Україна-Канада: Наскільки ми зблизилися за 30 років? 

Україна-Канада: Наскільки ми зблизилися за 30 років? 

Укрінформ
27 січня 1992 року було офіційно встановлено дипломатичні відносини між країнами 

Україна та Канада відзначають 30-річчя започаткування дипломатичних відносин. Хоча ще з часів прибуття перших мігрантів з України в 1891 році наші дві країни поєднують тісні взаємини – саме після здобуття Україною незалежності, ми по-справжньому зблизилися. Укрінформ вирішив пригадати, що вдалося досягти в українсько-канадських відносинах за цей час. 

ДЕМОГРАФІЧНИЙ АСПЕКТ 

За даними канадського перепису населення 1991 року, при загальному населенні у трохи менше 27 млн, українське походження мали 406 645 жителів країни. Перепис населення 2016-го року показав вже 1 359 655 канадських українців при загальному населенні країни 34 460 065 осіб. Тобто пропорційно кількість українців зросла з 1,5% до майже 4% від загального населення. Звісно, причина такого суттєвого зростання не лише міграція, а й визнання самими канадцями свого українського походження. Однак незаперечним залишається те, що українців у Канаді стало більше.

З плином часу лише зміцнів заснований у 1940 році Конгрес українців Канади, який об’єднав більшість українських організацій Канади та вже понад 80 років залишається рупором впливової української громади. Керівництво Конгресу намагається йти в ногу із часом та максимально залучати до своєї діяльності молодих діаспорян.

МІГРАЦІЙНА ПОЛІТИКА

Після обговорення демографії неможливо не згадати про візові аспекти. Україна скасувала візи для громадян Канади ще у 2005 році, однак Канада досі не пішла на взаємне скасування візових вимог. Все ж канадський візовий режим поступово стає все більш ліберальним. Зараз охочі приїхати до Канади за туристичною візою українці отримують її до кінця дії паспорта, а при повторному поданні протягом десяти років з часу завершення дії попередньої – навіть не мають надавати фінансових документів. Хоча канадська віза залишається досить дорогою (близько 150 доларів США), візовий режим не можна назвати суворим.

Водночас слід згадати, що попри достатньо ліберальні вимоги, майже кожен третій заявник отримує відмову. У канадському МЗС відмовчуються щодо такої великої кількості відмов, але регулярно наголошують на тому, що всі документи повинні бути достовірними.

Україна докладає зусиль, аби домогтися справжнього безвізу, але для досягнення цього необхідні ще роки наполегливої роботи. Кроком у правильному напрямі стало підписання меморандуму про намір відновити дію програми мобільності молоді. Після завершення всіх формальних процедур, що досі тривають, молоді українці зможуть на законних умовах рік працювати, вчитися й подорожувати в Канаді, аби отримати цінний життєвий досвід.

Окрім цього, між Києвом і Торонто в 2018 році було відновлено пряме авіасполучення. Хоча пандемія COVID-19 змусила МАУ тимчасово скоротити цей напрямок, цього літа ним мають знову початися регулярні рейси.

ДИПЛОМАТИЧНА ПРИСУТНІСТЬ

За часи незалежності також суттєво розширилася наша взаємна дипломатична присутність. Окрім посольства в Києві, Канада тепер також має генеральне консульство у Львові. Натомість інтереси України в Канаді представляє посольство в Оттаві й два генконсульства: у Торонто та Едмонтоні. Цінну роботу виконують й почесні консули України у Ванкувері та Монреалі.

Важливо зазначити, що великий внесок до розбудови мережі українських дипломатичних установ у Канаді зробила місцева діаспора. Так, перше приміщення посольства України в Канаді (яке тоді служило й консульством й резиденцією посла) придбав канадський меценат українського походження Ераст Гуцуляк. Згодом діаспора зібрала гроші й на резиденцію посла, яка розташована у престижному районі Оттави поруч із помешканням посла Мексики. Чинне приміщення посольства України в Канаді теж було придбане за фінансової підтримки фонду Конгресу українців Канади.

ВІЙСЬКОВА ПІДТРИМКА

Хоча канадсько-українська співпраця в оборонній сфері довгий час не вирізнялася активністю, після ганебного вторгнення Росії до України, Канада стала одним із основних безпекових партнерів України. З 2015 року в Україні перебувають канадські військові, які в рамках операції UNIFIER навчають українських колег навичкам сучасного бою. Через канадські курси пройшло вже більше 33 тисяч українських воїнів, які дуже добре відгукуються про їх практичну користь. Мандат цієї місії завершувався у березні, тож Джастін Трюдо учора огоосив про її продовження та суттєвое розширення. Канада також однією із перших надала Україні військове обладнання в далекому 2014 році, коли українським бійцям на фронті бракувало абсолютно всього.

Все ж з часу початку чинного російського загострення, Канада зазнає справедливої критики за небажання передавати Україні зброю навіть оборонного спрямування. На жаль, Джастін Трюдо відмовився від поставок будь-якої зброї до України, незважаючи на численні заклики як українського уряду, так і діаспори.

Однак, слід згадати, що в 2017 році Канада офіційно зняла заборону на продаж Україні зброї, але процес закупівель погруз чи в бюрократичному чи фінансовому болоті й досі канадську зброю Україна не отримала.

