Росія вигадує нового ворога, щоб поширювати дезінформацію: моніторинг ЄС

Росія вигадує нового ворога, щоб поширювати дезінформацію: моніторинг ЄС

Укрінформ
Щоб легітимізувати свої агресію та нарощування військової сили, Кремль використовує тактику вигаданих загроз

Нівелювати статус США на міжнародній арені, просувати теорії змов про нібито контроль британців над усім світом та поширювати історичні фейки про Голодомор – головні тенденції російської дезінформації та пропаганди у прокремлівських медіа в останні тижні серпня.

Розповідаємо, які російські тези та фейки минулих тижнів зафіксував моніторинг EUvsDisinfo, що здійснює Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій у складі Європейської дипломатичної служби.

Російські офіційні документи з безпекової політики зазвичай визначають США як «поганого хлопця» у міжнародних відносинах. Нещодавно у російському воєнно-теоретичному журналі звинуватили США у веденні «ментальної війни» проти Росії, ґрунтуючись лише на безпідставних теоріях та фейкових цитатах.

«Задача глобалістів на чолі зі США – усунути Росію як перешкоду на шляху встановлення нового світового порядку», – переконує публікація.

Автор тексту Андрій Ільницький – радник міністра оборони РФ Сергія Шойгу, а журнал – одне з провідних медіа російських збройних сил. 

Андрій Ільницький / Фото: Міністерство оборони РФ
Андрій Ільницький / Фото: Міністерство оборони РФ

Ільницький не лише грається з необґрунтованим порівнянням з «новим світовим ладом», а використовує підробну цитату слів колишнього керівника ВООЗ Джорджа Брока Чисгольма для опису причин нападу на Росію: «Щоб прийти до світового панування, необхідно вилучити зі свідомості людей їхню індивідуальність, вірність сімейним традиціям, національний патріотизм та релігійні догми».

Ця цитата – фейк, Чісгольм ніколи цього не казав.

ТІНЬОВІ ПРАВИТЕЛІ

Але хто ж, на думку Ільницького, ховається за лаштунками? Ільницький каже про «глобалістів», «американські еліти» і так звану «глибинну державу», та що кандидатів на цю роль не бракує. У найгірших традиціях антисемітизму найбільша російська газета припустила, що «тіньовими керівниками» можуть бути «сіонські мудреці».

Серед випадків дезінформації на цьому тижні впізнаємо ще одного знайомого ворога: англійців! (Тут на фоні має грати драматична музика.) Як повідомляє видання Sputnik, що працює за підтримки російського уряду, радянський уряд зробив усе можливе, щоб врятувати людей від голоду 1932-1933 років, але британський шпигун Роберт Конквест вигадав концепцію «Голодомору» для дискредитації Росії. Голодомор – ретельно зафіксований і підтверджений історичний факт. Це спричинений державою голод в Україні та в деяких частинах півдня Росії. Експерт Bellingcat Крісто Грозєв, звісно ж, пов'язаний з британською MI6 – Таємною службою розвідки, а Вірменію контролюють «протеже» MI6. Роль британців у катастрофі рейсу MH17 – ключовий елемент прокремлівської дезінформації, Олексій Навальний і британська газета The Guardian перебувають під контролем MI6, так само як «Білі каски» в Сирії…

Цього тижня з російського проурядового видання ми також дізналися, що Британія призначає президентів США. Sputnik так пояснює роль Великої Британії в сучасному світі: «Глобальний Лондон – не стільки географічне поняття, скільки онтологічний принцип концентрації світових еліт».

США є хіба маріонеткою в руках «глобального Лондона» – і знову ж таки, це цитата з російського державного видання, а не з підбірок жартів у даркнеті.

ДЕРЖАВА СТРАХУ

Англофобія в російській політичній сфері має глибоке коріння – в політичному дискурсі Росії часто згадується концепція «Англичанка гадит». Її нещодавно використали в найбільшій щоденній газеті в Росії в контексті морського інциденту біля узбережжя Криму в червні: «[Інцидент] був типовою англійською провокацією. Вони вдосконалюють навички у цій справі. «Англійка паскудить» – недаремно так казали ще в минулі століття».

Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock

Ідея цього виразу полягає в тому, що Британії начебто властиво паскудити будь-які добрі наміри інших країн. Вираз пов'язаний з «англосаксами» – ще однією міфологічною фігурою у кремлівському бестіарії. Англосакси встановлюють світову диктатуру, англосакси руйнують російську вакцинальну кампанію, ЄС – васал англосаксів… Час від часу англосаксів називають і по-іншому: ми вже стикалися з «глобалістами» і можемо також згадати «Імперію» чи «Англо-сіонську імперію» – тут детальніше про підступних англосаксів… До речі, англійці ще й почали Другу світову війну

Це може звучати досить кумедно, та все ж прикро, що зовнішня політика Росії ґрунтується на самообмані, казочках та теоріях змови. Росія співпрацює, торгує, бере участь в ООН, ОБСЄ та інших міжнародних органах із західними країнами, включаючи Сполучені Штати, у кількох сферах. Щоб легітимізувати агресію та нарощування військової сили, Кремлю доводиться вдаватися до вигаданих загроз. Замість того, щоб боротися з проблемами, Росія бореться з вітряками.

Переклад – Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Перше фото: DPA

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-