Більшість українців готові фінансово підтримати конкретні ініціативи з повоєнного відновлення

Більшість українців готові фінансово підтримати конкретні ініціативи з повоєнного відновлення

Опитування
Укрінформ
Українці готові фінансово підтримати відбудову, але надають перевагу відновленню інфраструктури, а не ініціативам громадського контролю.

Як передає Укрінформ, про це свідчать результати загальнонаціонального опитування щодо громадського залучення, проведеного навесні та влітку 2023 року дослідницькою агенцією Info Sapiens у рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Як зазначається у пресрелізі, проведене опитування охопило дві основні групи: дорослих непереміщених осіб, які проживають в Україні (НПО), та дорослих зовнішньо переміщених осіб, які вимушено покинули Україну через війну (ЗПО). Для цілей аналізу була виокремлена додаткова вибірка внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з вибірки НПО на основі їхнього переміщення в межах країни.

За даними опитування, повоєнні пріоритети для країни відрізняються від власних пріоритетів для всіх опитуваних груп. Респонденти менш схильні фінансово підтримувати діяльність громадських організацій, але готові жертвувати гроші на відновлення країни.

На прохання визначити пріоритетні питання для них та їхніх родин, які необхідно вирішити після війни, респонденти з усіх трьох вибірок вказали роботу як першочергове завдання – для 20% НПО, 29% ВПО, і для 37% ЗПО відновлення цієї можливості є пріоритетним завданням. Крім того, серед найважливіших післявоєнних питань, що необхідно вирішити, НПО наголошують на доходах/фінансовому становищі (18%) та стані здоров’я (13%). З іншого боку, відбудова міст є важливим пріоритетом як для ВПО (27%), так і для ЗПО (18%).

Зовнішньо переміщені особи (40%) вважають подолання корупції головним післявоєнним пріоритетом для України, тоді як НПО (32%) та ВПО (30%) ставлять його на друге місце. Відновлення інфраструктури, як головний пріоритет для України, зазначили громадяни, які залишилися в країні, а саме 49% ВПО і 47% непереміщеного населення. Відновлення економіки посідає третє місце для всіх трьох груп респондентів: 22% НПО, 24% ЗПО та 28% ВПО.

Читайте також: Україні наступного року знадобиться $10-15 мільярдів на швидке відновленняПрем'єр

Коли йдеться про грошові пожертви, опитування показало, що значно менше респондентів з усіх вибірок готові жертвувати гроші організаціям громадянського суспільства, які сприяють підзвітності уряду, просувають реформи та інтеграцію до ЄС. Так, 51% НПО, 49% ВПО та 44% ЗПО висловили готовність робити внески на такі цілі.

На противагу цьому, більша частка респондентів готові підтримати конкретні ініціативи з повоєнного відновлення. Це включає фінансову підтримку відбудови інфраструктури (75% НПО, 75% ВПО та 68% ЗПО), відновлення пошкодженої культурної спадщини (74%, 73% та 64%), вирішення екологічних проблем (78%, 79% та 73%) або сприяння реабілітації ветеранів війни та інших осіб, які постраждали від війни (91%, 88% та 87%).

Загалом, як зазначається у пресрелізі, внутрішньо переміщені українці демонструють найменшу готовність жертвувати гроші на різні цілі, спрямовані на післявоєнне відновлення.

Загальнонаціональне опитування проводиться Програмою "Долучайся!" з 2018 року та вимірює рівень обізнаності та залученості громадян до діяльності громадянського суспільства, а також участь громадян у процесах реформ в Україні та їхнє сприйняття.

Для збору даних про українців, які проживають в Україні, були проведені вибіркові телефонні інтерв’ю з громадянами України віком від 18 років. Вибірка опитування склала 2 017 респондентів і була побудована відповідно до розподілу дорослого населення України за віком, статтю, областю та типом населеного пункту згідно з даними Державної служби статистики України станом на 1 січня 2019 року (без урахування Криму та непідконтрольних уряду України територій Донецької та Луганської областей). Похибка вибірки становить 2,2% (без урахування дизайн-ефекту). Для цілей аналізу з цієї вибірки було виділено 248 ВПО та 1 769 НПО, які були дезагреговані на основі переміщення всередині країни внаслідок війни.

На етапі збору даних було також проведено опитування громадян України віком від 18 років, які шукали тимчасового захисту в Польщі, Німеччині, Чехії та Італії. Вибірка опитування склала 1 002 респонденти. Для цієї вибірки були проведені онлайн-інтерв’ю з посиланням на онлайн-анкету, надісланим за допомогою SMS потенційним респондентам у випадковому порядку. Дизайн вибірки відповідає розподілу біженців за країнами, згідно з даними UNHCR. Похибка не перевищує 3,1%.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-