керовані людьми-смертниками.

“Якщо, звісно, не згадувати про широку практику використання у морських битвах минулого брандерів — кораблів без екіпажу, які спрямовувалися на кораблі противника з метою їхнього підпалу чи підриву”, - додав капітан 1 рангу в запасі.

Дебют ударного морського безпілотника у жовтні ц.р. задав нову тенденцію — дешевий безпілотний апарат становить небезпеку для дорогезних великих військових кораблів.

“В ході атаки дронами Севастополя ВМС України здійснили скоординований напад групи дронів на захищений рейд військово-морської бази. "Севастопольська побудка" ще матиме вплив на розвиток флотів, от побачите”, - переконує Павло Лакійчук.

СОЮЗНИКИ НАМ «ЩОСЬ ПЕРЕДАЛИ», АЛЕ ЯВНО НЕ ТЕ, ЩО ДІЯЛО В СЕВАСТОПОЛІ

З початку повномасштабного вторгнення росії західні партнери передали Україні декілька морських дронів. Зокрема, це публічно зробила Британія. Однак надані нею в серпні шість безпілотних апаратів REMUS-100 є невеликими за розмірами підводними дронами, які використовуються виключно для розмінування.

Цей безпілотник, візуально схожий на торпеду, довжиною лише 1,6 м, діаметром 19 см та вагою 37 кг, може занурюватись на 100 м і упродовж 10 годин займатись пошуком мін під водою.

Щодо надводних дронів, то ще 13 квітня про передачу Києву таких апаратів повідомляли Сполучені Штати. В пакеті оборонної допомоги від Пентагону були зазначені "безпілотні плавзасоби для берегової охорони". Більш конкретно про моделі цих "засобів" в міноборони США говорити не стали.

“ Ці безпілотні катери можна використовувати для різних цілей у береговій обороні. Що стосується номенклатури, кількості одиниць і так далі — ці дані залишу в таємниці. Єдине, що можу сказати - системи надходитимуть із запасів ВМС США”, – повідомив журналістам речник Пентагону Джон Кірбі.

З публічних джерел відомо, що Сполучені Штати використовують декілька типів надводних апаратів на озброєнні своєї берегової охорони і ВМС.

Це, до прикладу, Sea Hunter, Sea Hawk, Fleet, Saildrone Explorer і Ranger. Але усі вони є доволі масивним і не використовуються як дрони-камікадзе.

Наприклад, безпілотний корабель Sea Hunter, довжиною 40 м !), може тривалий час перебувати у відкритому морі і відстежувати противника, але жодної атакувальної зброї на його борту немає.

Зрештою, не треба забувати про перекритий згідно декларації Монро Босфор. США не можуть нам доставляти кораблі, а мусять давати все, що буквально поміщається у літак, а це дуже обмежує за масою і габаритами.

Деякі надводні безпілотні системи постачає Україні і німецький уряд. Принаймні в переліку військової допомоги, який оприлюднила 26 жовтня влада Німеччини, вказано, що Києву передані 2 надводні дрони і готується передача ще 8. Але як і в попередніх випадках — жодних подробиць, які саме це апарати, не зазначено.

ТО, МОЖЕ, ЦЕ ВІТЧИЗНЯНЕ НОУ-ХАУ? НЕ ВИКЛЮЧЕНО...

Після атаки морських дронів на севастопольську бухту низка українських військових експертів натякнули, що ці апарати є нашою, а не західною розробкою.

Чинний офіцер ЗСУ, керівник компанії, що займається безпілотною авіацією, Юрій Касьянов написав на своїй сторінці у Фейсбук таке: “Атака дронів на чорноморський флот рф (див. відео нижче) — це не про британців і не про НАТО. Це — вартий заздрості приклад максимальної консолідації зусиль силових структур та приватного бізнесу”.

А керівник компанії з виробництва і експлуатації БПЛА DroneUA Валерій Яковенко в коментарі ВВС News розповів, що Україна має необхідні технології для створення морських дронів: “Так, це можливо. Я вважаю, що в Україні існують команди та спеціалісти, що можуть бути долучені до розробки аналогічного типу обладнання. У нас навіть концентрація таких людей більше ніж будь-де на планеті. Якщо ми говоримо про технічну базу і комплектуючі, для створення цих апаратів, то наголошую, що Україна є частиною цивілізованого світу і має доступ до будь-якого обладнання передових країн світу”.

Пан Яковенко зазначив, що морські безпілотники не є надскладними апаратами і широко використовуються у світі, зокрема в дослідницьких цілях: “Якщо ми говоримо про їх мілітарне застосування, то, чесно кажучи, нічого надсучасного чи надсекретного в цих технологіях нема”.

До слова, восени 2016 року приватна суднобудівна компанія з Миколаєва UnikYachts навіть показала проект безпілотного катера під назвою “Тінь”. На його борту планували встановити два кулемети, 30-мм гармати та керовані ракети. Але, на жаль, на озброєння українських силовиків безпілотник так і не поступив.

