
Агресія РФ проти України підштовхує Європу до посилення власної оборони - фон дер Ляєн
Про це сьогодні в Аахені (Німеччина) на церемонії вручення премії Charlemagne Prize, заявила лауреат цієї почесної нагороди 2025 року, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, повідомляє кореспондент Укрінформу.
«Противники наших відкритих демократичних суспільств переозброїлися та провели нову мобілізацію. Немає більш переконливого прикладу для цього за жорстоку та безумну війну Путіна проти України. Росія та інші (тоталітарні режими – ред.) продовжуватимуть нарощувати власну військову економіку. Тож необхідність інвестувати у нашу безпеку є терміновою, як ніколи раніше. Ми знаємо, що ці інвестиції не прийдуть звідкись ще. Часи змінюються, і Європа разом з ними», - сказала президентка Єврокомісії.
«Той факт, що ми зараз виділяємо до 800 мільярдів євро на оборону, був би неможливим ще кілька років тому. Також той факт, що держави-члени ЄС збільшують свої витрати на оборону до історичних максимумів, був би немислимим. Але ми робимо це, щоб спрямувати все на захист миру», - додала фон дер Ляєн.
Вона зауважила, що тривалий час життєво важливу роль у захисті безпеки та свободи на Європейському континенті відігравали НАТО та трансатлантичні партнери, і багато європейців вважали, що так буде завжди. Між тим, країни Балтії та Польща, інші країни Центральної та Східної Європи, які мали досвід боротьби за власну свободу з радянською диктатурою, попереджали про небезпеку, в той час, як більшість європейців продовжували покладатися на «дивіденди миру». Але ці часи минули.
«У цьому десятилітті з’явиться новий міжнародний порядок. Якщо ми не хочемо просто прийняти наслідки цього для Європи і для світу, ми маємо самі створювати цей новий порядок. Історія не пробачить нам затримок або зволікань. Нашим завданням є європейська незалежність», - наголосила президентка Єврокомісії.
Як вже повідомлялося, нещодавно ЄС прийняв Білу книгу з майбутнього європейської оборони, або програму «Готовність 2030», яка передбачає значне посилення європейської оборони та спроможностей оборонної промисловості. Для досягнення цієї мети протягом наступних років ЄС виділить додаткове фінансування в обсязі 800 мільярдів євро.
В рамках реалізації цього плану ЄС ухвалив інвестиційну кредитну програму SAFE - Security Action for Europe («Безпекові дії для Європи») ємністю у 150 мільярдів євро, яка дозволить країнам-членам швидко збільшити оборонне виробництво та створить умови для спільного оборонного замовлення. Цей новий фінансовий інструмент ЄС також відкриває нові можливості для розвитку оборонної промисловості України, яка дедалі більше інтегрується із європейською промисловістю.