Це фашизм, крихітко: Кремль хоче контролювати розум громад

Це фашизм, крихітко: Кремль хоче контролювати розум громад

Укрінформ
Фальсифікація виборів, тиск на медіа, переслідування активістів — звичайний «джентльменський набір» будь-якої автократії

Цей рівень Росія вже пройшла. І вийшла на наступний. Вона стрімко перетворюється на справжню тоталітарну державу. Тепер там взялися за контроль над розумом людей.

Вільний інтернет гірший за війну

У лютому цього року Путін звинуватив інтернет-платформи в тому, що вона начебто керує свідомістю користувачів. Ця заява пролунала незабаром після того, як в Росії відбулося так зване «повстання школярів» — масові акції протесту з помітною участю юнаків та дівчат шкільного віку. Молоде покоління росіян політизувалося після виходу популярних розслідувань Навального, його отруєння, а потім арешту. Як приклад можна згадати відео школярки у TikTok з 3,7 мільйонами переглядів, на якому вона знімає зі стіни портрет Путіна.

«Не можна виштовхувати вперед неповнолітніх. Адже так терористи роблять», — висловлювався на цю тему Путін. Який, нагадаємо, напередодні окупації Криму казав, що «попереду підуть жінки та діти, а ми підемо позаду, і нехай тільки [українці] спробують стріляти».

«Вони втратять все. За "повстання школярів" заплатять мільйони», — обурювалась і погрожувала пропаганда.

Ця травма досі дратує російську владу. 7 жовтня голова державної корпорації «Роскосмос» Дмитрій Рогозін заявив, що Ілон Маск придумав Starlink, щоб посилати безпосередньо на телефони росіян «антиросійський контент».

«Це величезна загроза, гірше за війну! Тому що напасти на нас, перемогти нас військовим чином неможливо... А розкласти зсередини — так само, як вони підірвали Радянський Союз — на це вони здатні!» — нагнітає параною Рогозін.

Звичайно, що інтернет-платформи зазнали тиску та були змушені через відвертий шантаж до самоцензури. Але Кремль не обмежився цими заходами. Йому захотілося самому «керувати свідомістю» росіян. Починаючи зі школи.

Рішучий крок у минуле: шкільні політруки

Андрій Ільницький, радник Шойгу, опублікував програмну статтю, в якій заявив про необхідність переходу Росії до «самодержавства», планової економіки, курсу на часткове закриття Росії від світу й взяття державою під контроль всіх сфер життя. Тобто до тоталітаризму за радянським зразком.

«Захід в опорі на п’яту колону тут розв’язав проти Росії ментальну війну, завдання якої, „перезавантаживши“ світогляд, підмінивши цілі росіян, і молоді в першу чергу, позбавити нас суверенного майбутнього», — наголошує Ільницький.

Це означає, що в першу чергу російській молоді необхідно завантажити «єдино правильний» світогляд, для чого треба повернути державну ідеологію. Попри те, що Конституція РФ на словах декларує ідеологічне різноманіття й забороняє встановлення в якості державної чи обов'язкової якоїсь однієї ідеології.

На початку жовтня Путін ухвалив ідею введення посади з додатковою оплатою — радника директора школи з виховної роботи. Серед його функцій буде контроль позашкільного дозвілля школярів — де, як і з ким вони проводять час.

Показово, пише видання «Мел», що прискорений запуск проєкту відбувається на тлі дискусій про опозиційні настрої молоді і моральних панік навколо участі школярів в масових протестах у січні–лютому 2021 року.

«Ці радники — чи то вожаті, чи то парторги-комсорги, чи то комісари», — пише «Новая газета» в одному з матеріалів. В іншому називає їх «шкільними політруками».

«Це дійсно рішучий крок у минуле. Правда, у комуністичне виховання входило безліч компонентів... У нинішній російської ідеології (а отже, і в нинішній виховної політиці, яку впроваджують в школи) від всього цього залишився тільки патріотизм, але вже в таких обсягах, щоб нікому мало не здалося... Повсюдне впровадження нових політруків має забезпечити всенародне розуміння нашої особливої духовності. Читання методичних матеріалів по темі показує, що особлива духовність полягає в тому, що у нас спадщина предків і багата традиція, тому у Росії багато ворогів, але ми завжди всіх перемагали й ще не раз переможемо, а сумніватися в цьому не можна під страхом кримінального переслідування», — пише російське видання.

Фото: Виктор Коротаев, Коммерсантъ
Фото: Виктор Коротаев, Коммерсантъ

Ваша просвіта несанкціонована!

Кремль планує виховувати на свій лад не лише дітей, навіть не тільки молодь. Росіянина треба виховувати протягом усього життя.

Як пише «Коммерсантъ», внутрішньополітичний блок Кремля змінює систему роботи з молоддю: тепер молодіжна політика сприймається російською владою лише як частина більш глобального завдання — виховання, яке включатиме й просвітницьку діяльність. Виховання, кажуть співрозмовники видання, має починатися у школі й не обмежуватися віковими рамками, встановленими в Росії для молоді (35 років).

З метою такого виховання, і щоб захистити конституційний лад РФ від посягання якихось «антиросійських сил», в Росії обмежили «просвітницьку діяльність». Відповідно до закону, який було підписано Путіним у квітні, її тепер можуть вести державні органи, органи місцевого самоврядування та уповноважені ними організації. Документ наділяє уряд повноваженням визначати «порядок, умови та форми» ведення просвітництва і контролю над ним. Міністерство науки і освіти наділяють повноваженнями з координації міжнародного освітнього співробітництва «з метою недопущення негативного іноземного втручання в освітній процес».

На думку російських законодавців, відсутність правового регулювання в сфері просвіти створювало «передумови для безконтрольної реалізації антиросійськими силами в шкільному і студентському середовищі під виглядом просвітницької діяльності широкого кола пропагандистських заходів, в тому числі підтримуваних з-за кордону й спрямованих на дискредитацію державної політики, яка проводиться в Російській Федерації, перегляд історії, підрив конституційного ладу».

У законі «просвітницька діяльність» трактується максимально широко й включає організацію онлайн-дискусій і розповсюдження будь-яких матеріалів, зокрема в інтернеті.

«Це фашизм, крихітко... Закон про просвітницьку діяльність — це закон про тотальну політичну та ідеологічну цензуру... Обов’язкова риса фашизму — заборона на публічне вираження поглядів, що не подобаються можновладцям. Спочатку вони заборонили висловлювати погляди в будь-якій формі на вулиці без попереднього «узгодження», а саме «узгодження» поставили в повну залежність від розсуду начальства. Але ця заборона неминуче мала почати розповзатися з вулиць і площ в інші сфери — в приміщення і, нарешті, просто в інформаційний простір», — пише російський історик Олександр Скобов.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-