Керівник цієї компанії Юрій Ніколенко сказав ВВС News, що наразі вони продовжують працювати над “розвитком українського флоту, зокрема і військового”. Але конкретнішою інформацією поділитися відмовився: “Деякі розробки є непублічними. Вони стосуються також сфери ударних надводних дронів... Технічних й інтелектуальних спроможностей в Україні вдосталь. Виробляти це, навіть зараз, під час війни, Україна в змозі”.

Військовий експерт Павло Лакійчук також стверджує, що “пташки, швидше за усе, наші”.

“Скільки може коштувати такий апарат? Поки не готовий відповісти. Але що точно можу сказати — вартість різниться навіть з ракетним катером на порядок, а то й два. Ті безпілотники, які ми бачили — це дуже прості конструкції, які мають декілька дійсно технологічних елементів. Іноземна промисловість пропонує прототипи на порядок дорожчі ”.

Але “круто і дорого” - це не завжди саме те, що треба.

“Інколи важливіше “дешево і сердито”. Звісно, далі з розвитком безпілотників будуть вдосконалюватись і засоби боротьби з ними, а за ними і ускладнюватись самі безпілотні апарати. Така одвічна спіраль. Але саме зараз нам треба багато відносно простих виробів”, - наголосив пан Лакійчук.

Між тим... Є кілька непідтверджених (акцентуємо!) відомостей щодо українських морських дронів. Одеське видання “Думская” з посиланням на анонімні джерела в Силах оборони, а також OSINT-дослідників пише, що безпілотники могли бути вироблені на невеликому приватному підприємстві в одному з міст «на березі Дніпра». І що протягом останніх місяців ВМС України, ймовірно, отримали кілька десятків таких апаратів.

“В основі конструкції — корпус від звичайного цивільного гідроцикла. Його оснащують водометним двигуном, засобами дистанційного керування, сучасними інфрачервоними камерами. З чуток, у дронів є навіть приймачі «Старлінка». В якості бойової частини використовується радянська фугасна авіабомба. Скоріш за все, ФАБ-50ЦК”, - повідомляє видання.

“Думская” нагадує, що ще у вересні один із таких БПЛА російські окупанти виловили неподалік від Севастополя: “Найімовірніше, ворожі інженери розібрали і вивчили пристрій, але визначити країну-виробника вельми непросто: всі елементи дрона вироблені в різних державах. Це звичайна практика”.

ЧИ ЗДАТНА УКРАЇНА ТАКИМИ АПАРАТАМИ ВОРОЖИЙ ЧОРНОМОРСЬКИЙ ФЛОТ ЗНИЩИТИ? А ЧОМУ БИ Й НІ!

За словами Петра Лакійчука, ВМС України вже внесли суттєвий внесок в розвиток науки про війну на морі. З потопленням крейсера "Москва" та знищенням або ушкодженням ще ряду великих кораблів противника із застосуванням берегових засобів ураження — вони змогли значною мірою нівелювати перевагу ворога на морі. Зроблено це “фактично неспівставними, асиметричними силами. Скували сили ворога, відігнали його кораблі під, як йому здавалося, безпечне узбережжя Криму. “Атака дронів” довела, що і в, здавалося б добре, захищених севастопольських бухтах противник не є в безпеці”, - каже капітан 1 рангу в запасі, наголошуючи, що це кінець домінуванню чф рф у Чорному морі.

Так виглядав флагман Чорноморського флоту крейсер
Так виглядав флагман чорноморського флоту рф крейсер "Москва" перед затопленням після влучення у нього двох протикорабельних ракет "Нептун"

Навіть якщо ВМСУ не потоплять весь флот окупантів, то його чекає доля гордості Гітлера — лінкора “Тірпіц”.

“Нагадаю, що “Тірпіц” вважався найпотужнішим кораблем Третього рейху. Він майже усю війну простояв біля стінки через страх німців втратити свій флагман. Зрештою, там, під бережком, і був потоплений авіацією союзників”, - акцентує Павло Лакійчук.

Для України дрони – ідеальний варіант у протистоянні з противником, що переважає, за умов агресії, каже Андрій Риженко, капітан ВМС 1 рангу у відставці, експерт Центру оборонних стратегій.

У перспективі дрони можна використовувати не лише проти кораблів, а й проти підводних човнів та військової інфраструктури.

“Приклад України вивчатиметься та застосовуватиметься іншими прибережними країнами без великого флоту, - не виключає пан Риженко. – Звісно, лише на дрони покладатися не варто”.

Потужний флот все одно не обійдеться без великих кораблів, навіть маючи найсучасніші дрони. Великі морські судна, наприклад, такі як авіаносці, є мобільними базами, а фрегати, есмінці та інші - забезпечують їхню роботу. Вони дозволяють захищати торгові маршрути й демонструють силу.

І все це в  України обов’язково з’явиться — надолужимо. А поки... 

Олександр Коваленко стверджує, що, по суті, на сьогодні Україна могла б за мінімальних витрат і без втрат — повністю нівелювати потенціал російського флоту в Чорному морі.

Мирослав Ліскович. Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-