ФІНАНСОВА ДОПОМОГА Й СПРИЯННЯ РОЗВИТКУ 

Починаючи з 2014 року, Канада виділила Україні близько півмільярда доларів пільгових кредитних коштів. Ще понад 200 млн доларів США отримала Україна з Канади у формі грантів для проведення реформ й розвитку громадянського суспільства. Лише минулого тижня Канада оголосила про виділення 120 млн канадських доларів на “підтримку економічної стійкості та реформи урядування”. Відповідно до пріоритетів своєї зовнішньої політики, Канада зосереджує допомогу в Україні на таких аспектах, як інклюзивне урядування, посилення ролі жінок, встановлення миру та всеохопне економічне зростання.

Канада також допомагає реформуванню українського правоохоронного сектору. Окрім значних фінансових вливань, кілька десятків канадських поліцейських діляться своїм досвідом із українськими колегами. 

ТОРГОВЕЛЬНІ ВЗАЄМИНИ

Помітне зближення наших країн і в торговельно-економічній сфері. У 2018 році товарообіг між нашими країнами наблизився до рекордних 300 млн доларів США. Цьому дуже посприяла угода про вільну торгівлю, що набула чинності у 2017-му. Відтоді Україна та Канада вже провели серію перемовин про розширення дії угоди на сферу послуг та інвестицій. Оскільки Канада є важливим ринком збуту послуг українських ІТ-компаній, ці зміни мали б дуже стати їм у пригоді. Деталі майбутньої угоди поки невідомі, але чинна угода передбачає повне скасування Канадою імпортних мит на більшість українських товарів.

Цікаво, що Україна є одним із найбільших споживачів канадських морепродуктів, натомість близько чверті усього яблучного соку, проданого в Канаді, було вироблено в Україні. Це наштовхує на думку, що найбільш вигідні сфери міждержавної торгівлі ще треба знайти.  

КУЛЬТУРНИЙ ОБМІН

Незважаючи на мовний бар’єр, культурний обмін між нашими країнами постійно набирає обертів. Уже кілька років Україна регулярно бере участь у Міжнародному кінофестивалі у Торонто, а позаминулого року набула чинності Угода про спільне аудіовізуальне виробництво. Тепер українські кінопродюсери можуть використовувати канадські податкові знижки та інші преференції.

У Канаді діє кілька присвячених Україні та українцям музеїв, а фестивалі української культури проходять влітку чи не в усіх великих містах. До пандемії COVID-19 у Канаді регулярно виступали українські гурти, а в Україну щороку приїздив канадський скрипаль-віртуоз Василь Попадюк.

САНКЦІЇ ТА ПОЛІТИЧНА ПІДТРИМКА

Від початку російської агресії проти України Канада наклала санкції на близько півтисячі пов’язаних із нею російських та українських фізичних й юридичних осіб. Канада також ухвалила так званий “акт Магнітського”, який дає змогу накладати санкції на порушників прав людини по всьому світу. До нього вже потрапили тридцятеро росіян. Таким чином, канадський санкційний список, пов’язаний із російської агресією, – один із найдовших у світі. 

Загалом тема підтримки України завжди отримує всепартійну підтримку в сесійному залі канадського парламенту. Яскравим прикладом цього є визнання на державному рівні Голодомору геноцидом, що відбулося у 2008 році. Відтоді щороку у листопаді канадці згадують загиблих жертв тієї трагедії.

Ще одним показником значної уваги Канади до України є величезна кількість взаємних офіційних візитів різного рівня, що не піддаються підрахунку. Промовистим є те, що для Леоніда Кучми саме подорож до Канади стала першою після перемоги на виборах, а Леонід Кравчук, тоді ще голова Верховної Ради України, побував з візитом у Канаді менш, ніж за місяць після проголошення незалежності. 

СПРАВЖНЯ ДРУЖБА ТА БЛИЗЬКІСТЬ ЦІННОСТЕЙ 

Як відомо, 2 грудня 1991 року Канада стала першою західною державою, що визнала незалежність України, а 27 січня 1992 року було офіційно встановлено дипломатичні відносини. За три десятиліття, що минули відтоді, наші держави пройшли значний шлях, суттєво наблизившись одна до одної. Чи йдеться про військову, дипломатичну та торговельну співпрацю, чи про культурні й міжособистісні обміни – нас дійсно багато об’єднує.

Стали ми ближчі також і ціннісно, адже вже майже 60% українців прагнуть до НАТО  і все більше вважають Канаду нашим найближчим соратником на міжнародній арені. Про різні аспекти співпраці Канади та України можна розповідати ще довго, але навіть із наведеного, далеко неповного переліку стає зрозуміло, скільки між нами спільного.

Утім, як справжнім друзям, нам слід відверто говорити й про протиріччя. Україна хотіла б в осяжному майбутньому отримати безвіз та розраховує на більш рішучу підтримку у війні з Росією. Водночас, Канада не приховує свого невдоволення темпом реформ в Україні, захистом інвесторів та проблемами із верховенством права.

Однак, ці непорозуміння не повинні відволікати нас від головного: Україна та Канада зараз ближчі ніж будь-коли й упевнено рухаються до взаємного успіху.

Максим Наливайко, Оттава

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-